مجوز مصرف اضطراری «رازی کووپارس»، نخستین واکسن تزریقی-استنشاقی دنیا صادر شد
مجوز مصرف اضطراری «رازی کووپارس»، نخستین واکسن تزریقی-استنشاقی دنیا صادر شد
مجوز مصرف اضطراری «رازی كووپارس»، نخستین واكسن تزریقی-استنشاقی دنیا صادر شد / نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد كشاورزی دُز اول واكسن رازی كووپارس را دریافت كرد

سخنگوی پروژه واکسن رازی کووپارس از صدور مجوز سازمان غذا و دارو مبنی بر مصرف اضطراری داوطلبانه واکسن رازی کووپارس ساخت موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی ، در صبح روز دوشنبه ۱۰  آبان ماه جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی ، دکتر محمد حسین فلاح مهرآبادی با اعلام این خبر افزود: پیرو صدور مجوز مشروط مصرف واکسن کووپارس اواخر شهریور امسال و مکاتبات صورت گرفته با سازمان غذا و دارو، روز ۱۱ آبان ماه ۱۴۰۰  مجوز مصرف اضطراری داوطلبانه این واکسن از سوی معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی صادر شد.
نامبرده یادآور شد: رازی کووپارس، نخستین واکسن تزریقی – استنشاقی دنیا دارای دو  دوز تزریقی و یک دوز استنشاقی است که بر پایه پروتئین نوترکیب ( که نوین ترین تکنولوژی ساخت واکسن به شمار می آید )  در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی ساخته شده است.

گفتنی است که  محققان موسسه رازی همزمان با آغاز پاندمی کرونا ، تحقیقات برای ساخت واکسن مناسب کووید ۱۹ با کم ترین عارضه را شروع کردند و مردادماه ۱۳۹۹ نیز تمام مدارک و مستندات لازم برای دریافت مجوز آغاز مطالعات بالینی این واکسن به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تحویل شد و سرانجام ۱۰ اسفندماه سال گذشته فاز یک کارآزمایی بالینی واکسن کووپارس آغاز شد. 

واکسن کووپارس پس از سپری کردن موفقیت آمیز فازهای یک و دو، اکنون نیمی از فاز سوم مطالعه بالینی خود را پشت سر گذاشته است و با صدور مجوز مصرف اضطراری داوطلبانه، این واکسن به سبد واکسیناسیون کووید ۱۹ کشور افزوده شد.

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی دُز اول واکسن رازی کووپارس را دریافت کرد

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، حجت الاسلام سید حسن ربانی، پیش از ظهر روز ۱۱ آبان ماه جاری  در سایت واکسیناسیون کارآزمایی بالینی فاز ۳ واکسن رازی کووپارس موسسه رازی در کرج حضور یافت و دوز نخست این واکسن را دریافت کرد.

وی پس از دریافت واکسن ایرانی کووپارس با قدردانی از دست اندرکاران این پروژه اظهار کرد: به تمام عزیزانی که در عرصه سلامت به ویژه در زمینه مبارزه با کرونا مجاهدت می کنند، صمیمانه خداقوت و خسته نباشید می گویم.

حجت الاسلام ربانی درباره دریافت واکسن ایرانی کرونا گفت: اعتقاد داشته و دارم که باید واکسن ایرانی بزنم و با توجه به این که مجموعه موسسه رازی، تلاش کردند و واکسن کرونا را ساختند، به پاس تشویق و تقدیر از دست اندرکاران این واکسن در موسسه رازی و سازمات تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، واکسن کووپارس را انتخاب کردم.

نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به بازدید ماه گذشته از موسسه رازی یادآور شد: موسسه رازی سابقه ای حدود صد ساله در واکسن سازی دارد و از موسسات با سابقه کشور در زمینه تولید واکسن است؛ بنابراین صبر کردم تا با صدور مجوز مصرف، این واکسن ملی و ایرانی را دریافت کنم.