جدیدترین اخبار کرونا در ایران| آغاز روند نزولی مبتلایان در کشور/ افزایش واردات واکسن/ اطمینان وزیر بهداشت به مردم برای کاهش شدت کرونا
جدیدترین اخبار کرونا در ایران| آغاز روند نزولی مبتلایان در کشور/ افزایش واردات واکسن/ اطمینان وزیر بهداشت به مردم برای کاهش شدت کرونا
جدیدترین اخبار کرونا در ایران| آغاز روند نزولی مبتلایان در کشور/ افزایش واردات واکسن/ اطمینان وزیر بهداشت به مردم برای کاهش شدت کرونا

با گذشت نزدیک به دو سال از آغاز همه‌گیری کرونا، پیامد‌های شیوع غیرمنتظره این بیماری به تدریج در حال رخ‌نمایی است. پنجمین موج طغیان کرونا به خاطر تشدید قدرت انتقال بین‌انسانی سویه دلتا در مقایسه با سویه‌ها و اوجگیری های پیشین شیوع این ویروس همه‌گیر بسیار سهمگین‌تر و دارای قدرت سرایت بیشتر است.

مقابله سختکوشانه با ویروس فراگیر کرونا در کشور در شرایطی رقم می‌خورد که دیگر ظرفیت بیمارستان مختص بیماران کرونایی تکمیل شده و توانایی کادر درمانی رو به تحلیل است. موج پنجم شیوع کرونا و افزایش مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ آغاز شده و هم‌اینک شمار مبتلایان و جانباختگان کرونایی‌ به مرحله نگران‌کننده رسیده است.

به اذعان مسئولان بهداشتی و درمانی کشور  روزهای سیاه کرونایی فرا رسیده و با افزایش چشمگیر مبتلایان، بیماران بستری و جان باختگان ویروس کرونا کشور در وضعیت حاد و بحرانی قرار گرفته و این امر به یک تهدید اجتماعی و روانی در حوزه سلامت تبدیل شده ‌و در شرایطی که تاکنون داروی مشخصی برای درمان ویروس کرونا مشخص نشده تنها راه جلوگیری از شیوع این ویروس و کمک به کادر پزشکی و درمانی، رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک، دوری از سفر و پاییندی مردم به مصوبات ستاد مقابله با کروناست.

اما مشکل دیگری که این روزها با شیوع کرونا در حال رخ‌نمایی است، افزایش مشکلات رفتاری، وسواس، اضطراب، ترس، کودک آزاری، همسرآزاری و همچنین مشکلات مربوط به سازگاری، افزایش شدت اختلالات روانپزشکی و افسردگی و افزایش بروز خودکشی است که نگرانی را افزایش می‌دهد، اما در این بحبوحه‌ اوج‌گیری بیماری همه‌گیر با قدرت سرایت بالا شاهد تجمع‌ها و حضور‌های غیر ضروری در خارج از منزل و بالا رفتن هر روزه‌ آمار هستیم چرا که بی‌توجهی، ساده انگاری، عادی انگاری، عدم استفاده از ماسک، حضور در تجمعات و رعایت نکردن فاصله اجماعی و … موجب شیوع کرونا و به خطر افتادن سلامت مردم در نتیجه، افزایش هزینه برای جامعه شده است.

مردم باید بیش از پیش و به جد موازین بهداشتی را رعایت کنند و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی (فاصله گذاری اجتماعی و عدم حضور در اماکن شلوغ بهداشتی و …) بی‌شک شاهد کاهش این بیماری منحوس ‌خواهیم بود و این امر زمانی محقق می‌شود که تمام دستورالعمل بهداشتی رعایت و از هر‌گونه تجمعات غیرضروری پرهیز شود، در صورت عادی‌انگاری و عدم رعایت اصول بهداشتی، بی‌شک با انتشار بیشتر شیوع کرونا رو به رو خواهیم شد.

جدیدترین رنگ‌بندی کرونایی استان‌های کشور

اما در جدیدترین ‌رنگ‌بندی کرونایی استان‌های کشور که اعلام شده است‌ شهرهای قرمز کرونایی کشور در حال گسترش است و علاوه بر آن ۱۱۰ شهرستان نارنجی، ۳۰۶ شهرستان قرمز و ۳۲ شهرستان زرد هستند و شهرستان با وضعیت آبی در کشور نداریم.

