آخرین دستاوردهای تحقیقاتی بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی
آخرین دستاوردهای تحقیقاتی بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی

دکتر قربان الیاسی  رئیس بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی ، به مناسبت هفته پژوهش در گفتگو با روابط عمومی مرکز ضمن معرفی بخش تحقیقات علوم دامی، عملکرد بخش تحقیقات علوم دامی در سال ۱۳۹۹را به شرح ذیل تشریح نمود. بخش تحقیقات علوم دامی مرکز با بهره مندی […]

دکتر قربان الیاسی  رئیس بخش تحقیقات علوم دامی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی ، به مناسبت هفته پژوهش در گفتگو با روابط عمومی مرکز ضمن معرفی بخش تحقیقات علوم دامی، عملکرد بخش تحقیقات علوم دامی در سال ۱۳۹۹را به شرح ذیل تشریح نمود.

بخش تحقیقات علوم دامی مرکز با بهره مندی از محققین با تجربه و بهره مندی از ۳ ایستگاه تحقییقاتی بناب، تاتار و ملکان جزو بخش های تحقیقاتی علوم دامی شاخص و فعال در سطح کشور است که زیر نظر موسسه تحقیقات علوم دامی فعالیت می کند. محققین این بخش سالانه حدود ۱۰ پروژه تحقیقاتی کاربردی را تعریف، تصویب و اجرا می کنند. به مناسبت گرامی داشت هفته پژوهش دستاوردهای شاخص سال ۱۳۹۹ دستاوردهای زیر معرفی می گردد.

۱- تولید گوشت و تخم بوقلمون فراسودمند (غنی شده با سلنیوم آلی)

سلنیوم یک ماده معدنی مهم و مورد نیاز برای بسیاری از عملکرد های موجودات زنده است که در تعامل با ویتامین E  است و کارایی ویتامین  Eرا به عنوان آنتی اکسیدان افزایش می دهد. این عنصر با توجه به شرایط ویژه ای که دارد اگر همراه عصاره مخمر باشد باعث توسعه پرزهای روده، مقاومت در برابر عوامل بیماریزا، بهبود رفتار طیور در زمان ایجاد استرس محیطی، افزایش فعالیت های آنزیمی و متابولیسمی دستگاه گوارش، کاهش ضریب تبدیل خوراک، افزایش یکنواختی وزن طیور در گله می شود. کلیه این موارد می تواند علاوه بر کاهش هزینه ها از طریق عدم استفاده از آنتی بیوتیک ها، کاهش بیماری و تلفات، کاهش ضریب تبدیل غذایی و کاهش مصرف خوراک و موارد دیگر به تولید یک محصول پروتئینی مطمئن کمک شایانی نماید. درنتیجه با توجه به اهمیت تغذیه ای و لزوم دریافت میزان کافی روزانه سلنیوم از طریق مواد غذایی، از مخمر غنی شده با سلنیوم به منظور اهداف غنی سازی در جبران کمبود دریافت روزانه سلنیوم در گروه های مختلف غذایی(گوشت و تخم مرغ) استفاده می نماید.

۲- پایش و ثبت جمعیت ذخایر ژنتیکی استان (گاو سرابی و مرغ مرندی)

وجود تنوع جغرافیایی در ایران باعث تنوع نژادی قابل توجهی در دام و طیور بومی کشور شده است. انتخاب طبیعی طی نسل‌های متوالی در شرایط محیطی (غالباً نامساعد محیطی) باعث سازگاری و تطبیق این نژادها و تکامل بسیاری از استعدادهای منحصربه‌فرد و با ارزش در آن‌ها شده است دام و طیور بومی از نظر غذایی فوق‌العاده قانع و کم مصرف هستند و در مقابل کمبودهای غذایی کمتر از نژادهای خارجی حساسیت نشان می‌دهد و نسبت به شرایط نامساعد طبیعی و بیمار‌های محلی به خوبی مقاوم است. گاو بومی سرابی و مرغ بومی مرندی از ذخایر با ارزش استان هستند که در سال ۱۳۹۹ جمع آوری اطلاعات و پایش آنها بر اساس دو پروژه تحقیقاتی مصوب ۳ ساله ذیل به اتمام رسیده و در حال ثبت نژادی هستند.

۱٫ پایش و ثبت جمعیت مرغ بومی مرندی

۲٫ پایش و ثبت جمعت گاو بومی سرابی

۳- بهره برداری از فاز اول ایستگاه ملی تحقیق و توسعه بوقلمون کشور (بناب)

پرورش ماکیان در استان‌هایی مانند آذربایجان‌شرقی که دارای ذخایر ژنتیکی ارزشمند دام و طیور است می‌تواند نیاز به پروتئین خانوارها را تامین نماید. در بین سایر ماکیان، بوقلمون بیشتر از همه مورد اقبال بوده و جزء پرندگانی است که به دلیل دارا بودن ویژگیهای کیفی منحصر بفرد، علاقه‌مندان زیادی جهت پرورش و مصرف داشته و در سالهای اخیر به پرورش آن مبادرت جدی شده است. بوقلمون بومی کشور جزء ذخایر ژنتیکی ارزشمندی است که ضرورت حفظ، تحقیق، توسعه و اصلاح نژاد آن توسط سازمان متولی پیش‌بینی و ایستگاه تحقیقاتی بوقلمون بومی تاتار به همین منظور تاسیس گردیده است. لیکن موفقیت حاصل از اصلاح نژاد بوقلمون بومی برای کارشناسان این مرکز قانع کننده نبوده و بومی سازی دانش و فناوریهای نو مورد توجه قرار گرفت. در این راستا پروژه تاسیس «ایستگاه ملی تحقیق و توسعه بوقلمون بناب» توسط سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و همچنین مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان در دستور کار گرفت. تاسیسات زیربنایی ایستگاه (سیستم نوری، تهویه، حرارتی، برودتی و تغذیه ) بر اساس آخرین استانداردهای پرورش بوقلمون طراحی و اجرا گردید. فاز اول این پروژه (سالن پرورش مولد) در اواخر سال ۱۳۹۸ توسط مقام عالی وزارت جهاد کشاورزی (ریاست محترم وقت سازمان تحقیقات) آقای دکتر کاظم خاوازی مورد افتتاح قرار گرفت که در اواخر تابستان ۱۳۹۹ اولین محصول پرورش بوقلمون توسط شرکت طرف قرارداد وارد بازار گردید.

روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی