تولید سالانه ۲ میلیون تن گوشت مرغ در کشور/ مهم‌ترین چالش جهان تا سال ۲۰۳۰
تولید سالانه ۲ میلیون تن گوشت مرغ در کشور/ مهم‌ترین چالش جهان تا سال ۲۰۳۰
رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: با تولید سالانه ۲ میلیون تن گوشت مرغ کشور بر اساس دستور عمل مناسب با مصرف ۱۰ هزار نمونه نسبت به انجام تعیین میزان فلزات سنگین و باقی مانده آنتی بیوتیک ها در گوشت مرغ اقدام می شود که تلاش داریم امسال اجرای این برنامه را در زمینه تولید عسل نیز گسترش دهیم.

مجتمع آزمایشگاهی ملی و منطقه ای دامپزشکی در اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی طی مراسمی با حضور رئیس سازمان دامپزشکی، نماینده ولی فقیه در استان و استاندار آذربایجان شرقی افتتاح شد.

این مجتمع آزمایشگاهی که مجهز به بخش تشخیص مولکولی(PCR)  آزمایشگاه های انگل شناسی، سرولوژی دام، سرولوژی طیور، آزمایشگاه میکروبی مرضی، آزمایشگاه میکروبی غذایی، آنالیز شیمی، آزمایشگاه ملی تشخیص هاری  و بخش دستگاه‌های حساس  (High tech) است.

این مجتمع آزمایشگاهی برای پیشگیری و مدیریت بیماری‌های مشترک انسان ودام به عنوان آزمایشگاه مرجع و همچنین جهت انجام آزمایشات لازم برای صادرات و واردات دام و فرآورده‌های خام دامی احداث شده است.

ضرورت تخصیص ۲۵ میلیارد تومان مجتمع آزمایشگاهی ملی و منطقه ای دامپزشکی تبریز

امیرحسین بهداد مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی در آیین بهره برداری از این مجتمع با اشاره به اهمیت سازمان دامپزشکی به عنوان یکی از سازمان های مهم در بهداشت و سلامت و پیشگیری از بیماری های مشترک انسان و دام گفت: از میان یک هزار و ۷۰۹ عامل بیماری ۸۳۲ مورد آن بین انسان و دام مشترک بوده که این بار عظیم کنترل بر عهده دامپزشکی قراردارد.

میزان کشندگی در آنفلوانزای فوق حاد پرندگان  ۷۰ درصد می رسد

وی با بیان اینکه، نکته مهم در بحث بیماری های مشترک انسان و دام به میزان کشندگی این بیماری ها مرتبط است اظهار داشت: بیماری کرونا که اکنون سراسر جهان را گرفتار کرده است، از میزان کشندگی یک تا سه درصد برخوردار است اما در میان برخی از بیماری های مشترک انسان و دام میزان کشندگی پس از ابتلا بسیار بالا است  برای نمونه در آنفلوانزای فوق حاد پرندگان  این میزان به ۷۰ درصد می رسد در سایر موارد نیز مانند مشمشه، تب مالت، سل نیز اگر عامل  بیماری بتواند سد حیوانی را بشکند و در میان جمعیت انسانی گسترش پیدا کند رقم کشندگی بسیار بالاست که خوشبختانه با تلاش دامپزشکی در جهت پیشگیری و کنترل این بیماری ها نقش سازنده ای دارند.

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی اجرای این مجتمع آزمایشگاهی را از نیازهای مهم در این حوزه برای منطقه عنوان کرد و افزود: ارزش ریالی این مجتمع ۵۱ میلیارد تومان برآورد می گردد و برای تکمیل تجهیزات آن نیازمند ۲۵ میلیارد تومان اعتبار هستیم که امیدواریم با تخصیص اعتبار روند فعالیت های آن به شکل مطلوبی دنبال شود.

 آل هاشم نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز نیز در این آیین طی سخنان کوتاهی با تبریک هفته بسیج از تلاش دامپزشکی استان آذربایجان شرقی برای احداث این مجتمع آزمایشگاهی و همچنین پیشگیری از بیماری های دام و طیور وکنترل بیماری های مشترک بین انسان و دام قدردانی کرد.

ضرورت توجه جدی به سلامت و کیفیت فرآورده‌های دامی

عابدین خرم استاندار آذربایجان شرقی نیز سخنران بعدی این مراسم بود، وی در سخنانی با قدردانی از تلاش های انجام شده برای احداث این مجتمع آزمایشگاهی در راستای  کنترل بهداشتی تولیدات دام و طیور و پیشگیری از بیماری های دام و مشترک با انسان گفت: خوشبختانه استان آذربایجان شرقی از نظر تأمین و تولید نیازمندی های غذایی پس از غلات در زمینه گوشت و فرآورده های با منشا دامی به حد خوبی رسیده است و این موجب انبساط خاطر است هرچند برخی مواقع کمبودهایی دیده می شود که مشکلی در زنجیزه تولید ایجاد نمی کند اما آنچه که بعد از کمیت مورد باید باشد بحث کیفیت و سلامت محصولات است که هر گونه عدول و بی توجهی  به آن موجب به خطر افتادن سلامت و جان هموطنانمان می شود.