شهرهای اسکو، کلیبر (آذربایجان شرقی)، پیرانشهر (آذربایجان غربی)، بیله سوار (اردبیل)، برخوار، دهاقان، شاهین شهر و میمه (اصفهان)، درمیان، سرایان (خراسان جنوبی)، بجستان، جوین، کوهسرخ (خراسان رضوی)، سلطانیه (زنجان)، مهدی شهر (سمنان)، سرچهان، فراشبند (فارس)، رومشکان (لرستان) و دهگلان، کامیاران (کردستان) علاوه بر شهرهای قرمز قبلی، از امروز در وضعیت قرمز قرار گرفتند.‌

استان هرمزگان/۶۰۶ بیمار کرونایی دیگر بستری هستند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، خوشبختانه در روزهای اخیر روند کاهشی کرونا در هرمزگان آغاز شده و بیش از نیمی از بیماران از بیمارستان‌ها ترخیص و ظرفیت زیادی در بخش‌های بیمارستانی آزاد شده است. 

در تیره ترین روزهای مرداد روزانه شمار زیادی از بیماران در بیمارستان‌ها بستری و حجم این بیماران به بیش از ۱۶۰۰ نفر نیز رسید اما خوش‌بختانه با کاهش آمار شاهدیم میزان بیماران بستری در حال حاضر بر روی عدد ۶۰۶ قرار گرفته که به نسبت ماه قبل نشان می‌دهد وضعیت مناسب‌تر شده است.

در بهتر شدن اوضاع کرونایی هرمزگان بی شک نقش تسریع واکسیناسیون را نمی‌توان نادیده گرفت، در حال حاضر گروه‌های هدف و سنی مختلف تا ۳۵ سال در هرمزگان در حال تزریق واکسن هستند که به زودی می‌توان امیدوار بود جمعیت قابل توجهی از مردم واکسینه شوند. 

در همین راستا دکتر فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: تعداد نمونه گیری از ابتدای اپیدمی تاکنون جمعا ۵۲۶۹۰۰ بوده و سعی می‌شود این روند تداوم یابد. 

وی تصریح کرد: در شبانه روز گذشته ۱۲۳ بیمار جدید در بخش‌های مختلف بیمارستانی استان بستری‌ شدند، در حال حاضر ۶۰۶ نفر با تشخیص کووید ۱۹ در بیمارستان‌های استان بستری هستند. 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: از این میزان ۱۰۹ بیمار در بخش آی‌سی‌یو تحت مراقبت ویژه پزشکی قرار دارند و وضعیت ۲۷ بیمار نیز وخیم است. 

وی با تاکید بر اینکه حدود ۸ هزار نفر از بیماران در منازل خود قرنطینه هستند اظهار داشت: در شبانه روز گذشته کرونا جان ۷ بیمار دیگر شامل ۵ آقا و ۲ خانم در محدوده سنی ۳۷ الی ۶۸ سال از شهرستان‌های بندرعباس (۵ نفر)، میناب و قشم هر کدام یک نفر را گرفت و شمار جان باختگان به ۲۲۶۵ نفر رسید. 

استان بوشهر/بستری‌ها ۶۰ درصد کاهش یافت

سعید کشمیری رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در گفتگویی با خبرنگار تسنیم در بوشهر با اشاره به گذر استان از پیک پنجم کرونا اظهار داشت: در این راستا مبتلایان به کرونا و بستری‌های این بیماری در بیمارستان‌های استان بوشهر روند نزولی دارد و تعداد بستری‌های بخش کرونا بیمارستان‌های استان نسبت به مرداد ماه بیش از ۶۰ درصد کاهش یافته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، اکنون تعداد بستری‌های بخش کرونایی مراکز درمانی استان را ۴۳۲ نفر دانست و بیان کرد: روز گذشته ۶۶ بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری شدند که از این تعداد ابتلای ۳۵ مورد به کرونا مثبت، قطعی است.

