سبوس تولیدی کارخانه های آرد متعلق به دامداران است / جزئیات چگونگی تخریب ویلاها
سبوس تولیدی کارخانه های آرد متعلق به دامداران است / جزئیات چگونگی تخریب ویلاها

اکبر فتحی در نشستی با اعضای انجمن توسعه شهرستان آذرشهر در محل مدیریت جهادکشاورزی شهرستان  آذرشهر با بیان اینکه قدم گذاشتن در راه هر نوع توسعه‌ای نیازمند داشتن برنامه است، اظهار داشت: وقتی صحبت از توسعه شهرستان آذرشهر می‌گردد، باید مشخص شود که آیا توسعه صنعتی مدنظر است یا کشاورزی یا خدماتی و یا هر […]

اکبر فتحی در نشستی با اعضای انجمن توسعه شهرستان آذرشهر در محل مدیریت جهادکشاورزی شهرستان  آذرشهر با بیان اینکه قدم گذاشتن در راه هر نوع توسعه‌ای نیازمند داشتن برنامه است، اظهار داشت: وقتی صحبت از توسعه شهرستان آذرشهر می‌گردد، باید مشخص شود که آیا توسعه صنعتی مدنظر است یا کشاورزی یا خدماتی و یا هر نوع توسعه دیگر.

کشاورزی آذرشهر تحت‌الشعاع  بحران کم آبی

وی با اشاره به اینکه شهرستان آذرشهر از دیرباز در زمینه تولید خشکبار در سطح کشور حرفی برای گفتن دارد، ادامه داد: پایه توسعه شهری این شهرستان کشاورزی است، شرایط نامساعد جوی و قرارگیری در حوضه دریاچه ارومیه و متاثر شدن از بحران آبی به‌وجود آمده در این حوضه، کشاورزی این شهرستان را تحت‌الشعاع قرار داده است، بنابراین توسعه کشاورزی آن و سازگار نمودن آن با شرایط موجود نیازمند یکسری حمایت‌های مادی و معنوی از سوی متولی بخش کشاورزی است.

 تناقضات در ایده‌های توسعه آذرشهر

وی  بااشاره به اینکه تناقضات که در ایده‌های توسعه این شهرستان وجود دارد، گفت: برخی معتقدند که باید سریعاً به خانه‌باغ‌های ایجاد شده برق رسانده شود و برخی دیگر بر این عقیده‌اند که چرا باید این خانه‌باغ‌ها ایجاد شوند، خروج از این تناقضات نیازمند داشتن برنامه جامع توسعه شهری است و بر اساس آن راهبردها، برنامه‌ها و پروژه‌هایی تعریف گردد.

سبوس تولیدی کارخانه‌های آرد متعلق به دامداران است

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان ضمن تقدیر از تعاونی دامداران آذرشهر، گفت: از گذشته همواره در سطح کشور جزو تعاونی‌های قدرتمند و دارای چارچوب به شمار می‌رود و از نظر تعامل هیات مدیره و اعضای تعاونی و خدماتی که تعاونی ارائه می‌دهد در سطح بسیار خوبی قرار دارد.

فتحی تصریح کرد: سبوس تولیدی کارخانه‌های آرد متعلق به دامداران می‌باشد اما این سبوس به کارخانه‌های کنسانتره تحویل داده می‌شود تا به ازای یک کیلو سبوس تحویل داده شده ۴ کیلو کنسانتره تحویل دامداران نماید که البته میزان سویا، جو و ذرت مورد نیاز برای این ۴ کیلو نیز محاسبه شده و به کارخانه تحویل داده می‌شود، کنسانتره تولیدی به دامداران دارای شناسنامه و هویت‌گذاری شده تحویل داده می‌شود.

وی یادآور شد: دارندگان گاو شیری صنعتی مستقیماً در سامانه بازارگاه وارد شده و نهاده خام تحویل می گیرند و که بعد از ترکیب سویا، ذرت و جو توسط خود دامداران به دام‌ها داده می‌شود اما دارندگان سنتی دام که تعداد دام‌های آنها کمتر است به روشی که ذکر شد کنسانتره مورد نیاز خود را از کارخانه کنسانتره تهیه می‌کنند که تحویل تعاونی‌ها داده می‌شود و آنها موظفند بین اعضای خود تقسیم نمایند در سطح استان حدود ۶۰ درصد نیاز دامداران به نهاده‌های دامی به این طریق تامین می‌گردد.

