میلی مچید یا مسجد سیدالساجدین
میلی مچید یا مسجد سیدالساجدین

میلی مچید یا مسجد سیدالساجدین با مساحت ۲۷۶ مترمربع، در سرخاب و نزدیک مقام صاحب‌الامر(عج) واقع شده بود. این مسجد، از مساجد مهم تبریز، مربوط به #دوره_افشار بود که با توجه به واقع‌شدن تبریز در مسیر جاده ابریشم، محل وحدت شیعیان، اهل تسنن و کلیمیان بوده‌است. احتمال می‌رود بنای تاریخی این مسجد، مربوط به سال‌های […]

میلی مچید یا مسجد سیدالساجدین با مساحت ۲۷۶ مترمربع، در سرخاب و نزدیک مقام صاحب‌الامر(عج) واقع شده بود. این مسجد، از مساجد مهم تبریز، مربوط به #دوره_افشار بود که با توجه به واقع‌شدن تبریز در مسیر جاده ابریشم، محل وحدت شیعیان، اهل تسنن و کلیمیان بوده‌است. احتمال می‌رود بنای تاریخی این مسجد، مربوط به سال‌های پس از دوره صفوی و زمان حکومت نادرشاه افشار باشد. نام میلّی (میله‌دار)، به علت وجود گلدسته‌های میل‌مانند آن است.

این مسجد شاید یکی از مهم‌ترین و در عین حال، منحصربه‌فردترین مساجد ایران و جهان اسلام و نماد اتحاد دو مذهب مکتب اهل‌بیت‌(ع) و اهل تسنن در شهر تبریز بوده‌است. وجود گلدسته‌های بلند به عنوان نماد مساجد مکتب اهل بیت(ع) و گلدسته‌های کوتاه به عنوان نماد مساجد اهل تسنن خود حکایت از این موضوع دارد.

بخشی از مسجد، کِنِشتی بوده برای عبادت کلیمیان. از این رو می‌توان گفت این مسجد در پی ایجاد یک اتحاد و تقریب بین ادیان و مذاهب بوده ‌است.

علی‌رغم این پیشینه ارزشمند تاریخی و مذهبی، متاسفانه نامهربانی‌های دو دهه اخیر موجب شده بخش اعظم مسجد از میان برود و تنها ستون کوتاهی از مسجد باقی بماند.