رشد ۶۸ درصدی صادرات از گمرکات آذربایجان شرقی در سال ۹۸
رشد ۶۸ درصدی صادرات از گمرکات آذربایجان شرقی در سال ۹۸
تبریزکهن- ناظر گمرکات آذربایجان شرقی و مدیرکل گمرک تبریز از صادرات 132 هزار و 469 میلیارد ریال گمرکات استان آذربایجان شرقی در سال 98 خبر داد.

تبریزکهن- ناظر گمرکات آذربایجان شرقی و مدیرکل گمرک تبریز از صادرات ۱۳۲ هزار و ۴۶۹ میلیارد ریال گمرکات استان آذربایجان شرقی در سال ۹۸ خبر داد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ لیلی اورنگی  اظهار داشت: طی مدت سال گذشته  در مجموع دو میلیون و ۵۴۹ هزار و ۳۵۸ تن کالا به ارزش  بیش از ۱۳۲ هزار و ۴۶۹ میلیارد  ریال از گمرکات استان به خارج از کشور صادر شده است .

اورنگی  تصریح کرد: این میزان صادرات در مقایسه با مدت مشابه سال قبل  از لحاظ ارزش  ۶۸ درصد و از حیث وزن ۱۹ درصد افزایش نشان می دهد.

به گفته  خانم اورنگی در بین گمرکات استان آذربایجان شرقی گمرک تبریز بیشترین سهم صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده است.

دبیر ستاد هماهنگی تجارت فرامرزی استان آذربایجان شرقی افزود: طی مدت مذکور  بیش از ۵۱۳ هزار و ۱۳۹ تن کالای وارداتی به ارزش بیش از ۴۸ هزار و ۲۱۸ میلیارد ریال از طریق گمرکات استان به کشور وارد و ترخیص شده است.

اورنگی اظهار داشت : این مقدار در مقایسه با سال ۱۳۹۷ از حیث ارزش دلاری  ۶۳ درصد و از نظر وزنی ۱۸ درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۸ بالغ بر۱۱ هزار و ۸۶۰ تن کالا با ارزش ۹۹۷ میلیارد ریال به صورت صادرات چمدانی از گمرکات استان صادر شده است. که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی ۱۴ درصد و از لحاظ ارزشی ۸۶ درصد افزایش داشته است .

ناظرگمرکات آذربایجان شرقی افزود: در همین مدت ، میزان ترانزیت خارجی مبداء(ورودی) ۵۱۶ هزار تن به ارزش یک میلیارد و۲۳۰ میلیون دلار بود که نسبت به سال گذشته از لحاظ وزنی ۲۱ درصد و از نظر ارزش دلاری ۳ درصد افزایش داشت .

وی خاطرنشان کرد: همچنین ۸۰۰ هزار تن  کالا به ارزش یک میلیارد و۵۷۶ میلیون دلار از گمرکات استان ترانزیت خارجی از مقصد(خروجی) صورت گرفت که به لحاظ  وزن ۱۲ درصد و به لحاظ ارزشی نیز ۲۷ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است .

ناظر گمرکات آذربایجان شرقی افزود : درآمد وصولی گمرکات استان در طول سال گذشته شش هزار و ۸۹۰ میلیارد ریال  بوده که در مقایسه با مدت مشابه ۱۴ درصد افزایش داشته است.

دبیر ستاد هماهنگی تجارت فرامرزی استان آذربایجان شرقی با اشاره به موقعیت راهبردی و ژئوپلتیک استان در حوزه تجارت فرامرزی خاطرنشان کرد: گمرکات استان از  لحاظ دارا بودن دو گمرک فعال مرزی در همسایگی با دو کشور خارجی ارمنستان و جمهوری خودمختار و تنها مسیر ارتباط زمینی کشور با اتحادیه اوراسیا  از جایگاه مهم و حساسی در تجارت خارجی کشور برخوردار است.
همچنین یادآور شد گمرکات استان  به لحاظ قرار گرفتن در قطب صنعتی کشور همواره نقش قابل ملاحظه ای در رونق تولید صنایع استان داشته است و ازگمرکات پیشرو در ارائه رویه‌های نوین تشریفات گمرکی و مکانیزاسیون بوده‌است.
ناظر گمرکات آذربایجان شرقی در خاتمه به تسهیلات و اقدامات مهم گمرکات استان برای حمایت از تولید و صادرات اشاره کرد و گفت: گمرکات استان در راستای سیاست‌های گمرک ایران تسهیلات گوناگونی برای فعالان تولیدی و تجاری به‌ویژه تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان در نظر گرفته و طی شیوه‌نامه‌ای ضوابط برخورداری فعالان مجاز اقتصادی واجد شرایط از این تسهیلات را به فعلان اقتصادی استان اعلام نموده ایم.

ناظر گمرکات استان آذربایجان شرقی  تسهیلات ۱۸ گانه گمرک به فعالان اقتصادی مجاز (AEO) را ترخیص کالا خارج از سطح سه (مسیر قرمز)، پذیرش ضمانت‌نامه بانکی حداکثر یکساله برای ترخیص قطعی ماده ۶ قانون امور گمرکی، پذیرش ضمانت‌نامه بانکی برای ترخیص قطعی و سایر رویه‌های ماده ۶ آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی، استفاده از تسهیلات ماده ۵۷ آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی، استفاده از تضمین بیمه‌ای برای صادرات، استفاده کامل از تسهیلات بسته حمایت از تولید،استفاده کامل از تسهیلات بسته حمایت از صادرات، تخفیف در هزینه خدمات انجام امور گمرکی، موضوع بند الف ماده سه آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی (حداکثر تا سقف ۵۰ درصد)، استفاده از حداقل تضمین در کلیه مواردی که در قانون امور گمرکی و آیین‌نامه اجرایی به تضمین اشاره شده است،رسیدگی به پرونده اختلافات گمرکی فعالان اقتصادی مجاز به‌صورت فوری و خارج از نوبت در کمیسیون‌های پیگیری به اختلافات گمرکی عنوان کرد.

اورنگی ارائه مجوز ایجاد انبار اختصاصی، انجام فرآیند استرداد، مطابق با تسهیلات پیش‌بینی شده در بسته حمایت از تولید با اخذ تعهد،نگهداری بخشی از کالا به‌عنوان وثیقه خارج از نوبت مطابق تسهیلات پیش‌بینی شده در بسته حمایت از تولید با اخد تعهد را از دیگر موارد تسهیلات ۱۸ گانه دانست.

وی همچنین استفاده از تسهیلات ماده ۴۲ قانون امور گمرکی، استفاده از تسهیلات موضوع استاندارد ۳۲-۳ کنوانسیون تجدیدنظر شده کیوتو، استفاده از تسهیلات ماده ۶ قانون امور گمرکی کالای متعلق به وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی با تعهد مسئولان مالی سازمان و اشخاص با اخذ ضمانت‌نامه بانکی با حداکثر سقف یکساله، رسیدگی خارج از نوبت اظهارنامه با توجه به ضرایب تعیین شده و ضریب اهمیت زمانی سطح دو در سامانه جامع امور گمرکی،  پذیرش و تسهیل ورود موقت برای صادرکنندگان را جزء تسهیلات ۱۸ گانه گمرک اعلام کرد.