ساعت برج شهرداری تبریز
ساعت برج شهرداری تبریز

ساعت برج شهرداری تبریز با هزینه شخصی ارفع الملک جلیلی از انگلیس خریداری شده است. وی در مرداد ماه ۱۳۱۳ همزمان با وقوع سیل ویرانگر به‌عنوان شهردار تبریز انتخاب شد و با ساخت مسیل مهرانه رود، تبریز را برای همیشه از تهدید سیل نجات داد. جلیلی علاوه بر این کار مهم، به‌عنوان بانی عمارت شهرداری […]

ساعت برج شهرداری تبریز با هزینه شخصی ارفع الملک جلیلی از انگلیس خریداری شده است.

وی در مرداد ماه ۱۳۱۳ همزمان با وقوع سیل ویرانگر به‌عنوان شهردار تبریز انتخاب شد و با ساخت مسیل مهرانه رود، تبریز را برای همیشه از تهدید سیل نجات داد.

جلیلی علاوه بر این کار مهم، به‌عنوان بانی عمارت شهرداری نیز شناخته شده و نکته جالب اینجاست که این عمارت ارزشمند با صرفه‌جویی از اعتبار پروژه مهرانه‌رود و با مبلغی در حدود ۱۲۵ هزار تومان احداث گردیده است. وی با هزینه شخصی خود از انگلستان ساعتی خریداری کرد و آن را بر بالای برج عمارت نصب نمود.

تأسیس دارالتربیه و دارالمجانین از دیگر کارهای عام‌المنفعه و خیرخواهانه وی بود که به این ترتیب کودکان بی‌سرپرست و افراد دارای معلولیت ذهنی را در زیر سقف آن پناه داد. همچنین از دیگر اقدامات مهم ایشان می‌توان به تعطیل کردن روزهای جمعه اشاره نمود چرا که فعالیت‌های اجتماعی تا آن زمان در همه روزهای هفته رسماً دایر بود.

جلیلی در سال ۱۳۱۸ هجری‌شمسی چشم از جهان فروبست و پس از تشییع شایسته طبق وصیتش، به کربلا منتقل و در جوار بارگاه حضرت امام حسین(ع) به خاک سپرده شد.