انعقاد قرار داد مشارکتی هفت ساله احداث مرکز فناوری نوین در کشت گلخانه ای در پردیس سعید آباد مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی ومنابع طبعی آذربایجان شرقی
انعقاد قرار داد مشارکتی هفت ساله احداث مرکز فناوری نوین در کشت گلخانه ای در پردیس سعید آباد مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی ومنابع طبعی آذربایجان شرقی

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی، با حضور دکتر احمد بایبوردی رئیس مرکز قرار داد پروژه مشارکتی مرکز فناوری نوین در کشت های گلخانه ای با مشارکت بخش خصوصی در پردیس سعید آباد مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبعی آذربایجان شرقی منعقد شد.  رئیس مرکز […]

به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی، با حضور دکتر احمد بایبوردی رئیس مرکز قرار داد پروژه مشارکتی مرکز فناوری نوین در کشت های گلخانه ای با مشارکت بخش خصوصی در پردیس سعید آباد مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبعی آذربایجان شرقی منعقد شد.

 رئیس مرکز تحقیقات وآموزش کشاورزی و منابع طبعی آذربایجان شرقی  خاطر نشان ساخت: پیش بینی می شود با راه اندازی این مرکز فناوری نوین در این مرکز افق های جدیدی در معرفی روشهای نوین و اقتصادی در سطح استان بعنوان استان برتر در زمینه کشت های گلخانه ای ایجاد گردد.این قرارداد مشارکتی به مدت هفت سال با مشارکت بخش خصوصی ادامه خواهد داشت و چشم انداز روشنی برای مرکز و جامعه کشاورزی استان در آن دیده می شود.

دکتر احمد بایبوردی در خصوص ضرورت و اهمیت کاربرد فناوریهای نوین در گلخانه اظهار داشت: تولید غذا در جهان با چالش های تغییر اقلیم و افزایش جمعیت و رقابت بر استفاده از زمین های کشاورزی مرغوب  رو به راه است، کشاورزی از اهمیت خاص در امنیت غذایی داشته و عواملی طبیعی که آن را تحت تاثیر قرار می دهند. رشد تکنولوژِی در همه ابعاد زندگی و استفاده از فناوریهایی که توسعه روز افزون برای زندگی بشر ایجاد نموده و تاثیر بسزایی نیز در این بخش داشته است. کشت های گلخانه ای بر آیند تکنولوژی های مختلف می باشد که در مجموع زمینه را برای کنترل شرایط کشت محصولات مورد نظر فراهم می نماید. بنابراین، تاسیس یک واحد گلخانه ای استاندارد و مطلوب منتج به این هدف می گردد.

وی ادامه داد: هرچند که ایران به لحاظ اقلیمی یک کشور چهار فصل است، ولی با محدودیت منابع مختلف مواجه می باشد. با این حال شرایط اقلیمی خاص و بهره مندی از منابع فراوان نفت و گاز، با توجه به نیاز کشت های گلخانه ای به سیستمهای گرمایشی و سرمایشی در فصول مختلف، به عنوان مزیت های نسبی جهت تولید مطرح هستند. از طرف دیگر، به دلیل نیاز به کارگر بیشتر در واحدهای گلخانه ای و پتانسیل بالا در نیروی کار جوان کشور، توسعه واحدهای گلخانه ای می تواند نقش عمده ای در اشتغال زایی داشته باشد.

دکتر احمد بایبوردی ابراز داشت: در این زمینه تجربیات کشورهای توسعه یافته نشان داده که کاربرد فناوریهای نوین در عرصه کشاورزی بخصوص تولید محصولات گلخانه ای نه تنها موجب افزایش تولید محصولات گلخانه ای، تامین نیاز و حفظ امنیت غذایی در آنها شده بلکه با افزایش راندمان نهاده ها و کاهش مصرف بی رویه سم و کود، کشاورزی را به صرفه تر ساخته است.

وی در مورد پوشش گلخانه بیان داشت: امروزه اکثر تولید کنندگان پلاستیک گلخانه ای را عرضه می کنند که یکنواختی بیشتر نور و نفوذ عمیق تر نور خورشید را به شاخ و برگ می دهد. در حال حاضر تجهیزات اکسیژن پلاستیکی که اخیرا توسعه یافته است، اکنون اجازه می دهد تا تعداد هفت لایه مواد را در قالب یک ورق متصل باشد، ویژگی های مطلوب در این پوشش عوامل محیطی و رشد گیاه را بهبود می بخشد در حال حاضر در گلخانه های شمالی ایالات متحده از پوشش هایی با ساختار پلی کربنات سه لایه برای صرفه جویی در انرژی استفاده می شود.