وی با اشاره به اینکه اکنون ۵۳ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند افزود: از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی، ۲۰ نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

کشمیری کاهش فوتی‌های کرونایی را از دیگر موارد دانست و با بیان اینکه روز گذشته ۴ نفر از بیماران کرونایی جان‌باخته‌اند خاطر نشان کرد: روز گذشته ۴ مورد فوتی ناشی از ابتلا به کرونا شامل ۳ آقا و یک خانم بین سن ۴۷ تا ۷۶ سال سن در استان بوشهر به ثبت رسید و تاکنون یک‌هزار و ۸۸۵ نفر به سبب ابتلا به بیماری کرونا در استان بوشهر فوت کرده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر روند بهبود یافته‌‌ها را مورد اشاره قرار داد و افزود: روز گذشته ۸۵ بیمار در بخش کرونایی با حال عمومی خوب از بیمارستان‌های استان بوشهر ترخیص شده‌اند، که از این تعداد ۶۷ نفر از آنها مثبت قطعی بوده‌اند

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر روند واکسیناسیون را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: تاکنون ۴۵ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال استان بوشهر حداقل یک نوبت واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

وی اضافه کرد: پیش بینی می‌شود در حدود ۴۵ روز دیگر اگر به همین شکل تأمین واکسن ادامه یابد کل جمعیت بالای ۱۸ سال استان حداقل یک نوبت واکسن کرونا دریافت می‌کنند که نقش مهمی در ایمنی جامعه دارد ولی نباید دستورالعمل‌های بهداشتی فراموش شود.

استان سمنان/ ۵۲ بیمار قطعی مبتلا به کرونا بستری شدند

حبیب‌الله خجسته‌پور سخنگو و جانشین رئیس ستاد مقابله با کرونا ویروس استان سمنان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در سمنان، گفت: ‌روز گذشته تعداد ۵۲ بیمار قطعی مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان سمنان بستری شده‌اند.

وی با اشاره به آخرین آمار استخراج شده از روند شیوع کرونا در استان سمنان اظهار داشت: روز گذشته، هجدهم شهریورماه ۳۳۱ بیمار با علائم حاد تنفسی و مشکوک به کرونا به بیمارستان‌های استان سمنان مراجعه کردند.

معاون استاندار سمنان افزود: تست کرونای ۲۱۵ نفر از این مراجعان بر اساس معیارهای قطعی آزمایشگاهی مثبت شده و به عنوان مبتلایان قطعی شناسایی شده مبتلا به کرونا در استان سمنان محسوب شدند.

خجسته ‌پور اضافه کرد: از مجموع ۲۱۵ بیمار شناسایی شده مبتلای قطعی به کرونا در استان سمنان در روز گذشته، ۵۲ نفر در بیمارستان‌های این استان بستری شده و ۱۶۳ نفر نیز به صورت سرپایی مداوای خود را دنبال می‌کنند.

وی با اشاره به روند مناسب بهبود بیماران بستری در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان سمنان عنوان کرد: در روز گذشته همچنین ۶۳ بیمار قطعی مبتلا به کرونا پس از بهبودی کامل، با حال عمومی مناسب مرخص شده و به خانه برگشتند.

خجسته ‌پور با اشاره به روند مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در استان سمنان عنوان کرد: در روز گذشته همچنین ۶ خانواده دیگر در استان سمنان به دلیل بیماری کرونا داغدار عزیزان خود شدند.

به گفته وی، هم‌اکنون ۵۲۳ بیمار مبتلای قطعی و مشکوک به ابتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان سمنان بستری هستند که این آمار نسبت به روزهای گذشته کاهش یافته است.

استان اصفهان/۱۳۰۸ بیمار جدید شناسایی شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، آرش نجیمی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، اظهار داشت: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در استان ۳۳۲۴ نفر بودند که ۱۳۰۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده  ۴۵۴ نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این مدت۴۰۸  بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر۳۲۴۰  بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد  ۴۵۸ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی ۲۴ ساعت اخیر در استان اصفهان را ۵۰ نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۳۹ نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

استان کرمان/ بستری ۱۴۷ بیمار جدید کرونایی در بیمارستان‌ها

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، روند نزولی کرونا در موج پنجم آن در شرایطی در استان کرمان ادامه دارد که طبق آخرین آمار منتشر شده با ۱۴۷ بیمار جدید تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان کرمان به ۳۷ هزار و ۵۴۶ مورد رسیده است و در حال حاضر ۸۴۹ بیمار قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان بستری است.

مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان نیز با اشاره به اینکه در حال حاضر تعداد کل موارد بستری مثبت قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان ۸۴۹ مورد است اظهار داشت: از این تعداد ۴۹۶ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان، ۲۹ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، ۱۲۲ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، ۶۳ مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و ۱۳۹ مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری ۱۴۷ بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید ۱۹، تاکنون به ۳۷ هزار و ۵۴۶ مورد رسیده است.

