مسجد آشاقی گوهرآقا شوشا
مسجد آشاقی گوهرآقا شوشا

مسجد آشاقی (پایینی) گوهرآقا یک مسجد جمعه است که در میدان قاپان شهر شوشا واقع شده است. وجود دو مسجد جمعه در شوشا با عملکرد دو جامعه اسلامی (شیعه و سنی) توضیح داده شده است. این مسجد، دومین مسجد جمعه شهر، هم به عنوان مسجد آشاقی و هم مسجد کیچیک (کوچک) شناخته می شود. این […]

مسجد آشاقی (پایینی) گوهرآقا یک مسجد جمعه است که در میدان قاپان شهر شوشا واقع شده است. وجود دو مسجد جمعه در شوشا با عملکرد دو جامعه اسلامی (شیعه و سنی) توضیح داده شده است.

این مسجد، دومین مسجد جمعه شهر، هم به عنوان مسجد آشاقی و هم مسجد کیچیک (کوچک) شناخته می شود. این مسجد اولین بار در طرح جامع شوشا در سال ۱۸۵۵ همراه با یک مدرسه مجاور ذکر شد. از آنجا که ساخت مسجد با حمایت مالی گوهر آقا انجام شد، بعدا مسجد آشاقی نیز به مسجد “آشاقی گوهر آقا” معروف شد.

مناره های مدور مسجد پایینی از آجر ساخته شده است. بر خلاف مسجد بالا، هیچ نقوش هندسی در تزئینات مناره ها وجود ندارد، فقط عبارت “الله” که به شکل هندسی نوشته شده است. این راه حل برای تزئینات در معماری آذربایجان در منطقه وسیعی گسترده است و در مناره های امامزاده باردا (بردع)، آرامگاه شیخ صفی اردبیل، امامزاده نخجوان و امامزاده گنجه یافت می شود.