آغاز فاز سوم واکسن رازی کووپارس با  تزریق به ۵۵ هزار داوطلب از اواسط مردادماه ۱۴۰۰
آغاز فاز سوم واکسن رازی کووپارس با  تزریق به ۵۵ هزار داوطلب از اواسط مردادماه ۱۴۰۰

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از آغاز فاز سوم مطالعات بالینی واکسن رازی کووپارس خبر داد و گفت: در این فاز ۵۵ هزار داوطلب شرکت می کنند که به همه آن ها واکسن تزریق می شود. به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، دکتر علی اسحاقی در مراسم پایان داوطلب گیری فاز دوم […]

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از آغاز فاز سوم مطالعات بالینی واکسن رازی کووپارس خبر داد و گفت: در این فاز ۵۵ هزار داوطلب شرکت می کنند که به همه آن ها واکسن تزریق می شود.

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، دکتر علی اسحاقی در مراسم پایان داوطلب گیری فاز دوم مطالعه بالینی واکسن رازی کووپارس و دریافت اولین دز استنشاقی این واکسن در فاز دوم اظهار کرد: مطالعه این فاز ادامه دارد تا تمامی داوطلبان در روز ۲۱ دز دوم و در روز ۵۱ دز استنشاقی را دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه برنامه ریزی ها برای اجرای فاز سوم در نیمه اول مردادماه در حال انجام است، افزود: به تمامی داوطلبان در فاز سوم واکسن تزریق می شود که در این راستا از افراد واجدالشرایط دعوت می شود تا با شرکت در این کارآزمایی، فاز سوم را هرچه سریعتر به اتمام برسانیم و بتوانیم واکسیناسیون سراسری را پس از دریافت مجوزهای لازم از سازمان غذا و دارو عملیاتی کنیم.

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی خاطرنشان کرد: بر اساس پروتکل های موجود، در فاز سوم کارآزمایی واکسن رازی کووپارس، ۵۵ هزار نفر واکسن دریافت خواهند کرد.

وی ادامه داد: در فاز یک کارآزمایی این واکسن موضوع بی ضرری و در فاز دوم بحث ایمنی زایی واکسن مورد بررسی قرار می گیرد که نتایج تاکنون خوب بوده اما این تحقیقات و مطالعات همچنان ادامه دارد.

دکتر اسحاقی در پاسخ به اینکه آیا واکسن رازی کووپارس قابلیت مقابله با جهش های ویروسی را دارد، گفت: قائدتا بیشتر واکسن های موجود این قابلیت را دارند و حداقل شاهد درگیری شدید و مرگ نیستیم.

وی بیان کرد: نزدیکترین پلتفرم به واکسن رازی کووپارس، واکسن نووکس است که به تازگی مقالات بالینی آن به چاپ رسیده است.