تشریح برنامه های هفته حجاب و عفاف توسط رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی
تشریح برنامه های هفته حجاب و عفاف توسط رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی
تبریز کهن:دکتر احمد بایبوردی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی در آستانه هفته حجاب و عفاف در گفتگو با روابط عمومی مرکز برنامه های این هفته را تشریح نمود.

تبریز کهن:دکتر احمد بایبوردی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی در آستانه هفته حجاب و عفاف در گفتگو با روابط عمومی مرکز برنامه های این هفته را تشریح نمود.

وی در ابتدای سخنان خود با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری که فرموده اند” اسلام می خواهد که رشد فکری و علمی و اجتماعی و سیاسی و- بالاتر از همه- فضیلتی و معنوی زنان به حدّ اعلی برسد و وجودشان برای جامعه و خانوادۀ بشری به عنوان یک عضو، حدّ اعلای فایده و ثمره را داشته باشد. همۀ تعالیم اسلام از جمله مسئلۀ حجاب، بر این اساس است. مسئلۀ حجاب به معنای منزوی کردن زن نیست. اگر کسی چنین برداشتی از حجاب داشته باشد، برداشتش کاملًا غلط و انحرافی است. مسئلۀ حجاب به معنای جلوگیری از اختلاط و آمیزش بی قید و شرط زن و مرد در جامعه است. این اختلاط، به ضرر جامعه و به ضرر زن و مرد- به خصوص به ضرر زن است بنابراین، مفهوم حجاب تنها در پوشش زن و مرد خلاصه نمی شود، بلکه رفتار و برخورد آنها را نیز دربر می گیرد.

دکتر احمد بایبوردی در ادامه ضمن اشاره به آیات قرآنی در خصوص حجاب و عفاف اظهار داشت: قرآن کریم با سفارش به مدیریت نگاه و رفتار، شرط رعایت آنچه در زیرمجموعۀ حجاب قرار می گیرد را نبود اختلاط می داند و این به معنای حضور نداشتن زن در فعالیّتهای اجتماعی نیست )قُلْ لِلْمؤْمِنینَ یغضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِک أَزْکی لَهُمْ إِن اللَّه خبیرٌ بما یصنَعُونَ وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یغضُضْنَ منْ أَبْصارِهِنَّ وَ یحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْیضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلی جُیوبِهِنَّ وَ لا یبْدینَ زینَتَهُنَّ )با دقت در این آیات، می توان نتیجه گرفت که خداوند نه تنها زنان را به خانه نشینی و عزلت گزینی امر نکرده است، بلکه از حضور ایشان در اجتماع نیز منع نمی کند؛ امّا حضور آنان در اجتماع و در کنار مردان را مشروط به رعایت حدّ و مرز میان زن و مرد یا همان حجابِ رفتار و گفتار می داند.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی با بیان این مطلب که حجاب مسئله ای ارزشی است گفت: داشتن حجاب یکی از مهم ترین ارزشها در دین مبین اسلام است که به زنان اجازه می دهد با حفظ جایگاه انسانی و بُعد روحانی خود در فعالیّتهای گوناگون اجتماعی نقشی کارآمد و سازنده داشته باشند. زن بدون حجاب نمی تواند آزادی، کرامت و آرامش خود را پاس بدارد و حضور او مفید و سازنده نخواهد بود.

وی در پایان سخنان خود ضمن اشاره به برنامه هایی هفته حجاب و عفاف بیان داشت: دوره آموزشی حجاب و عفاف ویژه بانوان در روز دوشنبه مورخ ۲۱/۰۴/۱۴۰۰ خواهیم داشت، مسابقه نقاشی با محوریت موضوع حجاب و عفاف ویژه فرزندان کارکنان بالای ۱۴ سال برگزار خواهد شد، مشاوره دینی برای تمامی همکاران در هفته حجاب و عفاف برگزار می گردد ، برنامه تجلیل از فعالین حوزه حجاب و عفاف اجرا می شود، و همچنین بانوان شاغل درمرکز در نشست سازمان جهاد کشاورزی که در مورخ ۲۲/۰۴/۱۴۰۰ در مجتمع شهید کسایی برگزار خواهد شد . حضور خواهند یافت.