چالش باغداران اهر با بیمه کشاورزی/قطب سیب کشور درگیر مشکلات است
چالش باغداران اهر با بیمه کشاورزی/قطب سیب کشور درگیر مشکلات است

زهرا ناصران؛ سیب سین سلامتی است، اما امسال خود در سلامتی کامل به سر نبرد و با بلایای طبیعی دست به گریبان شد و باغداران این محصول خسارت دیده شدند و امسال حاصل دسترنج خود را برداشت نکردند. به گفته مسئولان، امسال باغات سیب اهر با خسارت صد در صد و جبران ناپذیر مواجه شد. […]

زهرا ناصران؛ سیب سین سلامتی است، اما امسال خود در سلامتی کامل به سر نبرد و با بلایای طبیعی دست به گریبان شد و باغداران این محصول خسارت دیده شدند و امسال حاصل دسترنج خود را برداشت نکردند. به گفته مسئولان، امسال باغات سیب اهر با خسارت صد در صد و جبران ناپذیر مواجه شد.

شهرستان اهر که به یکی از قطب‌های تولید سردرختی استان مشهور است و سیب‌های باغات این شهرستان در تمام کشورهای دنیا خواهان دارد روزگار نا مناسب خود را سپری می‌کند. باغدارانی که تنها راه درآمدشان از برداشت این محصول بود و از درآمد حاصل از فروش سیب فرزندان خود را به خانه بخت می‌فرستادند، امسال زانوی غم بغل گرفته، چشم امیدشان به حمایت‌های بیمه بود، اما هیچ چراغ سبزی از سوی بیمه به وضعیت قرمز باغداران روشن نشد.

باغداران چشم انتظار حمایت هستند

باغدارانی که اکنون توان پرداخت اقساط تسهیلات کشاورزی خود را ندارند و اکنون چشم به راه حمایت‌های دولتی هستند تا دولت پای آنها را از گل گرفتاری‌ها بیرون بکشد.

قابل ذکر است که سالانه ۳۰۰ هزار تن سیب از باغات اهر برداشت می‌شود.

چالش باغداران اهر با بیمه کشاورزی/قطب سیب کشور درگیر مشکلات است

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه سطح زیرکشت کل باغات شهرستان اهر هشت هزار و ۱۵۰ هکتار با تولید سالیانه بالغ بر ۳۰۰ هزار تن است، اظهار کرد: سطح زیر کشت باغات سیب هفت هزار و ۵۰ هکتار از ارقام لبنانی قرمز و زرد (رد دلیشیز و گلدن دلیشیز)، سیب بومی قره قرمز یا قزل اهر که به سیب شکی نیز معروف است با سطح زیرکشت ۵۰۰ هکتار و فوجی، گلاب، گرانی اسمیت، دورنگ فرانسه نیز از انواع دیگر سیب اهر به شمار می‌رود.

بیمه برای حمایت از کشاورزان ریالی به باغداران سیب اهر پرداخت نکرد

علی نجفی با اشاره به اینکه بلایای طبیعی خسارت‌های جبران ناپذیری به باغات سیب اهر تحمیل کرد: سرمازدگی دیررس بهاری، کمبود آب در سدها، نفوذ سیل به بدنه باغ‌ها، تگرگ وضعیت سیب اهر را قرمز کرد و باغداران را با خسارات جبران ناپذیر دست به گریبان کرد.

وی سپس ادامه داد: بیمه برای حمایت از کشاورزان ریالی به باغداران سیب اهر پرداخت نکرد.

چالش باغداران اهر با بیمه کشاورزی/قطب سیب کشور درگیر مشکلات است

او با بیان اینکه در استان ۵۰ درصد بیمه محصولات باغی مختص محصولات باغی شهرستان اهر است، اظهار کرد: متأسفانه بیمه برای حمایت از کشاورزان و جبران خسارات وارد شده به باغ‌ها ریالی پرداخت نکرده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر با اشاره به اینکه دست کشاورزان شهرستان اهر خالی است، افزود: تا به حال حمایتی از سوی مسئولان از کشاورزان این شهرستان انجام نشده است، کشاورزانی که تنها منبع درآمدشان فروش محصولات باغی بود تا امرار معاش کنند و همچنین فرزندان خود را راهی خانه بخت کنند.

نجفی از دولت خواستار اعطای تسهیلات اصلاح و مرمت باغات شد و گفت: تخصیص تسهیلات مکانیزاسیون باغی برای خرید تراکتور باغی، دستگاه‌های ضد سرمازدگی، سامانه ضد تگرگ، سرشاخه خرد کن و سایر ادوات باغی ضروری است.

چالش باغداران اهر با بیمه کشاورزی/قطب سیب کشور درگیر مشکلات است

ساز و کار بیمه برای باغداران

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر در خصوص کافی نبودن کود اختصاصی ادامه داد: برای باغات شهرستان از هر نوع کود ۲۹۰ تن در نظر گرفته شده، در صورتی که حداقل کود مورد نیاز ۸۰۰ تن از هر نوع ازته و فسفره است.

نجفی افزود: افزایش گزینه‌های بیمه باغات با توجه به اینکه حداکثر تعهد بیمه گر در گزینه پنج، ۳۰ تن در هکتار در نظر گرفته می‌شود در صورتی که پتانسیل تولید برخی از باغات ۸۰ تن در هکتار است و تأمین کود مورد نیاز برای این حجم تولید از دیگر خواسته‌های ما از دولت است.

در حال حاضر تنها راه برون رفت از وضعیت قرمز سیب اهر و گرفتاری باغداران این شهرستان حمایت‌های دولتی در قالب تسهیلات بانکی کم بهره و همچنین تمدید زمان اقساط فعلی است که کشاورزان توان پرداختشان را ندارند.