پژوهش درباره انواع گیاهان قندی در دستور کار موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند
پژوهش درباره انواع گیاهان قندی در دستور کار موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند

سومین برنامه راهبردی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند تدوین و امسال به اجرا در می آید. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، معاون برنامه ریزی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن اعلام این مطلب افزود: این برنامه راهبردی که در واقع نقشه […]

سومین برنامه راهبردی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند تدوین و امسال به اجرا در می آید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، معاون برنامه ریزی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن اعلام این مطلب افزود: این برنامه راهبردی که در واقع نقشه راه این موسسه تحقیقاتی است در بازه زمانی ۱۰ ساله و با توجه به نیازها و توانمندی های داخلی اجرا می شود.

سعید صادق زاده حمایتی با بیان این که سومین برنامه راهبردی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند در قالب ۱۱ محور تدوین شده است، اظهار داشت: اصلاح ارقام مقاوم به بیماری ها، کشت پاییزه، به‌زراعی چغندرقند، معرفی ارقام چغندر علوفه ای و تحقیقات درباره سایر شیرین کننده ها از جمله این محورها هستند.

وی گفت: در آینده نام این موسسه به موسسه تحقیقات گیاهان قندی تغییر خواهد کرد، از این رو دامنه تحقیقات ما از چغندرقند صرف به سمت سایر منابع شیرین کننده برای کشت و زراعت آن در کشور گسترش خواهد یافت.

صادق زاده با اشاره به این که در حاضر، شکر مصرفی از محل چغندرقند و نیشکر تامین می شود، اذعان داشت: تحقیقات در مورد سایر شیرین کننده ها مانند گیاه استویا و سورگوم شیرین در دستور کار این موسسه قرار گرفته است.

وی، سرانه مصرف شکر در کشور را برای هر نفر در سال نزدیک به ۳۰ کیلو گرم عنوان کرد و گفت: از این میزان شکر، ۲۰ کیلو گرم به صورت غیر مستقیم و از طریق محصولاتی مانند بستنی، نوشابه و شیرینی جات و ۱۰ کیلو گرم نیز به طور مستقیم مصرف می شود.

معاون برنامه ریزی موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه بذر چغندرقند اضافه کرد: اگر ما بتوانیم در ۲۰ کیلو گرم مصرف غیر مستقیم، به جای شکر از شیرین کننده ها استفاده کنیم، هم بخشی از منابع شیرین کننده کشور را تامین کرده ایم و هم عوارض بهداشتی و بیماری نخواهیم داشت.

وی در همین حال ابراز امیدواری کرد که با اجرای سومین برنامه راهبردی این موسسه علاوه بر تعیین نقشه راه برای آینده پژوهی، پاسخگوی نیاز بخش اجرا در زمینه بذر چغندرقند و سایر شیرین کننده ها باشیم.