بازار کره‌نی خانا تبریز
بازار کره‌نی خانا تبریز

بازار کره‌نی خانا تبریز یا بازارچه قائم‌مقام، بازارچه‌ای قدیمی در تبریز است که در ابتدای خیابان ارتش شمالی و مقابل بانک ملی واقع شده است. این بازارچه امروزه مرکز فروش اقسام میوه و تره‌بار است. گفته می‌شود در بام عمارت قلعه بیگی یا شهربانی قدیم، توسط مأموران هنگام اذان صبح و اذان مغرب در دو […]

بازار کره‌نی خانا تبریز یا بازارچه قائم‌مقام، بازارچه‌ای قدیمی در تبریز است که در ابتدای خیابان ارتش شمالی و مقابل بانک ملی واقع شده است. این بازارچه امروزه مرکز فروش اقسام میوه و تره‌بار است.

گفته می‌شود در بام عمارت قلعه بیگی یا شهربانی قدیم، توسط مأموران هنگام اذان صبح و اذان مغرب در دو نوبت چند عدد شیپور یا نقاره به صدا در می‌آمد تا مأموران شبگرد، دروازه‌های هشت‌گانه شهر را ببندند. در این هنگام کسی نه حق ورود به شهر را داشت و نه حق خروج. مسافرانی که به شهر می‌آمدند، اگر دیر وقت می‌رسیدند، در کاروانسراهای خارج دروازه‌ها بیتوته می‌کردند. چون این بازارچه در جوار و زیردست عمارت شهربانی قدیم قرار داشت، نامش از بازار قائم مقام به بازارچه «کره‌نی‌خانا آلتی» (زیر بام کره‌نی) تبدیل شد.

البته برخی نیز معتقد هستند چون در ایام قدیم در این بازار لوله‌های سماورهای ذعالی که در زبان تورکی «کره نی» (ساماوار کره‌نی بوروسو) نام دارد، ساخته می‌شد، به این نام معروف شده است.