قاطعانه با غارتگران سنگ طلای معدن “اندریان” برخورد می‌شود
قاطعانه با غارتگران سنگ طلای معدن “اندریان” برخورد می‌شود
حجت الاسلام سمیعی قاچاق سنگ طلا در منطقه اندریان بخش خاروانای شهرستان ورزقان را معضل بسیار جدی برای این منطقه دانست و با تاکید براینکه این کار آرامش و آسایش و نظم عمومی اهالی منطقه را مختل کرده است

حجت الاسلام سمیعی قاچاق سنگ طلا در منطقه اندریان بخش خاروانای شهرستان ورزقان را معضل بسیار جدی برای این منطقه دانست و با تاکید براینکه این کار آرامش و آسایش و نظم عمومی اهالی منطقه را مختل کرده است، اظهار داشت: غارت بیت المال  و ثروت ملی متاسفانه به یک بحران و تهدید جدی از حیث اخلال در نظم عمومی در این منطقه تبدیل شده و ثروت ملی در معدن طلای اندریان مورد چپاول عده‌ای افراد سودجو و فرصت طلب قرار می‌گیرد که این کار کاملاً غیرقانونی است.

رئیس حوزه قضایی خاروانا با اشاره به اینکه واگذاری مراحل استخراج و تولید در معدن طلای اندریان به شرکت زرین داغ آستارکان که سرمایه گذار آن طرف خارجی است به صورت قانونی به مدت محدودی انجام شده است تصریح کرد:  اینکه افرادی با اعمال غیرقانونی چپاول بیت المال را با حرف‌های بی اساس و غیر منطقی که طلای ما را خارجی‌ها استحصال می‌کنند توجیه کنند به دستگاه قضایی قبول نیست.

حجت الاسلام سمیعی لازمه تامین امنیت در این حوزه را همکاری و دقت در اجرای وظایف قانونی همه دستگاه‌های ذیربط درجلوگیری از قاچاق سنگ طلا در محدوده معدن طلای اندریان عنوان و خاطرنشان کرد: مسئولان امنیتی، شرکت زرین داغ آستارکان به عنوان مجری و ادارات مربوطه در این حوزه، همه باید با تکیه بروظایف قانونی خود در اجرای قوانین صیانت از معدن جدی باشند و دستگاه قضا هم در کنار آن‌ها بوده و با کسانیکه مخل امنیت و آسایش مردم باشند برخورد جدی خواهد داشت.

رئیس حوزه قضایی خاروانا با بیان اینکه بیش از ۳۵ درصد پرونده‌های موجود وارده به این حوزه مربوط به قاچاق سنگ طلاست گفت: یکی از وظایف بسیار مهم دستگاه  قضایی صیانت از بیت المال و تامین امنیت عمومی مردم است و در این راستا دستگاه قضایی با هیچ فرد و یا افرادی تعارف و مسامحه نداشته و با افراد خاطی و متخلف که بخواهند به این ثروت ملی  دست درازی کنند و آرامش و آسایش و نظم عمومی مردم را مخدوش کنند در چارچوپ قانون و به طورجدی و با شدت تمام برخورد خواهد کرد.

وی ادامه داد:  مخدوش کردن آسایش و آرامش و نظم عمومی مردم و چپاول ثروت ملی خط قرمز دستگاه قضایی است و برخورد با مخلان در اولویت این دستگاه است.

برداشت‌های غیرمجاز و قاچاق از معدن طلای اندریان از معادن مهم سنگ طلا در شمال غرب کشور به یکی از معضلات اصلی این منطقه تبدیل شده است.

ذخیره این معدن در ۹۰ کیلومتری شمال شرق تبریز ۳۰ میلیون تن سنگ طلا با عیار نیم گرم در تن است و فعالیت‌های اکتشافی در محدوده آن با هدف استخراج سالانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن کانسنگ انجام می‌شود.