در بحث سلامت مردم و محیط زیست با کسی مماشات نمی کنیم
در بحث سلامت مردم و محیط زیست با کسی مماشات نمی کنیم
تبریز کهن : دادستان عمومی و انقلاب تبریز گفت: بررسی جدی موضوع آلودگی زیست محیطی معدن طلای اندریان را به طور جدی از حفاظت محیط زیست استان خواسته ایم.

به گزارش تبریز کهن ، “بابک محبوب علیلو” در واکنش به انتشار گزارش های مستند از آلودگی زیست محیطی معدن طلای اندریان، اظهار کرد: تشخیص اینکه در معدن طلای اندریان آلودگی زیست محیطی وجود دارد یا خیر، قانوناً بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است که اداره کل حفاظت محیط زیست استان قبلاً اعلام کرده که آلودگی در حدی که مانع فعالیت معدن باشد، وجود ندارد، اما ما برای اینکه مطمئن باشیم خواسته ایم تا این موضوع دوباره بررسی شود و اگر نیاز شد مراکز علمی هم در این زمینه کمک کنند.

وی افزود: آنچه برای ما مهم است حفظ سلامت مردم و محیط زیست در کنار فعالیت اقتصادی است. اداره کل حفاظت محیط زیست قبلا به ما اعلام کرده که بار آلودگی معدن طلای اندریان نگران کننده نیست، اما با توجه به اینکه بحث آلودگی یک امر نسبی است، مجدداً از دستگاه مربوطه خواسته ایم موضوع را بررسی کنند.

علیلو تاکید کرد: اگر در بررسی ها به این نتیجه رسیدیم که فعالیت این معدن موجب آلودگی محیط زیست و تهدید سلامت شهروندان می شود، قطعاً اقدام قانونی مناسب در این خصوص اتخاذ خواهد شد و ما در این زمینه با کسی تعارف نداریم.

وی افزود: سازمان بازرسی هم در این خصوص قطعا بی تفاوت نیست و موضوع را بررسی می کند و این در حالی است که خود ما هم در دادستانی به عنوان مدعی العموم پیگیر موضوع هستیم.

دادستان عمومی و انقلاب تبریز اذعان کرد: بررسی جدی موضوع آلودگی زیست محیطی معدن طلای اندریان را به طور جدی از حفاظت محیط زیست استان خواسته ایم.
علیلو گفت: سلامت مردم و محیط زیست یکی از مصادیق مهم حقوق عامه است و ما در این زمینه با کسی مماشات نمی کنیم و پیگیری ما نیز منحصر به معدن طلای اندریان نیست و تعداد بیشتری از واحدهای صنعتی و معدنی در استان را در این خصوص تحت بررسی داریم.

وی افزود: دستگاه قضایی به موضوع حفظ محیط زیست به عنوان انفال الهی و سلامت مردم حساس است و ما در موضوع پسماندهای پزشکی هم ورود جدی داشتیم و دغدغه های مردم و ما باید در این زمینه رفع شود.

این مقام عالی قضایی استان اظهار کرد: در بحث آلودگی غرب تبریز که ناشی از فعالیت چند مجموعه مشخص است نیز پیگیری انجام شده و اخیراً در جلسه ای که با حضور مدیران عامل این مجموعه ها داشتیم مقرر شد این واحدها برنامه عملیاتی، دقیق و مقید به زمان را جهت اجرای طرح های کاهش تبعات زیست محیطی ارائه کرده و اجرایی کنند و اگر این طرح ها در زمان مقرر به نتیجه نرسند، قطعاً به وظیفه قانونی مان عمل خواهیم کرد.

دادستان تبریز در پایان گفت: ما به این موضوعات به طور جدی و بدون تعارف ورود کرده ایم و رسانه ها هم باید در این راه دستگاه قضایی را کمک کنند.

انتهای پیام/