برگزاری دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی
برگزاری دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی
دومین سالگرد سردار رشید اسلام وایران حاج قاسم سلیمانی در سالن اجتماعات مرکز تحقیقات وآموزش کشاورزی ومنابع طبعی آذربایجان شرقی در مورخه 1400/7/13 برگزار گردید. «مِنَ الْمُؤْمِنینَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضی نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْدیلاً» (أحزاب/۲۳)

دومین سالگرد سردار رشید اسلام وایران حاج قاسم سلیمانی در سالن اجتماعات مرکز تحقیقات وآموزش کشاورزی ومنابع طبعی آذربایجان شرقی در مورخه ۱۴۰۰/۱۰/۱۳ برگزار گردید.

«مِنَ الْمُؤْمِنینَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضی‏ نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْدیلاً» (أحزاب/۲۳)

دو سال از شهادت تاریخی و تاریخ ساز سردار بزرگ و پرافتخار انقلاب اسلامی، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده بزرگ، شجاع و بی‌نظیر نیروی سپاه بدون مرز می‌گذرد. دو سالی که هر شبانه روز آن، ابعاد جدید، شگفت‌انگیز و ناشناخته‌ای از شخصیت برجسته و بی‌بدیل سیدالشهدای جبهه مقاومت که از سر صدق و وفا، تقوا و اخلاص با سرافرازی و سربلندی در تمامی میادین راهبردی و عرصه حساس و خطیر دفاع از انقلاب در خارج از مرزها در اوج اقتدار و صلابت، فتوحات و ادامه مسیر درخشان جریان و جبهه مقاومت را تضمین کرد؛ آشکار نموده و دوستان و دشمنانش را با بهت و حیرتی تحسین برانگیز از قدرت اراده و ایمان و نفوذ کلام و نگاه و مرامش و میزان محبوبیتش در جهان فارغ از رنگ‌ها، تعلقات و آئین‌ها، مواجه ساخت.

در این مراسم که با شرکت خیل عظیم همکاران واعضای پایگاه مقاومت شهید عبدالهی برگزار شد ابتدا ریاست مرکز آقای احمد بایبوردی به اهمیت این یادمان پرداخت .  شهید سلیمانی دارای شجاعت و روحیه‌ی مقاومت بود؛ شجاعت و مقاومت جزو خصلتهای ایرانی است. زبونی و عقب‌نشینی و انفعال و مانند اینها ضدّ روحیه‌ی ملّی ما است. آنهایی که ادّعای ملّیّت میکنند و عملاً زبونی از خودشان نشان میدهند، دچار تناقضند. و او مظهر شجاعت بود، مظهر مقاومت بود؛ این را همه مشاهده میکردند و میدیدند. شهید سلیمانی، هم در زمان زنده بودنش استکبار را شکست داد، هم با شهادتش شکست داد.

پس از شهادت هم دشمنان را شکست داد. این تشییعی که در ایران شد، تشییع عجیب و واقعاً فراموش‌نشدنی‌ای بود؛ و همچنین تشییع میلیونی‌ای که در عراق شد؛ در نجف،‌ در بغداد ایشان تشییع شد، تشییع میلیونی عجیبی؛ ایشان و شهید ابومهدی مهندس با همدیگر تشییع شدند. در واقع این تشییع، و بعد بزرگداشت‌ها، ژنرال‌های جنگ نرم استکبار را متحیّر کرد. اینهایی که در جنگ نرمِ استکبار برجسته‌اند و در واقع آنها هستند که دارند فعّالیّت میکنند و ژنرال‌های جنگ نرم آمریکا و استکبار هستند، اصلاً متحیّر ماندند که این چه وضعی است؛ این که بود، این چه بود؛ این چه حرکت عظیمی است که آنها را شکست داد.احمد بایبوردی در انتها اشاره نمودند که پیام شهید سلیمانی برای همه ما این است که باید در مسیر خدمت به مردم گره گشایی از زندگی آن ها، نجات اقتصاد کشور و پیشبرد اهداف انقلاب هیچ مانعی را به رسمیت نشماریم و با فرهنگ «ما می توانیم» و با تمام قوت کارها را به پیش ببریم و رضایت خدا و شاد کردن دل مردم را پیشه کنیم.

اگر ز طور سینا گذر کردی ارنی مگو بگذرکه این تمنا نیرزد به جواب لنترانی

بعد جواب میدهد به خودش اشاره به آن آیه قرآن است ، که موسی در کوه طور به خدا عرض کرد ارنی، خودت را به من نشان بده جواب آمد “لنترانی” هرگز مرا نخواهی دید.

بعد جواب میدهد اگراز کوه سینا گذر کردی ارنی بگو مگذر تو صدای دوست بشنو چه ارنی چه لنترانی

ارنی بگوید آنکس که تورا ندیده باشد

توکه با منی همیشه، چه جواب لنترانی

امثال شهید سلیمانی عارف به معنای حقیقی ،عابد به معنای حقیقی،این خصیصه مهم جنگ بود، هیچ خصیصه دیگرشان این بود که در سطوح مختلف جنگ هیچ گونه احساسی و توقع پاداشی نداشتند.

 در ادامه مراسم جناب آقای دکتر حاجی وند از اساتید دانشگاه تبریز به ذکر خاطراتی از فداکاری های سنگر سازان بی سنگر پرداختند و به اهمیت جایگاه انسان هایی همچون باکری وسلیمانی در تدوام انقلاب پرداختند ودولت مردان را بر حفظ سیره این شهیدان والا مقام توصیه نمودند.

در ادامه جناب حجت اسلام والمسلمین آرمان در سخنانی به شهادت شهید سلیمانی وایام فاطمیه اشاره فرومودند.

« یا أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّهُ ارْجِعِی إِلى رَبِّکِ راضِیَهً مَرْضِیَّهً فَادْخُلِی فِی عِبادِی وَ ادْخُلِی جَنَّتِی »؛ تو ای روح آرام یافته، به سوی پروردگار بازگرد در حالی که هم تو از او خوشنودی و هم او از تو خشنود است، پس در سلک بندگانم در‌آی، و در بهشتم وارد شو.

حضرت زهرا هم راضیه بودند بدین معنی که از خدای خود و مقدرات او راضی بودند و هم مرضیه بودند یعنی در همه حال خداوند از ایشان راضی بودند.نتیجه این دو رضایت متقابل ورود در جمع بندگان و ورود در بهشت جاودان می باشد.بنابراین حضرت زهرا س  بهترین الگو برای نیل به قله های اخلاقی و کسب فضایل اخلاقی است.حضرت زهرا می فرماید : من اسعد الی الله خالص عبادته اهبط الله عزوجل به افضل مصلحته

هر کس عبادت خالصانه خود را بسوی خداوند بفرستد خداوند عزوجل بهترین مصلحت او را نازل می کند.بی شک  محبوبیت بی حد و حصر و عزت بیکران سردار رشید شهید حاج قاسم سلیمانی با خلوص در بندگی حضرت پروردگار  حاصل شده است