وی به فوت ۱۸ بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به ۴ هزار و ۴۵۲ نفر رسیده است.

استان آذربایجان غربی/۹۹۸ هزار نفر واکسیناسیون شدند

جواد آقازاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به واکسیناسیون ۴۳ هزار و ۱۵ نفر دیگر در شبانه روز گذشته اظهار داشت: مجموع کل واکسیناسیون در استان آذربایجان‌غربی به ۹۹۸ هزار و ۴۶۹ نفر رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی با ابراز تاسف از اینکه در شبانه روز گذشته ۳۰ نفر از هم استانی‌ها بر اثر ابتلای به کرونا جان باختند گفت: تاکنون کرونا جان پنج هزار و ۸۲۶ نفر را گرفته است.

وی با اشاره به اینکه در شبانه روز گذشته یک هزار و ۶۳۰ نفر آلوده به کرونا شدند افزود: تاکنون ۲۵۱ هزار و ۵۰۴ نفر به کروناویروس مبتلا شده‌اند. آقازاده در ادامه اظهار داشت: هم اکنون دو هزار و ۱۸۱ نفر سندروم حاد تنفسی و ۳۱۹ نفر بستری آی سی یو در بیمارستان‌های آذربایجان‌غربی وجود دارد.

وی تصریح کرد: همچنین یک هزار و ۹۰ نفر بستری مشکوک شناسایی شده ضمن اینکه ۶۵ نفر بیمار بدحال وصل به دستگاه ونتیلاتور هستند.

استان قزوین/ آمار مبتلایان کرونایی ۲ برابر شد

در شبانه‌روز اخیر مجموع آمار مبتلایان کرونایی استان قزوین به ۱۰۴ هزار و ۲۵۵ نفر رسید که از این جمعیت ۳۷ هزار و ۹۱۷ نفر بستری شدند و از این میزان بستری ۲ هزار و ۲۷۲ نفر فوت و ۲۹ هزار و ۵۴۳ نفر با علایم قطعی بهبود و نقاهت از بیمارستان‌های استان قزوین مرخص شدند. ضمن اینکه آمار موارد محتمل و مشکوک ابتلای کرونایی به ۱۸ هزار و ۶۰۱ نفر رسید و ۳۰ هزار و ۵۲ نفر بستری موقت شدند. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از جهش دوباره آمار مبتلایان کرونایی روزانه خبر داد و اظهار داشت: در ۲۴ ساعت اخیر ۸۶۰ مورد قطعی ابتلا به کرونا در آزمایشگاه‌های منتخب کووید-۱۹ شناسایی شد که این آمار در قیاس با روز قبل بیش از ۲ برابر (۱۰۲ درصد) رشد داشته است.

پیمان نامدار همچنین از کاهش ۱۸ درصدی آمار بستری‌های روزانه کرونایی خبر داد و گفت: در شبانه‌روز گذشته ۱۳۹ بیمار کرونایی جدید در بیمارستان‌های استان قزوین بستری شدند که این آمار نسبت به روز پیش ۳۱ نفر کمتر است. ضمن اینکه آمار بیماران بدحال هم ۲۹ درصد کاهش یافت و به ۴۲ نفر رسید که در مقایسه با روز قبل ۱۷ نفر کمتر شده است.

وی اضافه کرد: آمار مرگ‌ومیر روزانه هم با ۱۷ درصد کاهش به ۱۰ نفر در روز رسید که این آمار در قیاس با روز گذشته ۲ نفر کمتر شده است و امیدواریم در روزهای آینده شاهد آمار تک‌رقمی در حوزه فوتی‌های کرونایی باشیم.

سخنگوی ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونای استان قزوین همچنین از کاهش ۱۷ درصدی آمار بهبودیافتگان خبر داد و گفت: در شبانه‌روز اخیر ۱۲۰ بیمار کرونایی با علایم قطعی بهبود و نقاهت از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان قزوین مرخص شدند که این آمار در قیاس با روز قبل ۲۴ نفر کاهش داشته است.

نامدار ادامه داد: همچنین آمار مجموع بستری‌های کرونایی ما در بیمارستان‌های استان قزوین بعد از مدت‌ها به زیر ۷۰۰ نفر رسید و در حال حاضر ۶۹۲ بیمار کرونایی بستری داریم که نسبت به روز پیش ۲۴ نفر کمتر شده است.

