ایران و روسیه بر توسعه همکاری های کشاورزی تاکید کردند
ایران و روسیه بر توسعه همکاری های کشاورزی تاکید کردند

وزیر جهاد کشاورزی ایران که صبح روز پنجشنبه  ۶ خرداد ماه ۱۴۰۰ در راس هیاتی وارد مسکو شد، هدف از این سفر را توسعه همکاری ها با روسیه در بخش کشاورزی عنوان کرد. به گزارش  ایرنا، کاظم خاوازی در بدو ورود به فرودگاه مسکو در گفت و گو با خبرنگاران، تبادل دانش فنی و توسعه […]

وزیر جهاد کشاورزی ایران که صبح روز پنجشنبه  ۶ خرداد ماه ۱۴۰۰ در راس هیاتی وارد مسکو شد، هدف از این سفر را توسعه همکاری ها با روسیه در بخش کشاورزی عنوان کرد.

به گزارش  ایرنا، کاظم خاوازی در بدو ورود به فرودگاه مسکو در گفت و گو با خبرنگاران، تبادل دانش فنی و توسعه همکاری‌ها با روسیه در زمینه کشاورزی را از مهمترین اهداف این سفر عنوان کرد و افزود: ایران و روسیه با داشتن قابلیت های فراوان کشاورزی می‌توانند با یکدیگر همکاری‌های خوبی داشته باشند.

وی اظهار داشت که علاوه بر دیدار با “دیمیتری پاتروشف” وزیر کشاورزی فدراسیون روسیه، از قابلیت ها و ظرفیت های کشاورزی این کشور به منظور بهره گیری در ایران نیز بازدید خواهد کرد.

خاوازی اظهار داشت: امکان توسعه تجارت محصولات کشاورزی و مواد غذایی را هم در این سفر مورد بررسی خواهیم داد.

دیدار با وزیر کشاورزی روسیه، بازدید از شیلات روسیه و حضور در دانشگاه کشاورزی و دیدار با شرکت های فعال ایرانی در زمینه کشاورزی در روسیه از جمله برنامه های سفر خاوازی اعلام شده است.

کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران با اعلام اینکه میزان ارسال کالا  از ایران در سال ۲۰۲۰ میلادی به رشد ۱۰۵ درصدی نسبت به سال گذشته رسیده است، گفت: با این وحود میزان تبادل تجاری ایران و روسیه با توجه ظرفیت های بالای اقتصادی پایین است و لازم است به سمتی برویم که ترازی تجاری ما در تبادل اقتصادی مثبت شود یا حداقل نزدیک به هم باشد. وی خاطرنشان کرد: روسیه ۲۷۰ میلیارد دلار واردات دارد و ایران می تواند با تلاش و برنامه ریزی و صادرات کالاهای باکیفیت بخشی از بازار روسیه را به خود اختصاص دهد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه مهمترین مانع بر سر تجارت ایران و روسیه را مشکلات زیرساخت‌های ارسال کالا دانست و خاطرنشان کرد: به ‌رغم مرز آبی دو کشور و الزام دارا بودن ناوگان دریایی مناسب، ما در این بخش ضعف بزرگ داریم و مبادلات خود را از طریق کشور واسطه انجام می‌دهیم.

وی یکی از عوامل بسیار مهم توسعه نیافتن مبادلات تجاری به روسیه را بحث زیر ساختی عنوان کرد و چنانچه راه های ریلی ما در مسیر اقتصادی شمال جنوب تکمیل و همچنین امکانات دریایی ایران نوسازی و بهینه شود تحول شگرفی در اقتصاد جمهوری اسلامی ایران رخ خواهد داد.

بنا به همین گزارش ، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی عصر روز  ۶ خردادماه ۱۴۰۰  با دیمیتری پاتروشف وزیر کشاورزی فدراسیون روسیه دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار که سفیر ایران در روسیه و معاونان وزارتخانه‌های کشاورزی دو کشور حضور داشتند، دو طرف بر گسترش همکاری‌های تهران و مسکو در زمینه مبادلات محصولات کشاورزی، فعالیت‌های تحقیقاتی و بهره‌گیری از توان و تخصص مشترک به منظور تقویت زیرساخت‌های همکاری تاکید کردند.

وزیر کشاورزی روسیه در آغاز این مذاکرات با اشاره به اینکه روسیه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان غلات در جهان است، گفت: بیش از ۸۰ درصد از کل صادرات روسیه مربوط به محصولات کشاورزی و غلات است.

دیمیتری پاتروشف با اشاره به نیاز مشترک دو کشور در زمینه محصولات کشاورزی، غلات، مواد پروتئینی، سبزی و صیفی‌جات، میوه و خشکبار تاکید کرد: برای تسریع در روند همکاری‌ها لازم است شرکت‌های ایرانی دارای مجوز به وزارت کشاورزی روسیه معرفی و زمینه آغاز فعالیت مشترک در زیربخش‌های کشاورزی آغاز شود.

وی گفت: ایران سالانه نیازمند واردات بخشی از گندم و غلات مورد نیاز خود است و روسیه نیز به محصولات باغی، لبنی، مواد پروتئینی، میوه و تره‌بار ایران نیازمند است.

وزیر کشاورزی روسیه با ابراز خرسندی از افزایش چشمگیر همکاری‌های ایران و روسیه در زمینه‌های مختلف گفت: امیدواریم بخش کشاورزی و زیرمجموعه‌های متعدد آن نیز همچون دیگر عرصه‌های همکاری، رشدی چشمگیر را تجربه کند.

کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی نیز در این دیدار با اشاره به اراده رهبران عالی دو کشور برای توسعه و تعمیق روابط دوجانبه گفت: نامه اخیر رهبرمعظم انقلاب به رئیس جمهور روسیه و پاسخ آقای پوتین به این نامه حاوی نکات مهمی در زمینه ضرورت تقویت هرچه بیشتر مناسبات دو کشور در همه عرصه‌ها و بویژه بخش اقتصادی، تجاری، کشاورزی و بازرگانی است.

آقای خاوازی گفت: قابلیت‌ها و ظرفیت‌های بزرگی در بخش کشاورزی دو کشور وجود دارد که در صورت بهره گیری صحیح از این توانمندی‌ها می توان شاهد جهشی چشمگیر در همکاری‌های کشاورزی و تحقیقاتی بین دو کشور بود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: تبادل دانش فنی و توسعه همکاری‌های ایران و روسیه در زمینه کشاورزی می‌تواند بخش اعظم تحریم‌های ظالمانه آمریکا و غرب ضد تهران و مسکو را خنثی کند.