از خدمات خانم دکتر نیر اعظم خوش خلق سیما تقدیر و دکتر صابر گلکاری به عنوان رئیس جدید پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ایران معرفی شد
از خدمات خانم دکتر نیر اعظم خوش خلق سیما تقدیر و دکتر صابر گلکاری به عنوان رئیس جدید پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی ایران معرفی شد

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی جلسه تودیع و معارفه رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی  با حضور دکتر کامبیز بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی ، دکتر جوادی معاون پژوهش و فناوری سازمان، دکترمویدی  معاون سازمان و رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی و سایر مدیران ستادی و رئیسان موسسه […]

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی جلسه تودیع و معارفه رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی  با حضور دکتر کامبیز بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی ، دکتر جوادی معاون پژوهش و فناوری سازمان، دکترمویدی  معاون سازمان و رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی و سایر مدیران ستادی و رئیسان موسسه های تحقیقاتی در محل پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی چهارشنبه ۲۰ اسفند سال جاری برگزار شد. در این مراسم طی حکمی از سوی دکتر کامبیز بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان، دکتر صابر گلکاری به عنوان رئیس پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی منصوب شد.

دکتر کامبیز بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان با تبریک سالروز مبعث پیامبراعظم اسلام ( ص)، مسئولیت را امانت الهی توصیف کرد و اظهار داشت: مسئولیت دوران کوتاهی است و هر یک از ما در زمانی که در منصب و مسئولیتی در راس کار قرار داریم باید بدانیم که این بار امانت را به زودی به فرد دیگری تحویل خواهیم داد و بنا براین لازم است همواره  در خدمت به کشور، بیش از مدیر قبلی احساس مسئولیت کنیم.

وی تغییر در مدیریت ها را در راستای ارتقا و رشد سیستم مهم خواند و بیان داشت: جلسات تودیع و معارفه در حقیقت انتقال بار امانت و مسئولیت از عزیزی به عزیز دیگر است و هدفی جز ارتقا و رشد کل سیستم در آن وجود ندارد و تلقی ناکارآمدی و بی اعتمادی برداشت اشتباهی است و به فرموده مقام معظم رهبری، هر یک از ما در هر جایگاهی که قرار داریم مسئول هستیم در  خدمتگزاری به مردم از یکدیگر سبقت گرفته و نهایت تلاش خود را برای پیشرفت کشور به کار بندیم.

وی ضمن قدردانی از زحمات خانم دکتر خوش خلق سیما در دوران بر عهده داشتن مسئولیت ریاست پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، وی را مدیری خدوم و پرتلاش توصیف کرد که توفیقات متعددی از جمله اخذ مجوز تبدیل موسسه به پژوهشگاه برای این مجموعه مهم  تحقیقاتی کشور در سال های مدیریت تحسین برانگیز ایشان حاصل شده است.

دکتر بازرگان  سخت کوشی خانم دکتر خوش خلق سیما  را از دیگر ویژگی‌های مثبت ایشان برشمرد که به همت شخص ایشان ساختمان جدید پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی به این نقطه از پیشرفت رسیده وامروز تلاش کردیم در حضور ایشان، ساختمان جدید افتتاح شود ؛ هر چند این امر امروز محقق نشد اما لازم است هر مسئول و مدیری که در آینده ، اقدام به افتتاح ساختمان می نماید از تلاش و نقش منحصر به فرد خانم دکتر خوش خلق سیما در به نتیجه رسیدن این بنای مهم قدردانی کند.

رئیس سازمان، صراحت در بیان و نقد جسورانه را از ویژگی های مثبت  خانم دکتر خوش خلق سیما برشمرد و افزود: جسارت در بیان دیدگاه ها از جمله ویژگی های خوب خانم دکتر خوش خلق سیما است که لازم است هر یک از مدیران آن را در خود تقویت کنند؛ خانم دکتر خوش خلق سیما  در طی جلسات کاری برای  بیان دیدگاه هایی که پس از تحقیق در درستی آن به نتیجه رسیده  بودند با جسارت و در فضایی دوستانه به بیان نقطه نظرات خود می پرداختند و این ویژگی مثبت از جمله الزامات رشد مجموعه است.

