تحقق بیش از ۱۰۰ درصدی تعهد اشتغال در آذربایجان‌شرقی
تحقق بیش از ۱۰۰ درصدی تعهد اشتغال در آذربایجان‌شرقی
تبریزکهن- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی از تحقق بیش از ۱۰۰ درصدی تعهد اشتغال در آذربایجان‌شرقی خبر داد.

تبریزکهن- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی از تحقق بیش از ۱۰۰ درصدی تعهد اشتغال در آذربایجان‌شرقی خبر داد.

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛محمد کلامی اظهار کرد؛ بر اساس داده های استخراجی از سامانه رصد اشتغال کشور، از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا کنون۴۸ هزار و ۸۴۲ شغل در استان ایجاد شده است.

 وی در جلسه کارگروه تخصصی اشتغال استان گفت: تعهد استان برای سال جاری در زمینه ایجاد اشتغال، ۴۷ هزار و ۱۶۵ نفر است که از ابتدای سال تاکنون بیش از۵۶/۱۰۳ درصد از تعهدات استان تحقق یافته است. وی افزود: از تعداد شغل هایی که در استان ایجاد شده ۲۰ هزار و ۳۸۷ نفر معادل ۴۱.۸ درصد در بخش خدمات، ۱۶ هزار و ۵۲۶ نفر معادل ۳۳.۸ درصد در بخش صنعت و معدن و ۱۱ هزار و ۹۲۹ نفر معادل ۲۴.۴ درصد در بخش کشاورزی بوده است.

کلامی در بخش دیگری با تفکیک شهری و روستایی بودن شغل های ایجاد شده در استان گفت: ۱۷ هزار و ۸۳۰ نفر معادل ۳۶.۵ درصد در مناطق روستایی و ۳۱ هزار و ۱۲ نفر از این شغل ها در مناطق شهری محقق شده و سهم روستایی رشد قابل توجهی داشته است. سهم اشتغال زنان هم از مجموع اشتغال ایجادی در استان ۱۵ هزار نفر معادل ۳۰.۷ درصد از کل بوده است.
وی همچنین از نظارت بر طرح های ثبت شده در سامانه رصد اشتغال کشور به تفکیک دستگاه ها خبر داده و افزود: از مجموع تعداد طرح های نظارت شده از سوی مرکز پایش طرح های اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیش از ۹۰.۱۱ درصد از طرحها، در راستی آزمایی های انجام یافته از صحت لازم برخوردار بوده اند.
کلامی ادامه داد: در مجموع ۱۵ هزار و ۳۷۶ طرح که از سوی دستگاه های اجرایی استان در این سامانه ثبت شده مورد نظارت قرار گرفته است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی از پرداخت بیش از ۹۵ درصدی مرحله اول تسهیلات اشتغال خانگی در استان خبر داد و گفت: در این موضوع ۱۹۱۶ طرح به مبلغ بیش از ۱۸۰۰ میلیارد ریال توسط کارگروههای تخصصی تصویب و توسط بانکهای عامل ۸ گانه بررسی و پرداخت و در این راستا برای ۳۰۴۸ نفر شغل خانگی ایجاد گردیده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان‌شرقی گزارشی از عملکرد پرداختی اشتغال خانگی در شهرستان های استان نیز ارائه نموده و گفت: بیشترین پرداخت مربوط به شبستر با ۱۱۵ درصد( نسبت به سهمیه تخصیصی به شهرستان) و کمترین آن مربوط به شهرستان ورزقان با ۶۲ درصد می باشد. وی ادامه داد: در راستای سیاست های تشویقی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و بدلیل جذب مطلوب اعتبارات مرحله اول توسط استان، مبلغ ۵۶۱ میلیارد ریال به چهار بانک عامل ابلاغ شده است که طرحهای مربوط به این اعتبارات در دست بررسی کارگروههای تخصصی می باشد و پیش بینی می گردد سرجمع اعتبارات ابلاغی مرحله اول و دوم مجموعاً به مبلغ ۲۴۶۶ میلیارد ریال تا پایان بهمن ماه سال جذب گردد.