وضعیت آب و برق آذربایجان‌شرقی نگران‌کننده است / صنایع برای توسعه با کمبود برق مواجه هستند
وضعیت آب و برق آذربایجان‌شرقی نگران‌کننده است / صنایع برای توسعه با کمبود برق مواجه هستند
استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: تأمین انرژی پایدار یکی از عوامل اصلی توسعه در حوزه‌های مختلف است و تا زمانی که این امر محقق نشود، توسعه دچار مشکل خواهد شد.

عابدین خُرّم در نشستی با مدیران صنعت آب و برق استان، کارهای انجام‌ شده در این حوزه را امیدوارکننده، اما در عین حال وضعیت آب و برق را در استان نگران‌کننده دانست و اظهار داشت: برای برون‌رفت از وضع موجود و رفع نگرانی‌ها، نیازمند یک اقدام اساسی و کار جهادی هستیم.

وی همچنین به پیامدهای اجتماعی ناشی از مشکلات آب و برق اشاره کرد و گفت: راهکارهای معمول و مرسوم، بسیار زمان‌بر و فرسایشی است و لازم است با کار کارشناسی و پژوهشی، راهکارهای عملی و کوتاه‌مدت برای حل مشکلات این حوزه پیدا کنیم.

خُرّم با بیان اینکه صنایع استان برای توسعه با کمبود برق مواجه هستند، افزود: از هر راه جایگزینی برای جبران کمبود برق استقبال می‌کنیم و برای اخذ مجوزهای لازم و پیگیری مسائل حقوقی آمادگی کامل داریم.

وی همچنین توسعه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر را یکی از راهکارهای جبران کمبود برق دانست و بر جذب سرمایه‌گذاران مستعد در این حوزه تأکید کرد.

استاندار آذربایجان‌شرقی با تأکید بر تشکیل جلسات تخصصی و کارشناسی، به مدیران دستگاه‌های تابعه وزارت نیرو در استان دستور داد تا راهکارهای اساسی در دسترس و قابل اجرا برای جبران کمبودها در این حوزه را پیگیری کنند.

مدیران عامل شرکت‌های آب منطقه‌ای، آب و فاضلاب، برق منطقه‌ای، توزیع برق استان و توزیع برق تبریز همچنین مدیران نیروگاه‌های تبریز و سهند بناب و رئیس مجتمع آموزشی آذربایجان نیز در این نشست، گزارشی از آخرین وضعیت صنعت آب و برق استان، مشکلات موجود، برنامه‌های در دست اقدام و راهکارهای بهبود وضعیت این حوزه را ارائه کردند.