ایجاد شهرک صنعتی مشترک و راه‌اندازی بازارچه مرزی ایران و جمهوری آذربایجان/ ایجاد خط مستقیم ریلی از نخجوان به تبریز و خط پروازی تبریز- باکو
ایجاد شهرک صنعتی مشترک و راه‌اندازی بازارچه مرزی ایران و جمهوری آذربایجان/ ایجاد خط مستقیم ریلی از نخجوان به تبریز و خط پروازی تبریز- باکو
تبریزکهن- کهن-استاندار آذربایجان‌شرقی، توافق برای ایجاد شهرک صنعتی مشترک و راه‌اندازی بازارچه مرزی و سرمایه‌گذاری متقابل بخش خصوصی دو کشور را از دیگر دستاوردهای این سفر برشمرد و گفت: با توجه به توانمندی شرکت‌های قطعه‌ساز آذربایجان‌شرقی، برای حضور این شرکت‌ها همچنین ایجاد نمایندگی شرکت‌هایی مانند تراکتورسازی در جمهوری آذربایجان توافق شد

عابدین خرّم امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران، دستاوردهای سفر دو روزه هیأت سیاسی اقتصادی کشورمان به جمهوری آذربایجان را تشریح کرد و از انجام توافق‌های لازم در خصوص موضوعات مرتبط با استان شامل مشارکت در بازسازی قره‌باغ، فعال‌سازی محور ترانزیتی، ایجاد خطوط مستقیم ریلی و پروازی، تقویت گردشگری سلامت، آغاز تولید برق در سد خداآفرین، ایجاد شهرک صنعتی مشترک و راه‌اندازی بازارچه مرزی خبر داد.

وی افزود: این سفر در راستای سیاست‌های دولت سیزدهم و تأکیدات رئیس جمهور مبنی بر تحکیم و تقویت روابط با همسایگان و نقش‌آفرینی استان‌های مرزی در مناسبات تجاری و اقتصادی صورت گرفت که قطعاً در ارتقاء سطح روابط دو کشور تأثیرگذار خواهد بود.

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به برنامه‌های سفر هیأت ایرانی به جمهوری آذربایجان،گفت: در این سفر با رئیس جمهور آذربایجان، معاون نخست‌وزیر و چند تن از وزرای دولت این کشور مذاکراتی داشتیم و توافق‌های خوبی برای گسترش همکاری‌های مشترک صورت گرفت.

خرّم خاطرنشان کرد: بازدیدهای کاملی هم از مناطق آزادشده جمهوری آذربایجان و پروژه‌های در دست اجرا در این مناطق انجام و زمینه‌های مشارکت شرکت‌های ایرانی به‌ویژه بخش خصوصی استان در بازسازی این مناطق بررسی شد.

استاندار آذربایجان‌شرقی متذکر شد: با توجه به تجربیات شرکت‌های ما و ابراز علاقه طرف آذربایجانی، مقرر شد، پیمانکاران و شرکت‌های فنی مهندسی کشورمان در بازسازی مناطق آزادشده قره‌باغ مشارکت فعال داشته باشند.

نصب توربین‌های تولید برق در سد خداآفرین توسط جمهوری آذربایجان 

وی اضافه کرد: در بخش انرژی هم نسبت به نصب توربین‌های تولید برق در سد خداآفرین توسط جمهوری آذربایجان و نحوه استفاده مشترک از این سد توافق‌های لازم صورت گرفت.

استاندار آذربایجان‌شرقی همچنین توافق برای ایجاد شهرک صنعتی مشترک و راه‌اندازی بازارچه مرزی و سرمایه‌گذاری متقابل بخش خصوصی دو کشور را از دیگر دستاوردهای این سفر برشمرد و گفت: با توجه به توانمندی شرکت‌های قطعه‌ساز آذربایجان‌شرقی، برای حضور این شرکت‌ها و همچنین ایجاد نمایندگی شرکت‌هایی مانند تراکتورسازی در جمهوری آذربایجان توافق شد.

وی با اشاره به مذاکرات صورت‌گرفته برای ایجاد توازن در تعرفه‌های رفت‌‌وآمد و برپایی نمایشگاه‌های مشترک، خاطرنشان کرد: ایجاد خط مستقیم ریلی از نخجوان به تبریز و خط پروازی تبریز- باکو و تقویت حوزه گردشگری بویژه گردشگری سلامت از طریق مرز آذربایجان‌شرقی از دیگر توافق‌های صورت‌گرفته در این سفر بود.

 گشایش گذرگاه‌های خداآفرین و مرزآباد برای تردد اتباع ۲ کشور و مبادلات تجاری

خرّم با اشاره به درخواست طرف آذربایجانی برای گشایش گذرگاه‌های خداآفرین و مرزآباد برای تردد اتباع دو کشور و مبادلات تجاری، یادآور شد: مقرر شد، مطالعات احداث پل مرزی زنگلان- مرزآباد برای ایجاد ارتباط جاده‌ای و ریلی دو کشور همچنین فعال‌سازی محور ترانزیتی در مناطق آزادشده با همکاری طرفین آغاز شود.

وی تأکید کرد: توافق‌های صورت گرفته در این سفر توسط هیأت‌های کارشناسی دو کشور پیگیری خواهد شد تا به مرحله عملیاتی برسد.

استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به همراهی معاون نخست‌وزیر و وزرای دولت آذربایجان با هیأت ایرانی در طول این سفر دو روزه بیان داشت: این سفر در مجموع سفر موفقی بود و قطعاً در ارتقاء سطح روابط دو کشور و نقش‌آفرینی استان‌های مرزی در مناسبات تجاری و اقتصادی موثر خواهد بود.