وی مطالعه دقیق مدارک را از دیگر مزیت های شیوه مدیریتی خانم دکتر خوش خلق سیما برشمرد که در طی جلسات شورای تحقیقات این دقت نظر در ایشان دیده می شد.

دکتر بازرگان، در معرفی رئیس جدید پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، وی را از مدیران توانمندو متخصص در رشته بیو تکنولوژی کشاورزی، تحصیل کرده بهترین دانشگاه های دنیا و مدیر موفق در سطوح مدیران موسسه ها و مراکز سازمان توصیف کرد و افزود: دکتر گلکاری، به استناد آمار خروجی های اثربخش موسسه تحقیقات دیم در زمان تصدی مسئولیت ایشان در این موسسه، گواهی کاربران و مجموعه های متناظردر بدنه اجرایی،  دکتر گلکاری در موسسه دیم کشور نقش ویژه ای در رشد و بالندگی این مجموعه داشته و امروز به حول و قوه الهی ، سکان مدیریت پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی کشور را به دست گرفته و در مجموعه دیم کشور، عزیز دیگری در آن سنگر خدمت خواهد کرد.

ریس سازمان، در زمینه انتصاب های مدیران مجموعه های علمی کشاورزی کشور که ارتباط تنگاتنگی با تامین امنیت غذایی دارد افزود: انتخاب دکتر گلکاری که با پیشنهاد بنده مورد اعتماد وزیر محترم قرار گرفت، یک پیام روشن دارد؛ایشان شخصیتی کاملا علمی  و بدون تظاهر به علایق و گرایشات سیاسی دارد که انتظار می رود با بهره مندی از چهره های صاحب نظر علمی در هدایت علمی پژوهشگاه  بیش از پیش گام بردارند.

دکتر بازرگان با انتقاد از گماشتن مدیران با جهت گیری های سیاسی در راس این پژوهشگاه افزود:  پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی یک نهاد مهم تحقیقاتی و علمی است که لازم است از جهت گیری سیاسی  فاصله گرفته و درهای آن بر ورود مدیران سیاسی بسته و بر روی متخصصان علمی با سلایق مختلف باز باشد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، بر گفتمان سازی علمی در این پژوهشگاه تاکید ویژه کرد و افزود: بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک در کشاورزی از شاخه های جدید علمی در دنیا است که در حال حاضر بسیار اوج گرفته است ما نیز در حوزه های نیروی انسانی، بهره گیری از نیروهای جوان و زبده و زیر ساخت ها توفیقاتی داشته ایم، اما در حوزه نرم افزاری باید بیشتر تلاش شود تا با بهره گیری از این حوزه در حل مسایل کشاورزی بهره گیریم.

وی ادامه داد: هر چند در حوزه نرم افزاری بی توفیق نبودیم اما لازم است با توجه به ظرفیت های مطلوب نیروی انسانی و زیرساخت ها یی که در طی این سال ها فراهم آمده موفق تر عمل کنیم.

دکتر کامبیز بازرگان سازمان تحقیقات کشاورزی را از جمله مراکز علمی مهم کشور که با امر حیاتی امنیت غذایی مرتبط است، برشمرد و افزود: باید با تمام متخصصان همکاری و هم افزایی شود و با مشارکت کلیه صاحب نظران شاهد ارتقا بخش کشاورزی کشور باشیم.

وی از رویکرد جدید سازمان در اجرای تحقیق برای توسعه خبر داد و افزود: در این رویکرد هر تخصصی به پرسش های کلان کشاورزی پاسخ دهد و جایگاه هر موسسه در این گفتمان در همکاری با موسسه های دیگر  و  حل چالش های کلان در کشور روشن می شود.

