«قطب سیب ایران» چشم‌انتظار رفع موانع صادراتی/ صورتِ زرد سیب سرخ!
«قطب سیب ایران» چشم‌انتظار رفع موانع صادراتی/ صورتِ زرد سیب سرخ!

مراغه از قطب های مهم تولید سیب در کشور است و امسال با افزایش ۲۵ درصدی محصول بیش از ۳۰۰ هزار تن سیب در این شهرستان تولید شده است. هنوز نیمی از محصول با کیفیت باغداران مراغه ای در سردخانه ها نگهداری می شود و هموار نشدن مسیر صادرات می تواند موجب متضرر شدن باغدارن […]

مراغه از قطب های مهم تولید سیب در کشور است و امسال با افزایش ۲۵ درصدی محصول بیش از ۳۰۰ هزار تن سیب در این شهرستان تولید شده است.

هنوز نیمی از محصول با کیفیت باغداران مراغه ای در سردخانه ها نگهداری می شود و هموار نشدن مسیر صادرات می تواند موجب متضرر شدن باغدارن و صادرکنندگان شود.

بسته بندی نامناسب افزایش هزینه های حمل و نقل، هزینه های گمرکی، بسته بودن برخی مبادی خروجی کشور و پرداخت نشدن تسهیلات برای صادرات از مشکلات این روزهای صادرات سیب در مراغه است.

رتبه سوم ایران با تولید ۴٫۱ میلیون تن سیب در دنیا/رفع موانع صادراتی محصول سیب

معاون امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی گفت: رفع موانع صادراتی محصول سیب در اولویت وزارت جهادکشاورزی قرار دارد.

محمدمهدی برومندی معاون امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی  بر پیگیری وزارت جهادکشاورزی برای رفع موانع صادراتی و تسهیل و تسریع در روند صادرات سیب در سال جاری تاکید کرد و گفت: میزان تولید سیب در کشور از ۳ میلیون تن به بیش از ۴ میلیون و ۱۲۰ هزار تن رسیده از این رو باید به صادرات آن توجه ویژه داشته باشیم.

وی با بیان اینکه ایران از نظر سطح زیر کشت سیب رتبه سوم و از نظر تولید رتبه پنجم جهان را به خود اختصاص داده است افزود: کشورهای عمده صادرکننده سیب به ترتیب چین، لهستان، ایتالیا، آمریکا، شیلی هستند و ایران در زمینه صادرات سیب درختی در جایگاه ششم دنیا قرار دارد.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که تولید سیب در سال‌جاری از سال گذشته بیشتر است، تصریح کرد: با جدیت به دنبال تسهیل و تسریع در صادرات این محصول هستیم و فوریت این مساله علاوه بر وزارت جهاد‌کشاورزی باید برای سایر بخش‌های دولت نیز تبیین شود.

وی با اشاره به این که عدم صادرات به موقع سیب موجب از بین رفتن بازارهای خارجی این محصول باغبانی خواهد شد، گفت: باید مشکلات این حوزه از جمله پیمان‌سپاری ارزی، افزایش هزینه حمل‌ونقل و در نتیجه بالا رفتن هزینه صادرات و رکود در این بخش مورد توجه قرار گرفته و مشکلات متعدد گمرکی و مرزی، ایجاد زیرساخت‌های لازم برای صادرات و کمبود تسهیلات سرمایه در گردش صادرکنندگان نیز باید جدی گرفته شود.

برومندی با  اشاره به اینکه یکی از مهمترین مشکلات صادرات ایران، بسته بندی نامناسب و عدم برندسازی محصولات است، گفت: وضع استانداردهای مناسب برای حفظ بازارهای هدف صادراتی بسیار اهمیت دارد.

وی با ابراز امیدواری درباره صادرات محصول سیب، گفت: ان شاءالله با کمک سایر بخشهای دولت، بازرگانان و صادرکنندگان این محصول بتوانیم موانع صادراتی را از پیش رو برداریم و شاهد جهشی در صادرات این محصول باشیم.