تاکید بر ضرورت تغییر نظام های غذایی در جهان
تاکید بر ضرورت تغییر نظام های غذایی در جهان
تبریزکهن- بر اساس گزارش ارایه شده در چهل و نهمین نشست کمیته جهانی امنیت جهانی غذا، وضعیت امنیت غذایی و تغذیه در جهان نگران کننده بوده و میزان گرسنگان در سال ۲۰۲۰ حدود ۷۲۰ میلیون تا ۸۱۱ میلیون نفر برآورد می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر رسول زارع نماینده ایران در سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) با بیان این مطلب افزود :  بر اساس این گزارش، تعداد گرسنگان جهان در سال ۲۰۲۰ حدود ۱۶۱ میلیون نفر بیشتر از سال ۲۰۱۹ بوده است.

وی اظهار داشت: برآورد می شود در سال ۲۰۳۰ حدود ۶۶۰ میلیون نفر گرسنه در جهان وجود داشته باشد که بخشی از آن ناشی از پاندمی کووید ۱۹ خواهد بود.

زارع تصربح کرد: در این دور از نشست کمیته جهانی امنیت جهانی غذا بر لزوم تغییر نظام های غذایی تاکید شد.

وی گفت: این کمیته همچنین خواستار رویکرد سیستماتیک و جامع نگر برای تغییر نظام های غذا شد و کشورها را تشویق کرد نظام غذایی ملی خود را با روشی منسجم و به صورت مقتضی و مطابق با شرایط ملی و ظرفیت های خود تغییر دهند.

بر پایه این گزارش، چهل و نهمین نشست کمیته جهانی امنیت جهانی غذا به صورت مجازی و با عنوان “ایجاد تحول در امنیت غذایی و تغذیه” با حضور نمایندگان ۱۲۲ کشور از جمله ایران، هشت وزیر، هشت معاون وزیر، ۹ کشور غیر عضو، ۱۶ ارگان وابسته به سازمان ملل متحد ، نمایندگان  جوامع مدنی و دو سازمان بین المللی تحقیقات کشاورزی از تاریخ  ۱۹  لغایت  ۲۲ مهر  ۱۴۰۰  برگزار شد.