استان یزد/ روز بدون فوتی کرونا بعد از ۸۰ روز ثبت شد

 ابراهیم سلمانی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد در ارتباط با وضعیت کرونایی استان اظهار داشت: از  ۸۹۰  نمونه گرفته شده از بیماران مشکوک به کرونا ویروس در شبانه روز گذشته، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۳۱۶ بیمار مبتلای قطعی به کرونا در استان شناسایی شدند.

 وی با تاکید بر اینکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی همچنان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است ادامه داد: از این تعداد، ۵۵ نفر در بیمارستان‌های استان بستری و ۲۶۱ نفر در منزل دوره نقاهت خود را طی می‌کنند.

سلمانی با اشاره به شناسایی موارد جدید بستری در بیمارستان‌های استان اظهار داشت: ۱۳ بیمار در اردکان ، ۲ بیمار در اشکذر، ۱ بیمار در بافق،  ۲ بیمار در بهاباد، ۱ بیمار در تفت ، ۴ بیمار در خاتم، ۲ بیمار در مهریز ، ۸ بیمار در میبد و ۲۲ بیمار در شهرستان یزد شناسایی شدند.

وی با بیان اینکه وضعیت استان یزد همچنان شکننده است افزود: خوشبختانه پس از گذشت ۸۰ روز، روز گذشته فوت بیمار مبتلا به کرونا در استان یزد گزارش نشده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی(ره) استان یزد تصریح کرد: در حال حاضر ۴۸۹  بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان یزد بستری هستند که از این تعداد ۱۲۰   بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه خدمات دریافت می‌کنند.

استان گیلان/ ۱۳۶ بیمار کرونایی جدید بستری شدند

تعداد ۹۲۰ بیمار کرونایی هم‌اکنون در بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند که ۱۳۶ نفر از این تعداد ۲۴ ساعت گذشته به آمار مذکور افزوده شده‌اند.

۱۵۵ بیمار کرونایی به‌دلیل وخامت حال و درگیری شدید ریه‌هایشان در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند که از این تعداد ۲۴ نفر روز گذشته به این بخش افزوده شده‌اند.

همچنین ۱۷۰ بیمار کرونایی در سراسر استان گیلان در وضعیت بدحال قرار دارند؛ اگر چه آمار نسبت به هفته‌های گذشته کاهش بیش از هزار نفری داشته اما هنوز آمار بستری‌شدگان کرونایی بالا است.

طبق آخرین اعلام رنگ‌بندی کرونایی از سوی وزارت بهداشت در حال حاضر ۱۲ شهرستان از ۱۷ شهرستان استان گیلان در وضعیت نارنجی، ۴ شهرستان قرمز و یک شهرستان در وضعیت زرد قرار دارد.

استان گیلان هم‌اکنون وضعیت بسیار شکننده‌ کرونایی را سپری می‌کند چرا که هر آن ممکن است به‌دنبال عادی‌انگاری نسبت به کرونا آمار فاجعه‌بار کرونایی مجدداً در گیلان تکرار شود و شاهد جان باختن هم‌استانیانمان باشیم.

استان فارس/ بستری بیش از ۳۲۴ بیمار با وضعیت وخیم در ۲۴ ساعت گذشته

براساس آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون یک میلیون و ۲۸۱ هزار و ۸۲۱ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده ۳۸۷ هزار و ۳۰۰ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج قاسم سلیمانی تاکنون ۱۷۰ هزار و ۹۴۳ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۳۷ هزار و ۱۸۱ بیمار مثبت و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۴۲۴ هزار و ۴۸۱ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

با اعلام بستری ۳۵۲ بیمار جدید طی ۲۴ ساعت گذشته  مجموع بیماران بستری مثبت و مشکوک دارای علائم به ۳ هزار و ۲۵۲ نفر در بیمارستان‌های استان رسید که از این تعداد ۳۲۴ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

با اعلام جان باختن ۲۵ هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون مجموع جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تاکنون به ۶ هزار و ۳۹۷ نفر رسیده است.

توصیه متولیان بهداشت و درمان بر این است که با رعایت فاصله فیزیکی با دیگران، استفاده مداوم از ماسک، عدم حضور در دورهمی‌های خانوادگی، امکان شلوغ و پر تردد و تزریق به موقع واکسن کرونا در مراکز واکسیناسیون از انتشار بیماری کووید۱۹ جلوگیری می‌کند.