تبدیل آذربایجان‌شرقی به پناهگاه صنایع آلاینده در کشور!
تبدیل آذربایجان‌شرقی به پناهگاه صنایع آلاینده در کشور!
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی با انتقاد از رشد شتابان صنایع فولادی در استان، گفت: با روندی که پیش می‌رود، آذربایجان‌شرقی تبدیل به پناهگاه صنایع آلاینده در کشور شده است که برای این مسأله نیز باید چاره‌اندیشی‌های لازم صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، داوود بهبودی ظهر امروز در جلسه تدوین و نهایی‌سازی برنامه‌های رشد اقتصادی استان در بخش صنعت، اظهار کرد: دستیابی به رشد اقتصادی هشت درصدی تکلیف برنامه ششم توسعه بود که عملکرد اقتصادی کشور نشان می‌دهد این میزان رشد تحقق نیافته است.

وی افزود: در مقطع کنونی دولت اصلی‌ترین اولویت خود را روی تحقق رشد اقتصادی متمرکز کرده و بر این اساس لازم است، تمام منابع و ظرفیت‌های استان در جهت توسعه صادرات، ارتقاء بهره‌وری، جذب سرمایه‌گ‎ذاری و در نهایت دستیابی به رشد اقتصادی مورد انتظار ساماندهی شود.

بهبودی، بر لزوم تکمیل زنجیره تامین صنایع اولویت‌دار استان از جمله ساخت ماشین‌آلات، قطعات خودرو، لوازم خانگی و کیف و کفش، تاکید و تصریح کرد: با تکمیل زنجیره ارزش و تامین این صنایع می‌توان زمینه توانمندسازی و رقابت‌پذیری واحدهای تولیدی استان را ارتقاء بخشید.

این اقتصاددان همچنین استفاده از ظرفیت منطقه آزاد ارس و منطقه ویژه اقتصادی سهلان به عنوان پارک لجستیک را برای تحقق رشد اقتصادی مورد انتظار ضروری برشمرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی، تصریح کرد: جایگاه صنعتی استان در کشور هرچند قابل قبول است، ولی باید برای ارتقاء این جایگاه برنامه‌ریزی‌های موثرتری صورت گیرد.

وی با انتقاد از رشد شتابان صنایع فولادی در استان، گفت: با روندی که پیش می‌رود آذربایجان‌شرقی تبدیل به پناهگاه صنایع آلاینده در کشور شده است که برای این مسأله نیز باید چاره‌اندیشی‌های لازم صورت گیرد.

تولید کامیونت و کامیون در آذربایجان‌شرقی

در این جلسه رئیس سازمان صمت آذربایجان‌شرقی، به تشریح اقدامات و برنامه‌های بخش صنایع و معادن بر اساس ملاحظات تحقق رشد اقتصادی پرداخت و یادآور شد: در استان چهار هزار و ۱۹۰ واحد صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری فعالیت می‌کنند و تعداد ۶۸۰ فقره جواز تأسیس هم صادر شده است.

غلامعلی راستی بیان داشت: در مجموع حدود ۴۸۰۰ واحد فعال صنعتی در استان با اشتغال‌زایی ۱۳۰ هزار نفری فعالیت می‌کنند.

وی افزود: برای توسعه بخش صنعت در نظر داریم ۱۱۰ واحد راکد و نیمه فعال صنعتی استان را که ۲۲ واحد از این‌ها در خارج از شهرک‌ها و ۸۸ واحد نیز داخل شهرک‌ها مستقل شده‌اند را به چرخه تولید بازگردانیم.

آغاز تولید کامیون و کامیونت در استان

راستی،  تولید خودرو در استان را از جمله طرح‌های اولویت‌دار صنعت برشمرد و متذکر شد: یکی از شرکت‌های مستقر در استان به‌زودی تولید کامیونت و کامیون را در داخل استان شروع می‌کند.

این مسوول  میزان صادرات استان را در هشت ماهه گذشته یک میلیارد دلار اعلام و تصریح کرد: در این مدت میزان صادرات استان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۳ درصد افزایش یافته است.

رئیس سازمان صمت استان در ادامه به تشریح وضعیت معدنی آذربایجان‌شرقی پرداخت و افزود: ظرفیت ذخایر معادن استان ۸.۷ میلیارد تن و رتبه اول ذخایر معدنی متعلق به آذربایجان‌شرقی است.

راستی اذعان داشت: از حدود ۷۰ نوع ماده معدنی شناخته شده کشور ۵۲ نوع ماده معدنی در استان وجود دارد.

وی، راه‌اندازی معدن نفلین سینیت با ۵.۲ میلیارد تن ذخیره معدنی و کارخانه کاتد مس را از جمله مگاپروژه‌های بخش معدن استان اعلام کرد.