رئیس سازمان  پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی  در رویکرد جدید  را باز چیدمانی از همکاری  با سایر موسسه ها و مراکز خواند و بیان داست: در این بازچیدمان چالش های کلان با همکاری یکدیگر رفع می شود و خروجی نهایی از جنس خروجی بیوتکنولوژی نبوده و در این رویکرد جدید درها برای همکاری با موسسات دیگر باز می شود.

دکتر بازرگان با بیان اینکه رویکرد جدید، به معنای کنار گذاشتن تحقیقات قبلی نیست تصریح کرد: در رویکرد قبل، پژوهش ها جدا جدا بوده و همکاری بین رشته ای کمتر بوده است و اکنون در رویکرد جدید، سوال کلان از بالا باز طراحی می شود؛ اکنون حدود ۵۰ طرح کلان که متناظر چالش های اساسی بخش کشاورزی است  با ارائه در کمیسیون هماهنگی تحقیقات و با نگاه هم افزایی، تخصصی و در جهت حل مسأله و جواب نهایی، عملیاتی می شود.

دکتر نیر اعظم خوش خلق سیما، با تبریک اعیاد مبارک ماه رجب وعید مبعث ،از حضور دکتر بازرگان،معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی حاج اقا صادقی نمایندگی  ولایت فقیه در پژوهشگاه ، معاونان و روسای موسسه ها و دکتر گلکاری رئیس جدیدپژوهشگاه را به مراسم تشکر و قدر دانی نمود.

وی با اشاره به قدمت ۲۰ ساله پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی آن را از مراکز علمی زاده انقلاب اسلامی عنوان کرد و با اشاره به اقدامات زیرساختی که طی دوره پنج ساله ریاست وی در پژوهشگاه صورت گرفته از جمله ایجاد مرکز رشد با ۲۰ شرکت دانش بنیان، پیگیری ایجاد مرکز نوآوری در مشهد، احداث ساختمان جدید پژوهشگاه، تدوین سند راهبردی و چشم انداز فعالیت پژوهشگاه، برقراری تعاملات بسیار خوب با دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی و … اظهار داشت: از مهمترین اقداماتی که در این دوره انجام شد ایجاد ساختار فناوری پژوهشگاه بود که باعث شد ارتباط خیلی خوبی در حوره فناوری ایجاد شود  وهمکاران ما به این خودباوری رسیدند که می توانند ایده  های خود را به فناوری و نهایتا ثروت تبدیل کنند. در حوزه پژوهش هم کمک به مواجهه با مشکلاتی مثل تنش های محیطی و آلودگی محیط زیست و همچنین ارتقای کمی و کیفی محصولات و کاهش هزینه های تولید را در مسیر تحقق امنیت غذایی در دستور کار قرار دادیم.

دکتر خوش خلق سیما در ادامه به بیان بخشی از دستاوردهایی که صرفا طی پنج سال اخیر حاصل شده پرداخت و گفت: در این دوره موفق شدیم رقم خرمای مجول را به عرصه ببریم و قراردادی را هم در این زمینه در سیستان بلوچستان منعقد کردیم و از شرکت های کشت بافتی هم برای حضور در این عرصه دعوت کردیم.

وی با بیان این که در پژوهشگاه قبل از اجرای هر طرح اثربخشی اقتصادی آن برآورد می شود اظهار داشت: با تلاش محققان پژوهشگاه موفق به تولید چهار رقم هیبرید هاپلوئیدی فلفل دلمه ای شده ایم که در آستانه ثبت است و در زمینه تولید خیار به این روش هم به لاین رسیده ایم و آماده رونمایی بود که محقق درخواست کرد رونمایی به بعد از ثبت آن موکول شود. کار دیگر در کنار موسسه باغبانی و مؤسسه گواهی نهال و بذر و معاونت باغبانی، سالم سازی پایه های باغی است که کار را تا مرحله شیشه در پژوهشگاه انجام می دهیم  و پس از اخذ گواهی سلامت از موسسه گواهی نهال و بذر، پایه ها را به موسسه باغبانی تحویل می دهیم.

