کشاورزی در اولویت آب های خاکستری
کشاورزی در اولویت آب های خاکستری
تبریز کهن-آب خاکستری، آب استفاده شده ایست که بر خلاف آب سیاه (فاضلاب توالت) به راحتی قابل بازیافت و استفاده مجدد است.آب سینک،حمام و ماشین ظرفشویی  و ... آب های خاکستری اند که پس از طی مراحل کوتاه و ساده قابل استفاده در آبیاری باغات، شستشو و فلاش تانک توالت میباشند.

تبریز کهن-آب خاکستری، آب استفاده شده ایست که بر خلاف آب سیاه (فاضلاب توالت) به راحتی قابل بازیافت و استفاده مجدد است.آب سینک،حمام و ماشین ظرفشویی  و … آب های خاکستری اند که پس از طی مراحل کوتاه و ساده قابل استفاده در آبیاری باغات، شستشو و فلاش تانک توالت میباشند.

به گزارش خبرنگار ما ؛استفاده مجدد از آب خاکستری ، در واقع صرفه جویی در آب تصفیه شده است چرا که بدون استفاده از آب شیرین، میتوان نیاز های روزمره را مرتفع نمود.به جای استفاده از آب آشامیدنی در باغ، از آبی استفاده میشود که سابقا دور ریخته میشد.آب خاکستری همان آب بازیافتی یا فاضلاب‌های خانگی (Greywater)  است. آب‌های ضایعاتی (پساب) حاصل از فعالیت‌های معمول روزانه مانند رختشویی، شست‌وشوی ظروف و حمام کردن است که می‌توانند برای آبیاری فضاهای سبز، سیفون توالت و ساختمان‌های نیازمند رطوبت زیاد همچون گلخانه‌ها استفاده شوند و دوباره در چرخه مصرف قرار گیرند. استفاده از آب خاکستری، صرفه‌جویی در آب تصفیه شده است که بدون استفاده از آب شیرین، می‌توان بخشی از نیاز‌های روزمره را برآورده کرد.  در سیستم بازیافت آب خاکستری، به میزان قابل‌توجهی در مصرف آب صرفه‌جویی خواهد شد. بنابراین، برای کاهش مصرف آب، کاهش هزینه‌های افراد، داشتن محیط زیست بهتر و منابع آب بیشتر، آب‌های خاکستری باید بازیافت شوند.

تصفیه فاضلاب برای کشاورزی جزو اولویت‌هاست استفاده از این روش برای آبیاری محصولاتی که به شکل درختچه و درخت هستند، راهکار خوبی خواهد بود و سلامتی محصولات را دچار مشکل نمی‌کند. در این سیستم، فاضلاب تصفیه شده با میوه تماس ندارد. فاضلاب به دلیل پتانسیل بالا، آب خاکستری نام می‌گیرد و در هیچ یک از کشورهای پیشرفته فاضلاب دور ریخته نمی‌شود، به‌خصوص در کشور خشکی مانند ایران اصلا نباید آب را یک بار مصرف کنیم. درهیچ یک از کشورهای پیشرفته فاضلاب دور ریخته نمی‌شود به خصوص در کشور خشکی همچون ایران اصلا نباید آب را یک بار مصرف کنیم.

در شهر بوستون آمریکا تمام فاضلاب به انرژی تبدیل می‌شود و در ژاپن نیز فاز سوم تصفیه فاضلاب یعنی تبدیل آن به آب شرب نیز انجام شده و ۱۰۰درصد فاضلاب تولیدی تصفیه می‌شود. در اصفهان نیز از فاضلاب برای آبیاری مزارع استفاده می‌شود چراکه از نظر منابع آبی محدودیتی ایجاد شده و منابع آبی جدید نداریم.

اگر میزان عناصر سنگین وآلاینده هایی نظیر نیترات در آب خاکستری درمطلوب باشند مشکلی از لحاظ استفاده در کشاورزی وتولید محصول سالم وجود ندارد.