آلایندگی های زیست محیطی وبلاتکلیفی مردم وسمن ها!حق با کی است! نماینده مردم یا نمایندگان دولت؟
آلایندگی های زیست محیطی وبلاتکلیفی مردم وسمن ها!حق با کی است! نماینده مردم یا نمایندگان دولت؟

احمد علیرضابیگی در گفت‌‎وگو با خبرنگار فارس در تبریز، اظهار کرد: زمانی که بنده استاندار بودم، معلوم شد عملیاتی که در مجموعه مس‌سونگون اتفاق می‌افتد، به طبیعت ارسباران آسیب می‌رساند؛ در نتیجه شاکی ماجرا شدیم و شکایت ما مورد بررسی قرار گرفت. وی افزود: در راستای حفظ، توسعه و بهره‌برداری از اراضی ملی و جبران […]

احمد علیرضابیگی در گفت‌‎وگو با خبرنگار فارس در تبریز، اظهار کرد: زمانی که بنده استاندار بودم، معلوم شد عملیاتی که در مجموعه مس‌سونگون اتفاق می‌افتد، به طبیعت ارسباران آسیب می‌رساند؛ در نتیجه شاکی ماجرا شدیم و شکایت ما مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در راستای حفظ، توسعه و بهره‌برداری از اراضی ملی و جبران خسارت وارده به جنگل‌ها و عرصه و اعیانی منابع طبیعی ناشی از بهره‌برداری از معادن شهرستان ورزقان توسط شرکت مس‌سونگون با تلاش‌ها و پیگیری‌هایی که صورت دادیم مس‌سونگون بابت آسیبی که به محیط زیست وارد می‌کرد ۷۵ میلیارد تومان جریمه شد.

استاندار سابق آذربایجان‌شرقی ادامه داد: آن زمان (حدود هشت سال پیش) قیمت دلار ۱۱۰۰ تومان بود و جریمه مس‌سونگون با نرخ امروز به حدود یک‌هزار میلیارد تومان می‌رسد که شرکت ملی مس به این رای گردن نهاد.

وی با اشاره به هزینه‌کرد وجوه حاصله ناشی از جبران خسارت وارده در جهت حفاظت، احیا و توسعه منابع طبیعی در منطقه ارسباران ابراز داشت: تا زمانی که بنده در استاندرای مسوولیت داشتم، پیگیر موضوع بودم و شرکت مس نیز حدود ۲۴ میلیارد تومان پرداخت کرده بود.

بیگی اعلام کرد: ظاهرا پس از اتمام دوران مسوولیت بنده مدیریت جدید استان به صورت جدی پیگیر دریافت باقی‌مانده مبلغ جریمه و هزینه‌کرد آن در جهت توسعه منابع طبیعی منطقه نبودند.

استاندار سابق آذربایجان‌شرقی در ادامه به آلایندگی پتروشیمی و پالایشگاه و لزوم انتقال آنها از غرب تبریز نیز اشاره و اضافه کرد: تا کی می‌خواهند به بهانه حفظ اشتغال با جان مردم بازی و محیط زیست را تخریب کنند.

نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس تشریح کرد: ما نمی‌گوییم درِ همه کارخانجات و شرکت‌ها را ببندند بلکه اصرار داریم تا سامانه پایش آلایندگی و فیلتراسیون کارخانجات به‌درستی نصب شود تا سلامتی مردم، فضای سبز و سایر موجودات زنده مورد تهدید قرار نگیرد.

بیگی به آلایندگی خطرناک معدن طلای اندریان و تلف شدن تعدادی دام در اطراف این معدن نیز اشاره و خاطرنشان کرد: بهره‌برداری از معادن طلا در همه جا اتفاق می‌افتد و شیوه‌های تصفیه پساب و کنترل آلایندگی در دنیا کاملا رایج است ولی از آنجایی که برای صاحب معدن هزینه‌بر است، نمی‌خواهند به این هزینه‌ها گردن نهند.