وی همچنین ، خودکفایی در تولید بذر سیب زمینی و تامین سالانه هسته اولیه فاقد ویروس در همکاری با معاونت زراعت را از دیگر دستاوردهای پژوهشگاه عنوان کرد و گفت: مهندسی  ژنتیک از پایه های مهم بیوتکنولوژی است که باید برای آن ارزش قائل شویم. در این راستا حدود ۹سال است که یکی از اعضای هیات علمی پژوهشگاه روی تولید سیب زمینی تراریخته مقاوم به آفت بید کار می کند که در مرحله آزمایش های مزرعه ای است.ایشان ، عنوان داشت فناوری دیگر، مهندسی ریشه برنج متحمل به خشکی و کم آبی ، که ایده آن از دکتر حسینی سالکده، معاون پژوهشی سابق پژوهشگاه بود و چین، آلمان و استرالیا هم از آن استقبال و روی آن سرمایه گذاری کردند

وی با بیان این که در این طرح محققان موفق به انتقال هفت ژن از ارقام وحشی برنج به ارقام اهلی شده اند خاطرنشان کرد: در این طرح خیلی جلو رفته ایم و پارسال می خواستیم کارهای مزرعه ای را انجام دهیم ولی چون دستورالعمل کارهای مزرعه ای نبود یک سال عقب افتاد که امسال انجام می شود.

دکتر خوش خلق سیما ، تولید کمپوست از ضایعات برنج، تولید کود زیستی بر پایه استرپتومایسس، استخراج رنگدانه از ریزجلبک ها، تولید فرمولاسیون گیاهی مبتنی بر سویه های بومی تریکودرما، تولید اسید هیومیک از باگاس نیشکر، تولید آنزیم های مورد نیاز صنایع شوینده در قرارداد با یک شرکت خصوصی، تولید مکمل های زیستی قابل استفاده در تغذیه دام و طیور و آبزیان، طرح جامع سالیکورنیا و کشت آن در ۱۵۰ هکتار از اراضی شور کشور برای مقابله با آسیب های زیست محیطی و تامین علوفه و امکان استخراج روغن و نمک، فعالیت در زمینه غذاهای هوشمند مثل ارزن و سورگوم و  همچنین گرس های علوفه ای، توسعه بخش نانو از یک عضو هیات علمی به هشت عضو هیات علمی و اراده دستاوردهای مختلف مثل نانوسیلیکا از سبوس برنج و تولید سم آزادیراختین، تولید کود آهسته رهش، تصفیه و پرورش جلبک برای تولید محصولات آرایشی و …، استخراج فرآورده های رنگی مثل بتاکاروتن از جلبک، تولید ااستارترهای بومی، افزایش

پایداری جوانه گندم، تولید پوشش نانویی افزایش ماندگاری گوشت، کار روی متابولیتهای ثانویه و تولید ماده موثره گیاهان دارویی در فرمانتور به جای مزرعه، معرفی ارقام بهینه شیرین بیان را از دیگر دستاوردهای اخیر پژوهشگاه عنوان کرد و گفت: همچنین برای اولین بار در کشور موفق به تولید

تولید آنزیم های نوترکیب دارویی در گیاه (هویج) شده ایم و قرارداد آن با جهاد دانشگاهی بعد از عید منعقد می شود.

ایشان همچنین ، راه اندازی بانک ژن میکروبی و کیتهای شناسایی مورد نیاز در ذخایر توارثی اسب و ماهی، راه اندازی برنامه اصلاح مولکولی با همکاری موسسه باغبانی روی بادام از دیگر دستاوردها و طرح های موفق پژوهشگاه است.

