تشریح نقش مهم دانش نوین در کشاورزی مصاحبه خبری رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی
تشریح نقش مهم دانش نوین در کشاورزی مصاحبه خبری رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی
به گزارش روابط عمومی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی احمد بایبوردی در خصوص نقش مهم دانش نوین در کشاورزی با خبرگزاری ایسنا مصاحبه ای انجام داد که به شرح ذیل است.

تبریزکهن-رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی با تاکید بر نقش مهم دانش نوین در کشاورزی، گفت: باید توجه بیشتری به فناوری‌های این بخش انجام بگیرد.

احمد بایبوردی در گفت‌وگو با خبرنگاران، در خصوص وضعیت پژوهش بخش کشاورزی در استان، اظهار کرد: آذربایجان شرقی دارای رتبه دهم از لحاظ پژوهش و فناوری در کشور بوده و جایگاه ضعیفی را در رویکرد بهره مندی از فناوری در کشاورزی دارد.

وی با تاکید بر این‌که دلیل این جایگاه ضعیف، عدم خروج بخش کشاورزی دانشگاه‌های استان از نسل سوم، گفت: با توجه به افزایش قیمت ارز و گران تمام شدن فناوری‌های داخلی و خارجی، به جز در موارد نادر نرخ ورود فناوری‌های جدید کند است.

وی افزود: وضعیت استفاده از فناوری‌های نوین در استان به صورت موضعی بوده و هر جا فرد استفاده کننده دارای سواد بالایی است، فناوری‌ها نیز به خوبی اجرا می‌شوند. گلخانه‌های ارس یا پیازکاران بناب از جمله موارد استفاده صحیح از فناوری‌ها است اما متاسفانه در بقیه نقاط این وضعیت چندان مطلوب نیست.

بایبوردی اظهار کرد: سطح استفاده از فناوری‌های نوین در استان پایین بوده و دلیل عمده آن به کوچک بودن مزارع و باغات و به خصوص تغییر کاربری‌های غیرمجاز و ساخت ویلاها است که رغبت چندانی به فناوری نوین در آن‌ها مشاهده نمی‌شود.

وی با بیان این‌که بخش عمده‌ای از کشاورزی استان به صورت سنتی انجام می‌گیرد، ادامه داد: اجرای آموزش‌های ترویجی برای بالا بردن سطح دانش کشاورزان جهت استفاده فناوری‌های نوین با توجه به افزایش عملکرد و درآمد اجرای سیاست‌های تشویقی و تسهیلات برای مجاب کردن کشاورزان برای استفاده از روش‌های نوین، ایجاد مزارع الگویی و معرفی کشاورزان پیشرو از جمله اقداماتی است که برای ورود کشاورزی استان به مدرنیزه شدن انجام می‌گیرد.

وی، حل بروکراسی اداری مربوط به ارائه وام‌هایی با درصد پایین برای روش‌های نوین و آموزش رایگان و اعطای بورسیه در سطح دانشگاهی برای روستازادگان و کشاورززاده‌ها را نیز از جمله اقدامات برای بهبود وضعیت کشاورزی استان عنوان کرد.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقیدر خصوص برنامه‌های این مرکز برای بهره گیری از جوانان نخبه و خلاق، اظهار کرد: انجام اولویت بندی نیازمندی‌های عرصه کشاورزی نوین در ارتباط با فتاوری‌های لازم، اجرای طرح‌های مشترک و بین رشته‌ای برای تولید دانش کاربردی بین نسل جوان و خلاق،
برگزاری طوفان‌های فکری در خصوص مشکلات جاری کشاورزی استان، تشکیل اتاق فکر جوان برای تحلیل مسائل و کشاورزی، مشاوره جهت ورود فناوری ارزان و نوین به بخش کشاورزی، معرفی نسل خلاق به مسئولان استانی برای شناسایی و سپردن پروژه‌های مرتبط، ایجاد استارتاپ در چالش‌ها و جذب شرکت‌های شتابدهنده از جمله راهکارهای عمده برای بهره گیری از پتانسیل نسل جوان است.

وی در خصوص همراهی مدیریت اجرایی استان در کشاورزی نوین نیز خاطرنشان کرد: در اغلب مدیرین اجرایی استان، اراده و پذیرش کشاورزی نوین نهادینه نشده و متاسفانه گرایش کمی هم به این امر وجود دارد زیرا ارتباط کم مدیران با فناوری‌های نوین و صرف بیشتر وقت برای انجام امور جاری غیر فناورانه منجر به این امر شده است.

وی با بیان این‌که همراه کردن مجموعه مدیریت استان با طرح‌های نوآورانه، اولویت مهم و زمان بر است، گفت: آذربایجان شرقی به دلیل شرایط جغرافیایی و شرایط توسعه، قطعا بستر بسیار خوبی برایرشد کشاورزی دارد. اما ظرفیت‌های موجود و به خصوص سطح و ظرفیت واقعی مکانیزاسیون در مقایسه با سایر استان‌ها در سطح پایین تری است.

بایبوردی افزود: ظرفیت‌های ماشین الات کشاورزی استان در جهت اجرای سیستم‌های نوین در سطح پایین ارزیابی می‌شود و این بخش نیاز به ارتقای بسیار زیادی دارد .

  • منبع خبر : ایسنا