حمایت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد از هر اقدام هنری در راستای روایت آذربایجان
حمایت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد از هر اقدام هنری در راستای روایت آذربایجان
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی تاکید کرد: از هر اقدام هنری که در راستای روایت آذربایجان انجام شود، تمام قد حمایت می‌کنیم.

محمدحسین بلاغی یکشنبه، ۱۵ بهمن ماه همزمان با دهه فجر در آیین افتتاح سالن نمایش «بلک باکس» هنرستان هنرهای زیبا میرک تبریز با بیان این‌که امروز جریان هنر به خوبی پیش می‌رود، اظهار کرد: آینده کشور ما در دست معلمان و هنرجویان عزیز بوده و آن‌ها آینده ساز، انسان ساز و جامعه ساز خواهند بود.

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به تاریخ بلند کشورمان، گفت: امروز در کشوری زندگی می‌کنیم که در یک برهه هشت ساله از سال ۵۹ تا ۶۷ بیش از ۲۰۰ هزار نفر از جوانان خود را برای حفظ وجب به وجب خاک این کشور تقدیم کرده است که ۱۰ هزار شهید تنها در استان آذربایجان شرقی بوده است.

وی ادامه داد: روزی بوده که در شهر تبریز شاهد قحطی، فشارهای سیاسی و حضور اجنبی بودیم اما در سخت ترین زمان‌ها، همین هنری که امروز داریم، به دست بزرگان، عالمان و جوانان آن زمان حفظ شده و به دست ما رسیده است. جامعه امروز به هنرمند بیشترین احترام را می‌گذارد.

بلاغی تاکید کرد: جامعه باید به دست هنرجویان تعالی یابد و ساخته شود. مفاهیم اجتماعی، تعالی بخش و روایت‌های صحیح از آنچه که در جامعه رخ داده است به جوانان انتقال یابد چرا که اکنون در تقابل با یک انقطاع نسلی هستیم و جریان رسانه بر روی جوانان کار می‌کند تا به یک انسان منقطع از آباد و اجداد و عقاید خود و یک انسان معلول، بدون تفکر و متوهم در هنر تبدیل شوند.

وی خاطرنشان کرد: این‌که تلاش و تربیت ما در جهت تربیت یک هنرمند تراز است یا نه، بخشی به وظیفه مسئولان سپس مدیران و مدرسان بازمی‌گردد اما بخش عمده آن نیز برعهده خود هنرجویان است.

وی با اشاره به سالن نمایش افتتاح شده هنرستان میرک، گفت: امیدواریم این مجموعه در اختیار هنرجویان باشد و با حفظ اولویت نیز ساعات خالی آن در اختیار سایر هنرمندان قرار گیرد. هنرستان میرک را مبدا هنر نمایش می‌دانیم و باید دانشگاه‌ها هم از این هنرستان تغذیه شوند.

گفتنی است؛ در این مراسم هنرجویان به اجرای نمایش عروسکی و صحنه‌ای پرداختند.

هنرستان هنرهای زیبای میرک، هنرستانی با رشته‌های نقاشی، گرافیک، نمایش و سینما در تبریز است که در سال ۱۲۹۷ (شمسی) توسط میر مصور ارژنگی، برادر کوچک رسام ارژنگی، تأسیس شده‌است. میرک دومین هنرستان تاریخی کشور پس از هنرستان تهران به‌شمار می‌رود. ساختمان فعلی این هنرستان در چهاراه لاله جنب کتابخانه مرکزی تبریز، قرار دارد.