وی با اشاره به رقم بالای درآمد اختصاصی پژوهشگاه آن را نشان دهنده موفقیت پژوهشگاه در اهداف ترسیم شده و حرکت به سمت تحقیقات کاربردی است اظهار داشت: پژوهشگاه ضمن این که در رنکینگ علم سنجی وزارت جهاد کشاورزی رتبه اول را دارد در زمینه تحقیقات کاربردی هم که متاسفانه هنوز در رنکینگ به آن توجه نمی شود جایگاه برتر را دارد. این پژوهشگاه تاریخی عظیمی ندارد که به آن ببالم و در این ۲۰ سال  هم باید زیرساخت ها را ایجاد می کردیم و هم می ساختیم و هم به مسائل سیاسی و … جواب می دادیم. خوشحالم که این ناملایمات روی طرح ها و دستاوردهای ما اثر نگذاشت و بچه های ما با همه ناملایمات توانستند دستاوردهای بزرگی در جهت اهداف ترسیم شده داشته باشند. من در مدیریت، مدیریت خشکی داشتم و فقط هدف را در نظر می گرفتم و از هیچ کوششی دریغ نمی کردم و معتقدم کار باید انجام می شد. در خیلی موارد مثلا در مورد ساختمان که از دوره های قبل باقی مانده بود می توانستم دست نزنم و کسی هم از این بابت من را سرزنش نمی کرد ولی معتقد بودم کار باید تمام شود و در این مسیر از این که پشت در اتاق یک کارشناس هم بمانم ابایی نداشتم. خانم دکتر رئیس اسبق پژوهشگاه بیو تکنولوژی، موفقیت های پژوهشگاه را هم مرهون تلاش همکاران پر تلاش خود دانست  و این که کارها خدایی بود و هیچ منتی در آن نبود.

 دکتر صابر گلکاری، رئیس جدید پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی هم با تبریک عید مبارک مبعث و تقدیر از تلاش های ارزشمند دکتر خوش خلق سیما در دوره ریاست پژوهشگاه گفت: مطمئنا مطالبی که در این جلسه مطرح شد بخش کوچکی از دستاوردها و موفقیت های پژوهشگاه در دوره مسئولیت ایشان بوده و شخصا دورادور حداقل در بحث ارتقای منزلت پژوهشکده به پژوهشگاه، شاهد زحمات و پیگیری های دکتر خوش خلق سیما بودم.

وی با اشاره به دعوت و پیگیری های زیاد رئیس اسبق پژوهشگاه دکتر خیام نکوئی برای پیوستن وی به پژوهشگاه که در آن محقق نشده است اظهار داشت: خوشحالم که با وجود این تاخیر چند ساله امروز این توفیق را پیدا کردم. خیلی از مطالبی که مایل بودم درباره پژوهشگاه عرض کنم در گزارش خانم دکتر خوش خلق سیما متبلور بود و همچنان که تاکید کردند گسترش ارتباط با موسسات کاریردی که نمونه های زیادی را مطرح کردند نکته بسیار بااهمیتی است و پژوهشگاه می تواند کمک موثری به موسسات کاربردی سازمان و کمک به حل معضلات بخش کشاورزی با رویکرد امنیت غذایی و سلامت داشته باشد.

گلکاری با تشکر از حسن اعتماد وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در واگذاری مسئولیت پژوهشگاه به وی و آرزوی سلامتی و توفیق روزافزون برای دکتر خوش خلق سیما در ادامه مسیر خدمت اظهار داشت: هر سلامی، یک خداحافظی دارد و جز ذات الهی همه چیز در حال گذر است. امیدوارم با همت شما عزیزان هر زمانی که قرار است از هم خداحافظی کنیم از همه جهات  علمی و شخصی و … در موقعیت بهتری باشیم.

در پایان معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ضمن تقدیر از تلاش های دکتر نیراعظم خوش خلق سیما در مدت پنج سال ریاست پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، طی حکمی، دکتر صابر گلکاری را به ریاست این پژوهشگاه منصوب کرد.

 دکتر صابر گلکاری که دارای دکتری بیوتکنولوژی گیاهی است، پیش از این ریاست موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور را عهده دار بوده است