ثبت هرباریوم مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی
ثبت هرباریوم مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی
تبریز کهن : ثبت هرباریوم مركز تحقیقات و آموزش كشاورزی و منابع طبیعی استان آذربایجان شرقی (تبریز) در نمایه بین¬المللی هرباریوم¬های دنیا با كد انحصاری EAZH

هرباریوم بخش تحقیقات جنگل و مرتع مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان آذربایجان شرقی با نمایه EAZH در ایندکس جهانی هرباریوم­ها (IH) تارنمای(http://sweetgum.nybg.org/science/ih) ثبت گردید.

این هرباریوم با قدمت بیش از ۳۰ سال از هرباریوم­های شاخص و مهم منطقه شمال غرب کشور محسوب می­شود و دارای مساحتی حدود ۲۰۰ متر مربع، شامل اتاق کار محققان، مخزن، کتابخانه و اتاق فراوری نمونه­های هرباریومی می­باشد؛ در حال حاضر ۹۱۰۰ نمونه گیاهی متعلق به ۱۹۸۰ گونه گیاهی جنگلی، مرتعی، ماندابی و دارویی، در این هرباریوم نگهداری می شود. در سال­های اخیر نمونه­ های بی­نظیری از گیاهان انحصاری ایران به آن افزوده شده است.

کتابخانه تخصصی هرباریوم تبریز شامل: فلورهای ایران (فلور ایرانیکا، فلور فارسی ایران، فلور رنگی ایران، رستنی­های ایران، فلور پارسا)، فلور کشورهای همسایه ( فلور روسیه، فلور ترکیه، فلور ارمنستان، فلور آذربایجان، فلور عراق و فلور پاکستان) و مجموعه­ای از دیگر کتاب‌‌های گیاه‌شناسی می­باشد و تاکنون ۲۵ پایان­نامه دانشجویی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در این هرباریوم اجرا شده است.

لازم به ذکر است که محققان علوم گیاهی می‌توانند به ­منظور نگهداری نمونه‌های گیاهی خود در این هرباریوم، با ارسال آنها به این مرکز، کد هرباریومی جهت درج در نوشته‌های علمی و رفرنس­دهی دریافت کنند.