دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر درآذربایجان شرقی:تبلیغ تبین وتبدیل غدیربه فرهنگ عمومی ازوظایف ذاتی شیعه است
دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر درآذربایجان شرقی:تبلیغ تبین وتبدیل غدیربه فرهنگ عمومی ازوظایف ذاتی شیعه است

 تبریزکهن-دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر درآذربایجان شرقی گفت:تبلیغ ،تبین وتبدیل غدیربه فرهنگ عمومی و مردمی همچون زنده داشتن پیام عاشورا از وظایف ذاتی همه شیعیان می باشد و در این میان دستگاه های دولتی در این حرکت سازنده می تواند نقش مهمی را ایفاء کند . حجت الاسلام حسن کاملی فر درمصاحبه با خبرنگاران […]

 تبریزکهن-دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر درآذربایجان شرقی گفت:تبلیغ ،تبین وتبدیل غدیربه فرهنگ عمومی و مردمی همچون زنده داشتن پیام عاشورا از وظایف ذاتی همه شیعیان می باشد و در این میان دستگاه های دولتی در این حرکت سازنده می تواند نقش مهمی را ایفاء کند .

حجت الاسلام حسن کاملی فر درمصاحبه با خبرنگاران افزود:مدیران ادارات، سازمان ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی، می تواند با پر رنگ کردن برنامه های غدیر در ایام دهه امامت و ولایت غبار مظلومیت وغربت را از چهره غدیر بربایند.

دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر درآذربایجان شرقی با بیان اینکه غدیر و صاحب آن در غربت به سر می‌برند،تصریح کرد: متأسفانه قسمتی از جامعه اسلامی با اصل و هدف اصلی ایجاد این واقعه آنچانکه که باید و شاید لازم است آشنایی کامل ندارند و غدیر درمظلومیت به‌سر می‌برد.

وی تاکید کرد: اینک بیش از هرزمان لازم  است مردم مابه موضوع غدیر ورود کرده و غبار مظلومیت را از چهره غدیر پاک کنند و از اجرای این رسالت مهم غافل نشویندچراکه واقعه عاشورا هم حتی در سایه بی توجهی به غدیر رقم خورد.

حجت الاسلام کاملی فر با بیان اینکه درک جایگاه ولایت و ولی فقیه یک نعمت بزرگ است، اظهارداشت: امروز قدرت بازدارندگی کشور بخاطر نقش و تدابیر حاکمیت ولایت فقیه امکان پذیر شده است و همه شیعیان در سراسر دنیا به شعیه بودن خود افتخار کرده و با صدای بلند خود را شیعه و حامی ولایت می دانند .

دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر در آذربایجان شرقی در تشریح ساختار این بنیاد افزود:بنیاد بین المللی غدیر با اتکال بر خداوند متعال و در پرتو توجهات حضرت بقیه الله الاعظم (عج) ؛ در چارچوب ارشادات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در سال ۱۳۷۶ فعالیت خود را آغاز نمود و در تاریخ ۱۳۷۹/۰۶/۰۹ با شماره ۱۲۴۱۰ در  سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به صورت رسمی به ثبت رسیده است.
ارکان بنیاد بین المللی غدیر :

الف : مؤسس و دبیر کل :

مؤسس،‌ دبیرکل و رئیس هیأت امناء بنیاد بین المللی غدیر؛ فقیه عالیقدر، حافظ و مفسر قرآن و نهج البلاغه حضرت آیت الله ابوالقاسم خزعلی (رحمت الله علیه)