فتحی ضمن اشاره به قانون حفظ اراضی زراعی و باغی اذعان داشت: سازمان جهادکشاورزی استان به عنوان مجری قانون موظف است بدون دخل و تصرف در قانون یا تفسیر به رای آن به اجرای قانون بپردازد که در صورت عدم اجرا یا تفسیر به رای، دادستان به عنوان مدعی‌العموم علیه مدیر شهرستان اعلام جرم می‌نماید.

رئیس سازمان جهادکشاورزی اضافه کرد: همان قانون در بخش دیگری تحت عنوان قانون مجازات استفاده‌کنندگان از خدمات  آب و برق و … آمده است که در سال ۹۶ صورت جلسه‌ای در مورد آن امضا شده است که از سال ۹۶ تا ۹۹ را شامل می‌شود. بر مبنای این قانون سازندگان غیرمجاز فرصت داشتند به درخواست خدمات اقدام نمایند. بعد از اتمام این فرصت سازمان جهادکشاورزی در پاسخ به استعلام سازمان‌های خدمات‌دهنده در صورت تمدید یا عدم تمدید قانون مذکور موظف است مفاد قانون را اجرا نماید.

وی در مورد صدور مجوز حصارکشی و نیاز به ماده۱۰ متذکر شد: کل مدیریت محدوده شهری از صفر تا صد در اختیار شهرداری است و هر ساخت‌وساز و تغییر کاربری نیازمند دریافت مجوز از شهرداری است. در حریم شهری که در حدفاصل محدوده شهری و محدوده خارج از حریم  واقع شده است، ۲ دستگاه سازمان جهادکشاورزی و شهرداری متولی می‌باشند. از آنجاییکه در این محدوده کشاورزی صورت می‌گیرد، مجوز تغییر کاربری آن باید از سازمان جهادکشاورزی دریافت شود و از آنجاییکه شهرداری نیز به ارائه خدمات در این محدوده می‌پردازد، مجوز ساخت نیز باید از شهرداری اخذ گردد در غیر این صورت مشمول ماده ۱۰۰ خواهد بود.

فتحی ابراز کرد: تغییر کاربری در محدوده خارج از حریم نیز در گرو اخذ مجوز از سازمان جهادکشاورزی می‌باشد. در صورت عدم دریافت مجوز برای ساخت و سازها طبق ماده ۲ تبصره ۱۰ به قلع و قمع آنها اقدام خواهد شد. در صورت پیشرفت ساخت و ساز تا حد سقف‌ریزی طبق ماده۳ در دستگاه قضایی شکایت صورت خواهد گرفت و پس از صدور حکم سازمان جهادکشاورزی موظف به اجرای حکم می‌باشد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در مورد اصلاح نژاد باغات گفت: ضروری است باغداران گردو در راستای اصلاح باغات،  افزایش عملکرد و نجات باغ‌ها از سرمازدگی به تغییر تاج درختان ترغیب شوند تا هم با کوتاه‌تر شدن تنه مبارزه با آفات راحت‌تر شود و هم به تولید محصولات با استاندارد صادراتی اقدام شود. بخشی از هزینه این اقدام را جهادکشاورزی و بخشی را خود باغداران تقبل می‌نمایند.

 تمدید پروانه چاه آب که در حیطه وظایف سازمان آب است

وی در مورد تمدید پروانه چاه آب که در حیطه وظایف سازمان آب می‌باشد ابراز داشت: در صورتی که این مشکلات در جلسه مشترک با مدیر سازمان آب حل نشود، باید به جلسات ماهانه رئیس سازمان جهادکشاورزی و رئیس امور آب استان ارجاع داده شود تا در صورت امکان به اخذ مصوبه اقدام گردد.

وی در مورد به‌کارگیری کارشناسان کشاورزی بیان داشت: استخدام دولتی این کارشناسان در حیطه تصمیم‌گیری سازمان اداری و استخدامی کشور است اما به صورت غیردولتی این افراد می‌توانند اقدام به تاسیس مراکز خدمات غیردولتی کشاورزی بپردازند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه اجرای  آبیاری تحت فشار تقاضا محور می‌باشد، عنوان کرد: با توجه به قرارگیری این منطقه در حوضه دریاچه ارومیه، اگر کشاورزان به صورت یکپارچه درخواست کنند، ۸۵ درصد از هزینه پیاده سازی طرح‌های آبیاری تحت فشار قابل پرداخت از سوی سازمان جهادکشاورزی استان است.