رشد ۴۳ درصدی صادرات آذربایجان شرقی
رشد ۴۳ درصدی صادرات آذربایجان شرقی
تبریزکهن-رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: صادرات آذربایجان شرقی به ترکیه در سه ماه نخست امسال 146 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 43 درصد رشد یافته است.

صابر پرنیان ظهر امروز در جلسه استانی میز تجاری ترکیه اظهار کرد: بر اساس آمار طی ۳ ماهه نخست سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشترین رشد صادرات مربوط به بخش صنعت است.

وی با اشاره به هدف گذاری افزایش ۲۰ درصدی صادرات به ترکیه در سال جاری ادامه داد: میز تجاری ترکیه در برخی از بخش ها مانند صنایع تبدیلی کشاورزی، شیرینی و شکلات، شیشه و خشکبار اقدامات فعالانه تر داشته باشد.

پرنیان تولید و صادرات محصولات شیشه را یکی از مزیت های ویژه استان عنوان کرد و گفت: آذربایجان شرقی در تولید شیشه قطب است وقتی محصولات شیشه باکیفیت بالا و با استفاده از مدرن ترین روش ها به کشورهای اروپایی صادرات می شود این ظرفیت بسیار مهمی است که باید نگاه ویژه ای به این بخش شود.

وی با بیان این که میز مشترک ایران و ترکیه بستر خوبی برای توسعه همکاری های دو جانبه است، اظهار کرد: باید با تجار ترک بصورت استانی تعامل داشته باشیم و اطلاعات کافی تجاری در بخش های مختلف آماده شود.

وی به نقش ویژه اتاق بازرگانی تبریز اشاره کرد و اظهار داشت: در گذشته هیات های تجاری ترکیه رونق زیادی داشت در این زمینه اتاق در حوزه صادرات فعال‌تر عمل کند و ما نیز از توسعه این بخش حمایت می کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی افزود: باید ظرفیت ها و نقاط ضعف و قوت استان را شناسایی و معرفی کنیم.

پرنیان با بیان این که باید میزهای تجاری را به بدنه اقتصاد استان متصل کنیم، اظهار کرد: می توانیم کارهای زیادی در این زمینه انجام دهیم به شرطی در جلسات به ادبیات مشترکی برسیم و خواسته های مشخصی داشته باشیم.

وی ادامه داد: جلسات توسعه تجارت را باید گسترده تر و موثرتر پیگیری کنیم و افرادی که در صادرات به کشور ترکیه ذی‌نفع هستند باید در این جلسات حضور یابند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با بیان این که اگر می خواهیم تولید کشور پایدار بماند چاره ای به جز حرکت به سمت صادرات نداریم، گفت: حجم تولید هر روز در حال افزایش است و ظرفیت داخلی پاسخگوی تولیدات نیست بنا بر این برای این که تولیدات در آینده نیز تداوم داشته باشد باید به فکر صادرات باشیم.

پرنیان تاکید کرد: حرکت به سمت صادرات باعث افزایش کیفیت محصولات، بسته بندی های مناسب و افزایش نوآوری و تعیین قیمت رقابت پذیر می شود بنا بر این این جلسات بسیار مهم است و هر هفته باید یک جلسه برای توسعه صادرات و تجارت برگزار شود.

پرنیان با بیان این که کشور به شدت در حوزه های تولید و صنعت در حال توسعه است، اظهار است: در حال حاضر حوزه فرش را به صورت جدی به گفتمان ملی تبدیل کرده ایم به طوری که موضوع پیمان سپاری ارزی در حوزه فرش باید تغییر کند در این زمینه مطالبات موجب رشد و توسعه می شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به اهمیت معافیت گمرکی ورود ماشین آلات صنعتی گفت: باید فضای مناسبی را برای ورود ماشین آلات ایجاد کنیم چرا که اگر ماشین آلات صنعتی وارد نشود رشد سرمایه منفی خواهد شد.

رتبه نخست آذربایجان‌شرقی در صادرات کالای غیر نفتی با ترکیه

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی تاکید کرد: با توجه به اهمیت قرارگیری ترکیه در رتبه اول صادراتی و وارداتی استان باید برنامه ریزی های ویژه ای در این زمینه داشته باشیم.

صابر پرنیان با اشاره به اهمیت موافقت نامه تعرفه ترجیحی مابین دو کشور ایران و ترکیه در توسعه روابط تجاری گفت: ۲۱۵ ردیف تعرفه ای از سوی ترکیه و ۱۲۶ ردیف تعرفه نیز از سوی ایران برای تجار و بازرگانان در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اهمیت اجرای برنامه توسعه صادرات در استان افزود: علاوه بر تعیین تکالیفی برای میزهای تجاری و گروه های کالایی در استان، هدف گذاری صادراتی امسال به ترکیه ۶۹۰ میلیون دلار است که امیدواریم تا پایان سال این هدف محقق شود.

وی با بیان این که در حال حاضر مراودات تجاری خوبی با کشور ترکیه داریم، تاکید کرد: صادرات آذربایجان شرقی به ترکیه در سه ماه نخست امسال ۱۴۶ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۳ درصد رشد یافته است.

وی افزود: نکته مهم در آمار صادرات و واردات استان با کشور ترکیه قرارگیری استان در رتبه اول صادراتی و وارداتی است که این مراودات تجاری برای ما بسیار حائز اهمیت است.

رئیس سازمان صمت استان با اشاره به تنوع اقلام صادراتی استان به کشور ترکیه گفت: از جمله عمده گروه های کالایی می توان به مواد پتروشیمی و پایه نفتی با ۵۸ میلیون دلار صادرات در سه ماه نخست امسال اشاره کرد.

وی تاکید کرد: در بخش صنعت حدود ۳۲، در حوزه معدن و صنایع معدنی ۴۷، در بخش کشاورزی و صنایع غذایی ۸ میلیون دلار و حوزه فرش نیز ۲۸ هزار دلار صادرات انجام شده است.

وی ادامه داد: در صادرات مواد پتروشیمی که محصولات قیر نیز جزو این اقلام است آذربایجان شرقی با ۲۵ درصد رشد رتبه اول صادرات به کشور ترکیه را دارد.

پرنیان گفت: صادرات صنایع شیمیایی و سلولزی، به لحاظ گروه کالایی ۲۰۲ درصد و محصولات فلزی، آهنی و فولادی ۸۶ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: زمانی محصولات ام دی اف را در حجم بسیار زیاد وارد می کردیم ولی امسال در این حوزه یک بازار جدید برای صادرات ایجاد شده است و ام دی اف جزو کالاهای صادراتی استان می باشد.

وی ادامه داد: آب اکسیژنه و اسیدهای چرب از محصولاتی است که تقریبا صادرات رو به رشدی دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی افزود: در سه ماه نخست امسال محصولات لوازم خانگی مانند یخچال و کولر به ارزش ۷۸۰ هزار دلار به ترکیه صادر شده که در کل برای صنایع لوازم خانگی بازار خوبی ایجاد شده است.