نماینده سابق ولی فقیه در سپاه عاشورا تصریح کرد: بنیاد بین‌المللی غدیر در جهت نیل به اهداف مقدس خود، با ایجاد تشکیلات و دفاتر نمایندگی در مراکز استان‌ها، خارج از کشور و دستگاه‌های اجرایی؛ به انجام ماموریت‌ها و فعالیت‌های مهم فرهنگی می‌پردازد . ریاست نمایندگی‌های  بنیاد بین‌المللی غدیر در استان‌ها را نمایندگان محترم مقام معظم رهبری، در شهرستان‌ها ائمه محترم جمعه و در خارج از کشور نمایندگان محترم ولی فقیه و در دستگاه‌های اجرایی؛ عالیترین مقام دستگاه‌ یا نهاد ذیربط؛ عهده‌دار  می‌باشند. یکی از مسئولین برجسته اجرایی در استان‌ها یا دستگاه‌ها که دارای جایگاه و اعتبار اجتماعی می‌باشد؛ بعنوان دبیر اجرایی نمایندگی بنیاد بین المللی غدیر منصوب گردیده است.

غدیر شناسنامه و حقیقت شیعه

حجت الاسلام حسن کاملی فر با بیان اینکه غدیر شناسنامه و حقیقت شیعه است، افزود: برای تبیین، تبلیغ و ترویج غدیر و فلسفه آن هرچه سرمایه گذاری شود، باز هم کم هست و همه باید خود را وقف ترویج و تبین این جریان مهم تاریخ اسلام قرار دهیم .

وی ظرفیت شناسی، ظرفیت سازی و استفاده از این ظرفیت را با حضور همه اقشار مردم، مهم ترین مساله در ایجاد نهضت همگانی و عمومی غدیر خواند.

مسئول سابق نمایندگی ولی فقیه در سپاه عاشورا از همه نهادها و ادارات خواستار همکاری و تعامل بیشتر برای شناساندن فرهنگ غدیر شد و اظهار داشت: غدیرخم به عنوان مهم ترین مساله جهان اسلام باید به گونه ای ترویج شود که همچون ایام محرم مردم بدون تبلیغ آن را برگزار کنندو هر چه در توان دارند در طبق اخلاص بگذارند .

دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر در آذربایجان شرقی در ادامه در تشریح موضوع غدیرهمچنین خاطر نشان شد : حجه الوداع؛ آخرین حج پیامبر خاتم (ص) در آخرین سال زندیگیشان بود، در سال دهم هجرت، پیامبر اکرم (ص) در آیین حج رو به مردم فرمودند: «ای مردم؛ مناسک حج را از من بیاموزید که شاید دیگر مرا نبینید».

یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ ۖ. وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ ۚ. این آیه ای است که در این سفر بر پیامبر (ص) وحی شد و از آن با عنوان آیه تبلیغ یاد می شود.

در این آیه خداوند متعال می فرماید: ای پیامبر! آنچه را از جانب پروردگارت به سوی تو نازل شد، ابلاغ کن و اگر چنین نکنی، پیامش را نرسانده‌ای.

در واقع از مفهوم این آیه بر می آید که تکلیفی است بر دوش پیامبر خدا که پساز خود امانت دین و هدایت مردم بر دوش فردی امین قرار دهد. و چه کسی بهتر از امام علی (ع). همو که اولین ایمان آورنده به رسالت پیامبر خدا بود، او که در شب لیله المبیت برای اینکه گزندی به پیامبر خدا از سوی مشرکان نرسد در جایگاه ایشان خوابید؛ جان بر کف و بی ترس و واهمه.

در روز روز هجدهم ذی الحجه پیامبر اکرم (ص) در میان خیل کثیری از مسلمانان جانشینی حضرت علی (ع) را اعلام کرد.

در این روز مردم دسته دسته از هر گروه و قبیله با حضرت علی (ع) بیعت کردند.

واقعه غدیر از مهم‌ترین وقایع تاریخ اسلام است که در آن، پیامبر اسلام ص) هنگام بازگشت از حجه الوداع ۱۸ ذی‌الحجه سال دهم قمری در مکانی به نام غدیر خم، امام علی(ع) را ولی و جانشین خود معرفی کرد. حاضران در آن واقعه که بزرگان صحابه نیز در میان‌شان بودند، با امام علی (ع) بیعت کردند.