وی در مورد سیستم روشنایی اظهار داشت: با بهبود و قیمت های پایین تر برای سیستم های فتوو لتائیک، تولید کنندگان از این سیستم ها برای برای جبران هزینه های افزایش هزینه برق استفاده می کنند. استفاده از ترکیب کلکتورهای خورشیدی در پوشش گلخانه و استفاده از لامپ های LED و HID است.

دکتر احمد بایبوردی در مورد آبیاری افزود: استفاده از نوآوریهای نوین در نحوه استفاده از آب برای رشد گیاهان وجود دارد این روشها عبارتند از روش های بهبود یافته باز یافت و سنسورهای جدید و کنترل کننده آبیاری هستند.

وی در مورد کنترل کننده های محیط رشد ابراز نمود: در چند سال گذشته روشهای نوین در ادغام تجهیزاتی که محیط گلخانه را کنترل می کنند، ساخته شده است. این تجهیزات کنترل کننده کامپیوتری هستند و روند استفاده از کنترل های الکترونیکی در حال توسعه است این کنترلها علاوه بر صرفه جویی در انرژِی، موجب افزایش کیفیت تولید محصول و کوتاهتر شدن فصل رشد می شود.

 رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبعی آذربایجان شرقی در مورد مکانیزاسیون افزود: استفاده از نیروی کار برای بسیاری از محصولات با تجهیزات جدید کاهش یافته است. روند تولید به سمت همزمانی در انجام کارها هدایت شده است. تجهیزات کاشت و اضافه کردن بین ردیفها از آخرین تجهیزات پیشرفته هستند.

دکتر احمد بایبوردی با اشاره به مدیریت اظهار داشت: با افزایش مکانیزاسیون و کنترل، نیاز بیشتری به افراد آموزش دیده برای انتخاب و نگهداری این تکنولوژی احساس می شود. مهندسین و پرسنل خدمات فنی بخشی از عملیات بزرگتر بوده که باید مدیریت شوند.

وی در مورد کاربرد اینترنت بیان نمود: استفاده از اینترنت به سرعت در حال افزایش است. اطلاعات مربوط به به محصولاتی که در دسترس هستند، نحوه انتخاب یکی از آنها و نحوه نصب و نگهداری آنها در اینترنت قابل دسترسی است. خرید از طریق اینترنت همچنان افزایش خواهد یافت  و نظارت و کنترل محیط گلخانه ای با دستگاههای الکترونیکی کنترل شده توسط اینترنت، در حال تبدیل شدن به معیار استاندارد شده است.

وی افزود: هزینه اقتصادی گلخانه های سنتی در این سناریوی جدید احتمالا در دهه های آینده کاهش می یابدو یک روند در ۱۵ سال گذشته از ادبیات منتشر شده نشان داد که محققان و تولید کنندگان گلخانه ای علاقمند به تغییر در زمینه کشاورزی هوشمند کنترل شده اند . مانند شبیه سازی تعاملات بین پارمترهای میکرو متری و رشد گیاه، محققان در این زمینه در حال توسعه مدل های ریاضی پیچیده برای به حداقل رساندن انرژِی ورودی هستند و یا علاقمند به پیدا کردن راه حل های ابتکاری برای جایگزینی گلخانه های مصرف، انرژی فسیلی با سیستم های CEA کنترل محیط گلخانه که با انرژی خورشیدی و باد کار می کنند نیازمند بهبوددر این زمینه الگوریتم های برنامه ریزی هستند. مسیر برنامه ریزی به خوبی شناخته شده اما چالش افزایش سود و حفظ رقابت در بازار است.

وی ادامه داد: مطالب ذکرشده خلاصه ای از گلخانه های مدرن با محیط کنترل شده و مشتقات آن را ارائه می دهد و برخی از پیشرفت های نظارت، کنترل و بهینه سازی محیط را روشن می سازد. سنسورهای بیولوژیکی، مانند کسی که استرس را اندازه گیری می کنند کلیدی برای چنین سطح بالایی از اتوماسیون هستند اما این تکنولوژی برای تولید کنندگان خرد هزینه بسیار زیادی دارد یا حتی در دسترس نیستند.

دکتر بایبوردی در خصوص طراحی گلخانه ای در پایان سخنان خود ابراز داشت : برای کاهش هزینه های برق، گلخانه های بیشتری با تهویه طبیعی تکمیل و تولید می شوند و برای افزایش اثر بخشی تهویه طبیعی گلخانه ها بلندتر می شوند و این کار موجب فضای بیشتری شده و اتاق هایی برای سایه اندازی و فضای بیشتری برای تولید گیاهان معلق( گلدانهای آویزان ) می دهد.