انتقاد از عدم شفاف سازی شهرداری تبریز تا معرفی نیروگاه تبریز به دادگاه /با مجوزهای سازمان صمت موافقت نخواهیم کرد
انتقاد از عدم شفاف سازی شهرداری تبریز تا معرفی نیروگاه تبریز به دادگاه /با مجوزهای سازمان صمت موافقت نخواهیم کرد

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، حسن عباس نژاد در نشستی به مناسبت هفته هوای پاک با حضور خبرنگاران در خانه محیط زیست و توسعه پایدار  اظهار داشت: اداره حفاظت محیط زیست استان با کسی عقد اخوت نبسته است و با احدی تعارف ندارد. وی ادامه داد: بدترین آفت در خصوص محیط زیست، درگیر شدن با […]

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، حسن عباس نژاد در نشستی به مناسبت هفته هوای پاک با حضور خبرنگاران در خانه محیط زیست و توسعه پایدار  اظهار داشت: اداره حفاظت محیط زیست استان با کسی عقد اخوت نبسته است و با احدی تعارف ندارد.

وی ادامه داد: بدترین آفت در خصوص محیط زیست، درگیر شدن با حواشی‌ها است، احترام تمام کارخانه های صنعتی و کارآفرینان بر ما واجب است اما این دلیل نمی شود که در مرکز استان کارخانه های آلاینده فعالیت خود را بدون در نظر گرفتن آلاینده ها انجام دهند.

عباس نژاد با تاکید بر اینکه با کسی عقد اخوت نبسته ایم، گفت: همیشه خود را پاسخگوی مردم و هر طیفی در جمهوری اسلامی می‌دانیم‌ و با کسانی که در هر گرایشی فعالیتشان در راستای آلودگی هوا باشد مقابله خواهیم کرد.

وی ادامه داد: هیچ واحد صنعتی نمی‌تواند ادعا کند که آلاینده نیست، اگر واحد صنعتی می‌خواهد ثابت کند آلاینده نیست باید ادعای خود را در عمل نیز ثابت کند، هر سازمان باید متولی و جوابگوی مباحث خود در حوزه محیط زیست باشد.

وی با تاکید بر اینکه نباید در نیروگاه تبریز از مازوت استفاده شود، گفت:خروجی استاندارد استفاده از مازوت ۱۷۰۰ میلی گرم بر متر مکعب است ولی اگر از این اندازه حتی یک میلی گرم تجاوز کند، علاوه بر اینکه جرایم آلودگی اخذ و آن واحد به عنوان تولیدکننده آلاینده باید به دادگاه معرفی شود.

وی ادامه داد: اقداماتی در زمینه‌ عدم استفاده از مازوت در صنایع استان توسط مدیران ارشد استان انجام شد و نامه‌ای در این رابطه به تهران ارسال کردیم که از سوزاندن مازوت در نیروگاه تبریز جلوگیری شود، آقای استاندار و نمایندگان مجلس پیگیر این موضوع هستند، امیدواریم اتفاقات خوبی در این زمینه انجام شود و در غیراین صورت ناچار به اجرای مصوبه هستیم.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه آذربایجان شرقی جزو استان‌هایی است که بیشترین میزان صنایع بازیافتی را دارد برهمین اساس برخی واحدهای صنعتی که در اطراف تبریز بودند شبانه پسماند سوزی می‌کردند البته با جلوگیری از این اقدام، تاحدودی از آلودگی هوا کاسته شده است، از اوایل این هفته نیز بحث پایش‌های شبانه در استان فعال شده و به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم واحدهای فعال پسماند بسوزانند.

وی ادامه داد: با هر واحد خاطی که فعالیت خارج از استاندارد داشته باشد برخورد خواهیم کرد و با هیچ طیف و گروهی مماشات نداریم.

عباس نژاد اذعان داشت: تا جایی که  توان داریم سعی خواهیم کرد که فعالیت خارج از چهارچوب و غیراستاندارد برای واحد تولیدی گران تمام شود، البته گران تمام شدن به معنای درآمدزایی نیست بلکه جهت ممانعت و حتی تشویق به اصلاح فرآیند و از بین بردن آلودگی است، ما مشتاق و موافق توسعه واحدهای صنعتی و ازدیاد اشتغال هستیم اما این شرط را که سلامتی مردم مقدم است را سرلوحه کار خود قرارداده ایم.

وی همچنین از عدم شفاف سازی شهرداری در خصوص محل هزینه کرد عوارض آلایندگی، یادآورشد: می‌دانیم که شهرداری این درآمد را به محل حفاظت از محیط زیست و فضای سبز صرف می‌کند، اما طبق ضوابط باید با مشورت کارشناسان ما این امر صورت پذیرد، همچنین نگهداری ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا نیز بر عهده شهرداری است که باید اهتمام زیادتری جهت کالیبراسیون و… داشته باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در رابطه با فرآوری معدن اندریان توضیح داد: بدون استعلام از اداره کل حفاظت از محیط‌ زیست مجوز بهره برداری داده شده بود که ما از آلودگی این معدن شکایت کردیم که برائت گرفتند، شورای تسهیل و رفع موانع تولید برای این معدن مجوز صادر کرده بود که جهت برائت گرفتن استفاده نمودند و چون دستگاه دولتی نمی‌تواند از دستگاه دولتی دیگر شکایت کند ما نتوانستیم از صمت شکایت کنیم ولی شرط نمودیم که مجوزهایی که از طرف سازمان صمت به ما می‌آید موافقت نخواهیم کرد و باید باهم تعامل داشته باشیم.