خطبه غدیر سخنرانی پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله است که درمحل معروف غدیر خم ایرادشد. دراجتماع پر شور آن روز بیش ازیک صدو بیست هزار نفر حضور داشتند.

خطبه غدیر خم از حمد وثنا خداوند شروع و به امامت امام علی (ع) ، فرزندانش و معرفی امامت ختم می‌شود.
وی همچنین با اشاره به لزوم زنده نگه ‏داشتن واقعه غدیر در جامعه  و در بین مسلمین تاکید کرد : مسئله غدیر، راه روشن ولایت را به ما نشان می دهد که این راه از زمان واقعه غدیر آغاز شد و اکنون با وجود ولایت فقیه در جامعه اسلامی ادامه دارد.

حجت الاسلام کاملی فر با استناد به آیه ۶۷ سوره مائده «أَیهَا الرَّسولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْک مِن رَّبِّک وَ إِن لَّمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْت رِسالَتَهُ وَ اللَّهُ یَعْصِمُک مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللَّهَ لا یهْدِى الْقَوْمَ الْکَفِرِینَ»، اظهار داشت: تلاش برخی افراد این است که امامت را جزو فروع دین جلوه دهند اما این امر، غلط فاحش است و امامت، طبق همین آیه از اصول دین است؛ اگر پیامبر(صلی الله علیه وآله) مسئله امامت را مطرح نمی کرد، رسالت خود را کامل نکرده و به درستی انجام نداده بود.

عید امامت و ولایت را عید مظلومان و مستضعفان

دبیر اجرایی بنیاد بین المللی غدیر در آذربایجان شرقی؛ عید امامت و ولایت را عید مظلومان و مستضعفان عنوان و افزود: در رخ داد کم نظیر غدیر خم، مدال امامت و ولایت و مدیریت اجتماعی و سیاسی و دینی پیامبر به امیرمؤمنان(علیه السلام) واگذار شده است؛و غدیر را نباید صرفاً در تبریک و عید سادات خلاصه کرد؛ غدیر عید همه بشریت، مسلمین و شیعیان است و تاریخ اسلام همچون عیدی را در خود به ثبت  نرسانده است .

حجت الاسلام کاملی فر متذکر شد: بر اساس گفته پیامبر اکرم(ص) اساسی‌ترین امر به معروف این است که در مورد ولایت علی ابن ابیطالب (ع) بفهمید و برای نسل‌های آتی برسانید و از طرف ایشان به قبول این واقعیت تاکید کنید چرا که این امر دستوری از سوی خدا و رسول خدا است.

وی متذکر شد: در طول تاریخ اسلام هیچ حادثه و حماسه‌ای به اندازه اهمیت روز غدیر نیست چرا که این روز موجب اکمال دین، اتمام نعمت، خشنودی خدا و یاس دشمن شده است؛ این روز آداب و اعمال فراوان و بسیار مهمی دارد که اهمیت روز غدیر را دوچندان کرده است.

حجت الاسلام کاملی فر در ادامه  ولایت فقیه را تجلی غدیر دانست و گفت :  ولایت و امامت اساس دین است و بدون ولایت فقیه حکومت دینی و اسلامی ناقص است؛ ولایت فقیه در جمهوری اسلامی یک الگوی نوین برگرفته از غدیر و به عنوان حکومت غدیر است که در سراسر عالم تاثیرگذار بوده و باعث شده است تا مسلمانان شیعه با احساس غرور از شیعه بودن خود حرف بزنند.

سرهنگ جعفراسکندری مسول روابط عمومی این بنیاد نیز در پایان این نشست ضمن تبریک پیشاپیش به مناسبت روز خبرنگار و روز غدیر ، از همه خبرنگاران و اهالی اصحاب رسانه خواست تا نسبت به ترویج فرهنگ سازی و تبین برنامه های غدیر بیش از پیش به عنوان یاوران و همیاران غدیر ورود کرد و در جریان شناسی مخالف ولی  و پاسخ به شبهات هوشیار باشند .