تولید سالانه ۲۲ میلیون تن محصولات علوفه‌ای در کشور
تولید سالانه ۲۲ میلیون تن محصولات علوفه‌ای در کشور

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی، از تولید سالانه حدود ۲۲ میلیون تن محصولات علوفه‌ای در کشور خبر داد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، دکتر فرامک عزیزکریمی در بازدید از مزارع دیم شهرستان‌های هشترود و مراغه در گفتگو با […]

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی، از تولید سالانه حدود ۲۲ میلیون تن محصولات علوفه‌ای در کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، دکتر فرامک عزیزکریمی در بازدید از مزارع دیم شهرستان‌های هشترود و مراغه در گفتگو با خبرنگاران در ارتباط با تولید علوفه و خوراک دام کشور گفت: طبق آمار حدود ۷۵ الی ۸۰ میلیون تن در سال علوفه و خوراک دام مصرف می‌شود که از این مقدار حدود ۲۰ الی ۲۲ میلیون تن در داخل کشور تولید می‌شود.

وی افزود: با اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها حدود ۱.۵ الی ۲ تن بر تولید محصولات علوفه‌ای اضافه شده است که در نوع خود چشمگیر است.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی با معرفی انواع محصولات علوفه‌ای تولید شده در کشور گفت: این محصولات شامل یونجه، شبدر، علوفه‌های سیلویی مثل ذرت علوفه‌ای بالغ بر ۱۳.۵ الی ۱۴ میلیون تن را را در برگرفته و محصولات دیگر شامل ارزن علوفه‌ای، سورگوم و ارقام توسعه یافته چغندر علوفه‌ای می‌باشند.

عزیزکریمی با بیان این که در خشکسالی سال پیش رو تولید محصولات علوفه‌ای کاهش ۴۰ درصدی را به خود دیده، افزود: برنامه‌ریزی و اقداماتی جهت جبران کمبود این محصولات با توجه به استفاده خیلی کم از آب اجرا شده که تحت عنوان توسعه کشت محصولات علوفه‌ای کم آب بر پیاده‌سازی شده است.

وی افزود: کشت سورگوم در راستای همین برنامه حدود یکهزار تن انجام و ۵۰۰ تن آن بین استان‌های مختلف توزیع شده است و با توجه به مقاومت این رقم به خشکی و کم آبی امکان کشت در تمامی استان‌ها وجود دارد.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی با معرفی محصول جدید که برای اولین بار در کشور کشت شده گفت: سورگوم دانه‌ای محصولی است که به دلیل خاصیت دارویی تا ۵۰ درصد مصرف انسانی داشته و می‌تواند تا ۵۰ درصد در خوراک مرغ گوشتی و ۷۵ درصد در خوراک مرغ تخم گذار مصرف شده و جایگزین مناسبی برای ذرت علوفه‌ای می‌باشد.

عزیزکریمی با اشاره به رقم جدید این محصول به نام فومن گفت: ۱۵۰ تن از این محصول در سال جدید برای اولین بار کشت شده است.

وی افزود: در برنامه توسعه ارقام چغندر علوفهای، ۹۶۰۰ هکتار از مزارع در فصل بهار برای این محصول اختصاص یافته است و توانایی این رقم به کشت در فصل پاییز با میزان مصرف آب خیلی کم حدود ۱۰۰ تن در هکتار می‌رسد.

مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی با معرفی ارزن علوفه‌ای به عنوان محصولی دیگر جهت کشت در سال پیش رو، گفت: این رقم با توجه به مقاوم بودن در برابر خشکی و کم آبی در بازه زمانی ۷۰ روزه، با مصرف خیلی کم آب می‌تواند عملکرد مناسبی داشته باشد و به کشاورزان جدید کشت در فصل بهار و تابستان، محصولات و رقم‌های اشاره شده را توصیه کرد.

وی افزود: برای فصل‌های سرد بهتر است محصولاتی مثل قسیل جو و نخود علوفه‌ای کشت شود.

عزیزکریمی در پایان به برنامه وزارت جهادکشاورزی در اجرای این طرح تاکید کرد و گفت: هدف وزارت جهاد کشاورزی تامین علوفه مورد نیاز کشور با مصرف بسیار پایین آب است.