استاندار آذربایجان شرقی: تنها راه توسعه‌یافتگی پیشرفت در حوزه علم و فناوری است
استاندار آذربایجان شرقی: تنها راه توسعه‌یافتگی پیشرفت در حوزه علم و فناوری است

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا پورمحمدی در آئین افتتاح شتاب‌دهنده میزبان در مرکز رشد و نوآوری دانشگاه تبریز، با اشاره به اینکه لزوم ارتباط و درک مشترک میان بخش‌های صنعت و دانشگاه، گفت: در این زمینه دچار یک تضاد هستیم که مشابه تضاد سنت و مدرنیته است. وی افزود: بیشتر صنایع ما متکی بر تجربه […]

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا پورمحمدی در آئین افتتاح شتاب‌دهنده میزبان در مرکز رشد و نوآوری دانشگاه تبریز، با اشاره به اینکه لزوم ارتباط و درک مشترک میان بخش‌های صنعت و دانشگاه، گفت: در این زمینه دچار یک تضاد هستیم که مشابه تضاد سنت و مدرنیته است.

وی افزود: بیشتر صنایع ما متکی بر تجربه هستند، اما دانشگاه‌ها بر روی مطالعه و پژوهش تمرکز دارند و هنر ما باید این باشد که بتوانیم میان این دو بخش، یک درک مشترک ایجاد کنیم.

پورمحمدی با بیان اینکه استارتاپ‌ها می‌توانند این کار مهم را انجام دهند، افزود: رویدادهای استارتاپی معمولاً مخاطبان محدودی دارند، در حالی که باید این رویدادها را به متن جامعه صنعت و خدمات ببریم.

وی تأکید کرد: باید فضاهایی ایجاد شود که ایده‌های فناورانه به صورت مستقیم در اختیار اهالی صنعت، تولید و خدمات قرار گیرد و تنها در این صورت می‌توان انتظار حمایت از این ایده‌ها را داشت.

پورمحمدی همچنین از فعالان حوزه فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان قدردانی کرد و گفت: در سایه اقدامات مرکز رشد و نوآوری دانشگاه تبریز، شاهد فعالیت شتاب‌دهنده‌های متعدد و توسعه فعالیت‌های نوآورانه هستیم.

گفتنی است میزبان، یک برنامه توسعه ملی است که با هدف حل مشکلات فناوری‌پایه صنایع استان‌های مختلف کشور توسط نخبگان بومی همان استان‌ها شکل گرفته و شتاب‌دهنده میزبان به عنوان مجری این طرح، کار خود را از اواخر سال ۱۳۹۸ با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آغاز کرده است.

در این طرح واحدهای استانی این شتاب‌دهنده ضمن ارتباط با صنایع هر استان، نیازهای فناوری‌پایه آنان را پایش کرده و طی دوره‌های شتاب‌دهی از نخبگان بومی برای حل آن مسائل حمایت می‌کنند.

در حاشیه افتتاح این شتاب‌دهنده، عملیات اجرایی کارگاه‌های تخصصی مرکز رشد و نوآوری دانشگاه تبریز هم با حضور استاندار آذربایجان شرقی آغاز شد.