استاندار آذربایجان شرقی یکی از مشکلات جدی را در این عرصه تشخیص به موقع انواع بیماری‌ها دانست و گفت: با فعالیت این مجموعه که قادر است در سطح  منطقه ای، شمال‌غرب و فرامنطقه ای خدمات ارائه دهد امیدورایم شاهد فعالیت های جدی تر و کوشاتری در این عرصه باشیم.

تولید سالانه ۲ میلیون تن گوشت مرغ کشور

علی صفر ماکنعلی رئیس سازمان دامپزشکی کشور نیز در سخنان خود به اهمیت دامپزشکی و نقش آن در تأمین سلامت در سطح کشور و جهان   پرداخت و گفت: ۲۱ سال پیش از تاسیس سازمان ملل متحد به لحاظ گسترش بیماری های دامی و بیماریهای مشترک انسان و دام کشورهای اقدام به تاسیس دفتر بین الملل کنترل بیماری های واگیردار دامی که در سال ۲۰۰۳  و درست پس از ۷۹ سال کشورهای جهان با توجه به اهمیت موضوع به این نتیجه رسیدند این دفتر را به سازمان بهداشت جهانی دام برسانند و طی یک برنامه جهانی همه کشورها ملزم به عضو آن باشند و الحاق به آن پس از تصویب  اساسنامه در پارلمان صورت بگیرد که بر این اساس موارد اعلامی از سوی این سازمان در حکم قانون بوده و دولت ها مکلف به اجرای آن هستند  که در حال حاضر ۱۸۲ کشور عضو این سازمان جهانی می باشند.

ماکنعلی با بیان اینکه تضمین سلامت مواد غذایی و تعیین میزان باقی مانده دارویی محصولات با منشا دامی را از دیگر ارکان مهم فعالیت در این زمینه می باشد، اظهار داشت: با تولید سالانه ۲ میلیون تن گوشت مرغ کشور بر اساس دستور عمل مناسب با مصرف ۱۰ هزار نمونه نسبت به انجام تعیین میزان فلزات سنگین و باقی مانده آنتی بیوتیک ها در گوشت  مرغ اقدام می شود که تلاش داریم امسال اجرای این برنامه را به زمینه تولید عسل نیز گسترش دهیم.

مهمترین چالش جهان تا سال ۲۰۳۰ 

داوودی نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین در سخنانی با بیان اینکه هرچه به جلو پیش می‌رویم اهمیت رشته دامپزشکی بیش از پیش آشکار می شود، گفت: اکنون در جهان با اتفاقات جدیدی روبرو می شویم وبیماری های جدید و نوپدید هر دو یا سه سال یک بار رخ می دهند.

وی با اشاره به اهمیت دامپزشکی در تامین سلامت جامعه گفت: توجه به دامپزشکی در صدر قرار دارد و از آنجا که برخی از قوانین دامپزشکی نیاز به اصلاح دارد در تلاش هستیم به عنوان وظیفه ملی و قانونی در جهت دفاع از دامپزشکی نسبت به اصلاح این قوانین با همفکری صاحب نظران اقدام کنیم.

داوودی با اشاره به پیش بینی های سازمان جهانی که مهمترین چالش جهان را تا سال ۲۰۳۰ به تامین مواد غذایی مربوط دانسته اند گفت: بر اساس اعلام WHO ، Oie  و سازمان ملل تقاضای بشریت برای غذا تا سال ۲۰۳۰ سال به سال افزایش یافته و حتی در برخی کشور ها مقدار تورم افزایش نسبی سالانه بین ۵ تا ۵/۸ درصد عنوان شدن و به هرحال این ابرچالش جهانی در حال وقوع به یک تهدید جدی تبدیل می شود.

داوودی با بیان اینکه این تغییرات را حتی در اقلیم حیات وحش نیز در رخ دادن است گفت: در نتیجه کمتر شدن غذای حیوانات شاهد نزدیک شدن حیات وحش به مناطق انسانی هستیم.

 موسوی نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی نیز  با اشاره به نقش دامپزشکی در کنترل سلامت جامعه گفت: احداث این مجموعه آزمایشگاهی که نقش منطقه ای و فرامنطقه ای دارد گام موثری برای پیشرفت فعالیت های این حوزه خواهد بود.