کینوا جایگزین محصولات آب بر در استان آذربایجان شرقی می شود
کینوا جایگزین محصولات آب بر در استان آذربایجان شرقی می شود
تبریزکهن-رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: می توان با ترویج محصولاتی مثل کینوا از کشت محصولات با مصرف آب بیشتر جلوگیری کرد و محصولات کم آب بر را جایگزین کرد.

تبریزکهن-رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: می توان با ترویج محصولاتی مثل کینوا از کشت محصولات با مصرف آب بیشتر جلوگیری کرد و محصولات کم آب بر را جایگزین کرد.
به گزارش خبرنگارما ؛، مهندس اکبر فتحی در حاشیه مراسم روز مزرعه در شهرستان هریس که با حضور دکتر محرم زاده نماینده مردم شهرستان های اهر و هریس برگزار شد، در ارتباط با کشت محصول جدید کم آب بر کینوا گفت: کینوا چند سالی است که وارد ادبیات کشاورزی کشور شده و حدود ۴ سال پیش برای اولین بار در استان در شهرستان اسکو در بخش ایلخچی زیر کشت رفته است.
وی افزود: محصول کینوا کم آب بر بوده و نسبت به شوره زارها مقاوم است و از طرفی دوره رشدی این محصول حدود سه ماه می باشد که می تواند در مناطق مختلف استان کشت شود و برای محصولاتی که مصرف آب زیادی دارند، جایگزین مناسبی خواهد بود. مهندس فتحی با بیان اینکه بیشتر اراضی کشاورزی استان و کشورمان خشک و محدودیت آبی دارد، گفت: می توان با ترویج اینگونه محصولات از کشت محصولات با مصرف آب بیشتر جلوگیری کرد و محصولات کم آب بر را جایگزین کرد.
وی افزود: با توجه به جنگ آب پیش آمده باید با برنامه ریزی های دقیق، با مصرف کم ترین مقدار آب و صرفه جویی در آن، بیشترین میزان محصولات کشاورزی را تولید کرد و با در نظر گرفتن منفعت اقتصادی برای کشاورزان به تامین امنیت غذایی دست یافت. وی به وظیفه تولیدکننده در بررسی ذائقه مصرف کننده تاکید کرد و گفت: در گذشته آرد فقط از دو محصول گندم و جو تولید می شد و در حال حاضر علاوه بر این دو از ذرت، کینوا و … نیز استفاده می شود. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان به اقتصاد دانش بنیان که مورد تاکید مقام معظم رهبری است اشاره کرد و گفت: در این رویکرد تولید براساس میزان نیاز و سلیقه جامعه اتفاق می افتد که اقتصاد مبتنی بر بازار نامیده می شود و مزیت آن نسبت به اقتصاد مبتنی بر تولید این است که محصول در دست کشاورزان از بین نمی رود.
وی افزود: کینوا جز محصولاتی است که در حال حاضر و در آینده کشش بازار خوبی خواهد داشت و منفعت خوبی برای کشاورزان دارد. مهندس فتحی با تاکید به نقش مهم کشاورزان در تامین امنیت غذایی گفت: امنیت یک جامعه وابسته به امنیت دفاعی (نظامی) و امنیت غذایی آن جامعه است و امنیت غذایی نقش مهمی در تامین امنیت دفاعی ( نظامی) دارد چرا که اگر کشوری نتواند غذای مورد نیاز خود را تامین کند و به کشورهای دیگر وابسته باشد، دشمنان خیلی زود می توانند براین جامعه تسلط یابند که از این رو باید قدردان زحمات کشاورزان در تامین امنیت غذایی کشور باشیم.