پیش بینی صادرات ۲.۵ میلیون اصله نهال مثمر در سال جاری
پیش بینی صادرات ۲.۵ میلیون اصله نهال مثمر در سال جاری

امسال صادرات ۲.۵ میلیون اصله نهال مثمر از کشور پیش بینی شده است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، معاون تحقیقات کنترل و گواهی نهال موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال با بیان این مطلب به خبرنگار ما گفت: در سنوات اخیر سالانه ۳.۵ میلیون اصله نهال مثمر یا میوه صادر […]

امسال صادرات ۲.۵ میلیون اصله نهال مثمر از کشور پیش بینی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، معاون تحقیقات کنترل و گواهی نهال موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال با بیان این مطلب به خبرنگار ما گفت: در سنوات اخیر سالانه ۳.۵ میلیون اصله نهال مثمر یا میوه صادر می شد، اما امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و سختگیری توسط کشورهای وارد کننده، پیش بینی می کنیم رقم صادرات به ۲.۵ میلیون اصله برسد.

عبدالرضا کاوند افزود: اغلب صادرات نهال های مثمر به کشورهای عراق، آذربایجان، قرقیزستان، ازبکستان و افغانستان انجام می شود.

وی با بیان این که نهال های مثمر صادراتی بومی نیستند، اظهار داشت: فقط ارقام وارداتی که در کشور تکثیر می شوند، اجازه صادرات از ایران را دارند.

کاوند افزود: اروپاییان به دنبال ارقام بومی ایران هستند در حالی که صادرات این ارقام ممنوع است.

وی ادامه داد: نهال هایی که بر اساس استاندارد و در نهالستان های مجاز تولید می شوند و دارای شناسه هستند، اجازه صادرات دارند و چنین فرصتی برای نهال های غیر مجاز نیست.

معاون تحقیقات کنترل و گواهی نهال موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال گفت: تقریبا ارقام دانه دار و هسته دار مانند گیلاس، هلو، شلیل، سیب، گلابی و زردآلو جزو نهال های صادراتی هستند.

وی درباره واردات نهال های مثمر نیز اذعان داشت: در طول سال های گذشته ارقام سیب، گلابی، آلو و شلیل به صورت محدود و برای تکثیر وارد کشور شده اند.

کاوند درباره نهال های غیر مثمر گفت: برای نهال های غیر مثمر از گونه های سوزنی برگ ها و پهن برگ ها مانند افرا، زبان گنجشک، اقاقیا، کاج تهران و سرو نقره ای درخواست صادرات وجود دارد.

وی درباره تاثیر شیوع کرونا بر جابجایی نهال های شناسه دار نیز اظهار داشت: شیوع کرونا علاوه بر صادرات نهال های شناسه دار بر جابجایی آنها در داخل کشور نیز تاثیر گذاشت به طوری که در اسفند سال ۹۸ و فروردین امسال حدود ۵ میلیون اصله نهال شناسه دار به علت جابجا نشدن و عدم خرید در نهالستان های مجاز رسوب کرد.