آل‌هاشم: همه باید برای پاک کردن غبار مظلومیت از چهره غدیر تلاش کنند
آل‌هاشم: همه باید برای پاک کردن غبار مظلومیت از چهره غدیر تلاش کنند

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم در آیین رونمایی از پوستر کنگره بین المللی شعر ترکی غدیر با بیان اینکه همه مسلمانان به ویژه شیعیان باید برای پاک کردن غبار مظلومیت از چهره غدیر تلاش کنند، اظهار داشت: عید غدیر خم در اسلام جایگاه ویژه ای دارد؛ این عید به عنوان عید الله اکبر نامگذاری شده و بر […]

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم در آیین رونمایی از پوستر کنگره بین المللی شعر ترکی غدیر با بیان اینکه همه مسلمانان به ویژه شیعیان باید برای پاک کردن غبار مظلومیت از چهره غدیر تلاش کنند، اظهار داشت: عید غدیر خم در اسلام جایگاه ویژه ای دارد؛ این عید به عنوان عید الله اکبر نامگذاری شده و بر اساس مستندات تاریخی یکی از مهم ترین وقایع تاریخ صدر اسلام شمرده می شود. به طوری که از این روز، به عنوان روز کمال دین و اتمام نعمت یاد می شود.

وی افزود: اما متأسفانه آنچنان که باید، در طول سالیان گذشته به اهمیت و جایگاه این عید پرداخت نشده است. اما امروز نیز همه ما مسلمانان به ویژه شیعیان برای پاک کردن غبار مظلومیت از چهره غدیر تلاش کنیم و واقعه غدیر را به گفتمان عمومی تبدیل کنیم.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در ادامه با بیان اینکه از شعر می توان به عنوان یکی از بهترین راه های تببین، ترویج و تبلیغ غدیر خم استفاده کرد، تصریح کرد: در سال های آغازین ظهور اسلام، ادبیات جایگاه ویژه ای در نزد اسلام داشته و شاعران اشعار بسیاری را برای تبلیغ و توجه به دین سروده اند. که موضوع ولایت و واقعه غدیر یکی از مهم ترین موضوعات اشعار شاعران آن دوران بوده است.

وی با بیان اینکه ادبیات آذربایجان بعد از ظهور اسلام رشد چشمگیری داشته است، ادامه داد: بسیاری از اندیشمندان آذربایجانی همچون خطیب تبریزی با تحصیل زبان عربی، توانستند آثار گران سنگینی را از خود به جای بگذارند.

آل هاشم در ادامه از اعضای شورای سیاست گذاری و هئیت علمی کنگره بین المللی شعر ترکی غدیر قدردانی کرد و گفت: بنده برگزاری این کنگره را به فال نیک گرفته و به تمامی اعضای شورای سیاست گذاری آفرین می گویم و انشالله همه مسلمانان از برکات روز غدیر بهره مند شوند.

جریان سازی موثر با محوریت شعر غدیر، ولایت، بصیرت و شناخت ولی زمان

سید محمد بلاغی، رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی با بیان اینکه کنگره بین المللی شعر ترکی غدیر با محوریت اقوام ترک زبان برگزار می شود، اظهار کرد: نخستین کنگره بین المللی شعر ترکی غدیر در راستای جریان سازی موثر و با محوریت شعر غدیر، ولایت، بصیرت، شناخت ولی زمان و سایر موضوعات کار خود را آغاز کرده است.

وی افزود: دبیرخانه این کنگره هم اکنون در حال جمع آوری اشعار و ارتباط با شاعران کشور و شاعران سایر کشورهاست که امیدواریم در پایان این کنگره کتاب اشعار به زبان ترکی استانبولی، ترکی آذربایجانی، فارسی و عربی منتشر در اختیار مسلمانان جهان گذاشته شود.